Bedeninizi Temizletin!

Sanki tüm dünya yanınızdan geçip gidiyor, vücudunuz tepki vermiyor, vurdumduymaz, bitkin ve uykulu seziyorsunuz, hiçbir şey umurunuzda değil… Ama siz böyle birisi değilsiniz! Geçtiğimiz birkaç gün içinde kaybettiğiniz canlılığınızı geri mi kazanmak istiyorsunuz?

Esrarengiz hastalıkları inceleyip, kaygılanmaya başlamadan evvel vücudunuza nasıl davrandığınızı bir düşünün. Balanssız mı besleniyorsunuz? Hasarlı maddelere maruz kaldınız mı? İçeriklerini bütün öğrenmediğiniz yardım mahsulleri mi kullanıyorsunuz? Sizin için temizleme süreyi gelmiş olabilir. Bedeninizde zehirli maddeler birikmiş olabilir ve onları atmanız gerekli. Nasıl mı? Bu yazımızda sizinle vücudunuzu zehirli maddelerden temizletebileceğiniz 10 teklif paylaşacağız.

Ama ilk olarak azıcık sizin alışkanlıklarınızdan bahsedelim.

Neden bedeninize temizletmelisiniz?

Günümüzde hasarlı maddelere çok farklı biçimlerde maruz kalıyoruz: fabrikalar havaya toksik atıklarını karıştırıyorlar, kimyevi kapsayan pek çok kozmetik mahsul var, haşere ilaçları ile yetiştirilen pek çok gıda var… Artık bu stil maddelere maruz kalmadan yaşamak gerçekten de çok güç! Ne yazık ki vücutlarımız toksik maddeleri çok basit emip, stoklayabilmesine karşın; onları bedenimizden atmak bu kadar basit olamayabiliyor.

Sindirim sistemimiz vücudumuzdaki öbür sistemlere enerji ve bilgi yollar bu surattan natürel ve sıhhatli bir beslenme kumpası ile zehirli maddeleri vücudumuzdan atıp daha sıhhatli olabiliriz. Bedeninizi zehirli maddelerden temizletmek için izleyebileceğiniz iki ana usul bulunmakta.

  • Sıvı orucu

Şayet kısıtlayıcı, sıkı perhizleri ve meyve suyu içmeyi  beğeniyorsanız, bu usul bütün size göre. Bir günlüğüne rastgele bir şey yemek yerine su, sebze ve meyve suları ve çay harcıyorsunuz. Bu usul sayesinde vücudunuzu hem zehirli maddelerden hem de ölü hücrelerden temizletip cildinizi ve vücudunuzu canlandırabilirsiniz. Meyve sıkacağınıza koşup bu usulü sınamadan evvel lütfen hekiminize müracaat etin ve şu an bu stil bir perhiz yapmaya uygun olup olmadığınızı öğrenin.

  • Günlük beslenmenin zenginleştirilip değiştirilmesi

Bu usulle beslenme kumpasınızdaki sıhhatsiz gıdaları, size kendinizi daha hafif ve canlı sezdirecek temizletici ve enerji verici besinlerde değiştirebilirsiniz. Bu usulün en hoş yanı ise, bunu bir beslenme biçimine çevirip, temizletici besinler yediğiniz sürece, yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Şayet isterseniz birkaç gün yalnızca bu gıdaları yiyerek temizleme işleminizi güçlendirebilirsiniz. Bizim teklifimiz yeşil yapraklı sebzeler, meyve, çekirdekler, bütün hububatlı mahsuller, beyaz et ve bolca su.

Daha bitmedi! Size vücudunuzu temizletmek için 10 teklif paylaşacağımızı söylemiştik değil mi? Okumaya devam edin. Beğendiklerinizi seçip, birleştirip vücudunuzu temizletin!

Bedeninizi temizletmek için 10 teklif:

Teklif 1: Limon suyu

Limon her tasaya çare meyve olarak adlandırılır ve bunun sebebi tadı değildir; limon olağanüstü özellikleri sayesinde şahane bir temizletici gıdadır. Limon suyu yaraları dezenfekte eder, kanı arındırır, karaciğer ve böbrekleri pakler, bronşları kuvvetlendirir ve asapları dengeler.

Sıcak bir bardan suya ilave edeceğiniz bir yemek kaşığı limon suyu vücudunuzu gastrointestinal zehirli maddelerden ve boğaz meselelerinden arındırır. Kahvaltıdan evvel kapsasanız daha da faydalı olur. Tek yapmanız gereken şey, her gün içtiğiniz suyun içerisine limon suyu ilave etmek. Yarattığı farklılıkları kısa zamanda fark edeceksiniz.

Teklif 2: Portakal suyu

Portakal güneşin meyvesidir. Lezzetli ve enerji vericidir. Ayrıca A, B1, B2 ve C vitamini ve muhtelif mineraller kapsar. Kahvaltınızın yanında bir kadeh portakal suyu için ve vücudunuzun enerji ile dolduğunu sezin zira portakal suyu sindirim yolunu arındırır. Ayrıca dolaşıma iyi gelip yaraları iyileştirir.

Teklif 3: Üzüm

Üzüm vücudunuzu temizletme mevzusunda size takviyeci olacak besinlerin başında kazanç, başka bir deyişle istediğiniz gibi üzümlerin tadını çıkartabilirsiniz! Romatizma, gut, artrit, damar sertliği, böbrek meseleleri ve hipertansiyon gibi hastalıklara iyi gelen üzüm B vitamini ve potasyum kapsar. Üzümşan laksatif bağırsak çalıştırıcı özellikleri bulunur ancak üzüm yaprakları ile yapacağınız bir çay da ishale iyi kazanç ve hemoroidi iyileştirir. Sözün kısası, üzüm yiyin!

Teklif 4: Pancar

Pancar ve pancar kökü folik asit, demir ve A vitamini kaynaklarıdır. Pancarın kemik erimesini iyileştirebilme özelliğine sahip tek gıda olduğu söylenmektedir. Ayrıca anemi, sarılık, iştah kaybı, kaygı rehabilitasyonunda kullanılır ve mesane kesesi, karaciğer ve böbrek meselelerine iyi kazanç. Pancar ürik asidi elimine eder, menopozun belirtilerine gevşetir ve adale tümörlerinin oluşmasını önler. Şayet haftada en az 3 öğün pancar yerseniz bedeninize temizletirken bir yandan dan kanınızı yenilersiniz.

Teklif 5: Elma

Elma kilo vermek isteyen bireylere en sık önerilen besinlerden birisidir. Neden mi? Zira yüksek ölçüde lif kapsar ve lif vücudu temizletmek için çok verimlidir. Ayrıca potasyum, C ve E vitamini kapsar. Hafif bir laksatif, idrar söktürücü ve temizletici tesiri de vardır. Kolesterolün çözülmesini sağlayıp, şeker hastalığı ve hipertansiyonun hakimiyetine takviyeci olur. Şayet günlük öğünlerinizin arasına organik elmalar ilavelerseniz kısa zamanda daha rahat ve canlı sezmeye başlarsınız.

Teklif 6: Şeftali

Şeftali düşük kalorili perhizler için ideal bir meyvedir. Hem laksatif hem de idrar söktürücü tesiri vardır ve A, B1, B2 ve C vitaminleri kapsar. Şeftaliyi meyve olarak yiyebilir veya kolay bir çay olarak hazırlayıp içebilirsiniz. Yıkanmış ve dilimlenmiş bir şeftaliyi suyun içerisine koyun ve bir dakika kaynatın. Sabahları, vücudunuzu temizletmek, cildinizi ıslatmak ve doku yenilenmesini tetiklemek için bu çaydan ılık iki kadeh için.

Teklif 7: Çilek

Çileği kim hoşlanmaz ki? Çilekler vücudumuza demir, folik asit, salisiklik asit ve C vitamini sunarlar. Bir yandan da her çilek yediğinizde, vücudunuzdaki gut kaynaklı ürik asit ve kolesterolü ortadan kaldırmaya takviyeci olursunuz. Çileğin idrar söktürücü, antiromatizmal ve cerahat söktürücü özellikleri vardır ve astrenjandır. Ayrıca anemi ve şeker hastalığına da iyi kazanç. Her gün çilek yemek sizi daha sıhhatli yapacaktır.

Teklif 8: Bamya

Bamyanın mutfakta pek çok değişik kullanımı vardır. Bol ölçüde lif, B1 ve B6 vitamini, folik asit, niyasin, demir ve kalsiyum kapsar. Ağız sulandıran lezzetli bamya çorbaları hem bedeninize temizletir hem de kabızlığı önlerler.

Teklif 9: Salatalık

Ferahlatıcı ve sıhhatli salatalık, hem cildiniz hem de genel beden sıhhatiniz için çok verimlidir. İdrar söktürücü ve temizleticidir, safra kesesi taşlarının ve böbrek taşlarının çözülmesine takviyeci olur. Prostat ve asap sistemi meselelerinin rehabilitasyonunda bereketlidir. Salatalığı iyice yıkayıp yemelisiniz. İsterseniz kabuğunu atayabilir veya üzerine azıcık limon sıkabilirsiniz.

Teklif 10: Ananas

Meyvelerin kraliçesi ananas hem kilo vermek hem de temizlemek için çok verimlidir. Bol ölçüde C vitamini kapsar, sindirimi ve bağırsak hareketlerini tetikler ve asalakları ortadan kaldırır. Bedeninizi kuvvetlendirmesi için ister dilimleyip yiyebilirsiniz isterseniz de meşrubatlarınıza katabilirsiniz. Sabahları karnınız açken ananas güne başlamak için şahane bir alternatiftir!

Teklif 11: Bütün tahıllar

Lif açısından zengin besinler , sindirim sistemindeki zehirli maddeleri kendilerine sürüklerler ve bağırsaklar aracılığıyla vücuttan atarlar. Bütün hububatlı gıdaları seçim edin ve içiniz rahat etsin. Ayrıca antioksidan özellikleri vardır ve çok besleyicidirler.

Son bir teklif

Şimdi tek yapmanız gereken size uygun usulü seçip amacınıza erişmek için çalışmanız. Sıhhatli beslenmek, genel sıhhatinizi gözetmenin anahtarıdır. Bedeniniz, onu taze ve lezzetli meyve suları ve salatalarla beslediğinizde size netlikle teşekkür edecektir!

Bir cevap yazın