Benzediği Uzva İyi Gelen Yiyecekler!

Diyetisyen Şeyda Sular, bazı gıdaların benzediği uzva verimleri olduğunu söyledi

Mutfakta kullanılan bazı gıdaların değişik açılardan bakıldığında bir haylisinin uzuvlarımıza benzediğini belirten Diyetisyen Şeyda Sular, bu gıdaların eşlikleri dışında, benzediği uzva da verimleri olduğunu söyledi.

Diyetisyen Şeyda Sular, bu gıdalardan bir tanesinin ceviz olduğunu belirterek, “Ceviz içinin dış sert kabuğuyla korunduğu gibi cevize eş beynimizin de kafatasıyla korunduğunu hiç düşündünüz mü?

Ceviz beyin işlevleri için çok faydalı olan, belleği kuvvetlendiren, muayenehane bunalıma karşı omega-3 yağlarını kapsamaktadır. Gün içinde harcayacağımız 4 yarım cevizle beyin sıhhatinizi gözetin” dedi.

“AVOKADO RAHİME, ZENCEFİL MİDEYE FAYDALI”

Avokadonun rahime benzediğini, zencefilin mideye benzeyip ayrıca da mideye çok büyük yararları olduğunu belirten Sular, “Avokado rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar ve hormonların balansını kumpaslar.

Ayrıca size öğrenmediğiniz bir eşlik. Avokadonun yenmesi için dalında bütün 9 ay kalması gerekmektedir aynı bebeğin anne karnında 9 ay beklemesi gibi.

Patlıcan ve armut da anne rahmine eş. Hormonal balansı kumpaslar ve rahim kanserini önlemeye takviyeci olur.

Zencefil ise mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve gaz problemine karşı hafifletici tesiriyle öğrenilmektedir. Aynı zamanda gastrit rehabilitasyonunda önerilen nebatların başında zencefil gelmektedir” diye konuştu.

“DOMATES KALP ARKADAŞI”

Domatesin kapsadığı vitaminler bakımından kalbe oldukça bereketi olduğuna dikkat sürükleyen Sular, “Domates içeriğinde yer alan likopen isimli antioksidan, lif, potasyum ve C vitaminiyle ciddi anlamda kalp sıhhatine karşı yararlıdır.

Araştırmalara göre yüksek antioksidan içeriğiyle kanı arındığı ve damar tıkanıklığına karşı olduğu kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesiyle de kalbi yormaz ve gözetir” ifadelerini kullandı.

“HAVUÇ GÖZE, KEREVİZ KEMİĞE İYİ GELİYOR”

Sular, “Havuç kapsadığı beta-karoten sayesinde göz sıhhatini gözetmektedir. Yapılan araştırmalarda havuç harcamayan bayanlarda harcayan bayanlara göre göz tansiyonuna daha sık rastlanmıştır.

Ayrıca beta-karoten insan bedeninde A vitaminine dönüşerek gözlerin nemli kalmasını sağlayarak göz kuruluğunu önlüyor.

Kerevizin ise içeriğinde yer alan silisyum kemiğe eforunu veren elementtir. Aynı zamanda kereviz romatizma, romatoid artrit ve osteoartrit gibi kemik hastalıklarının da iyileşmesine katkıda bulunur” biçiminde konuştu.

İŞTE ÖTEKİ SEBZE VE MEYVELERİN YARARLARI

Portakal, kanseri önler, kanı pakler, karaciğeri çalıştırır, cildi hoşlaştırır, anormal doğumları önler.

Fındık, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırır.

Bademin içeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi basitleştirir. Şahsı tok meblağ, bu sebeple ara öğünlerde 10-15 adet badem harcanabilir. Ham, tuzsuz ve kavrulmamış olanı seçim faktörüz daha verimli olacaktır.

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir ve fazla ölçüde doymamış yağlar kapsar. Bütün bir lif ambarı olan Hindistan, sodyum ve potasyum açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko kapsar.

Kivi göz bebeğine eş. E ve C vitamini açısından zengindir. Yaşlılığa bağlı görme bozukluklarını önler.

Nar, kan hücrelerine eş ve kalp sıhhati için ehemmiyetli bir antioksidandır.

Keçiboynuzu, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir minerallerinden zengindir. Posa ölçüyü de oldukça yüksektir.

 

Bir cevap yazın