Beyaz Dut ile Egzamadan KURTULUN

Uzmanlar hem kuru dutun hem de beyaz dutun harcandığında natürel antibiyotik tesiri gösterdiğini söylüyor.

Yaz aylarında yaş ve taze harcanan dutun natürel antibyotik tesiri gösterdiğini, kışın ise çerez maksadına ağızları tatlandırmak aynı zamanda tatlı lüzumunu gidermek için harcanan beyaz dutunda gribe ve öteki enfeksiyonel hastalıklara karşı gözetici olduğunu , natürel antibiyotik tesiri gösterdiğini ehemmiyetle vurguluyor.

Uzmanlar beyaz dutun içerisinde yer alan bir ekip faktör maddelerin bazı cerahatli hastalıklara karşı natürel bir ilaç olarak kullanılabileceğini belirtiyor.

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu 5-6 yemek kaşığı beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, öteki yarısını akşam aç karnına için.

Haşlanmış dutların harcanması koşul değildir. Toplam 25 gün uygulanır ve her kezinde taze hazırlanması gerekir.

Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyun ve en az 10 dakika tesir ettirin. Bir saat ellerinizi deviremeyin. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayın.

Haftada üç defa bu uygulama tekerrür edilir. Her kezinde taze olarak hazırlanması gerekir. Ellerinizi batırdığınız kabın soğumamasına itina gösterin. Ellerinizi yakmayacak derecede ılıktan sıcak ısıda olmasına dikkat edin. Gerekirse tekerrür ısıtın.

Eğer egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizdeyse, kaşık veya kepçe dayanağıyla egzamalı bölgenin üzerine 10 dakika süresince sık sık dökün.

Anadolu da beyaz dut yapraklarının özellikle şeker hastalarında oluşan kapanmayan yaralara karşı kullanıldığı daha Osmanlı yarıyılından beri öğrenilmektedir. Dut yapraklarında yer alan antiseptik ve natürel antibiyotik şeker hastalarının tenlerinde kapanmakta geciken yaralara karşı ehemmiyetli bir tesir oluşturmaktadır.

Şeker hastalarının tenlerinde kapanmakta geciken yaralara karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir.

Bir cevap yazın