Beyin Uru Bulguları

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Usanmaz, beyin urlarının şahsiyette veya tavırda farklılıklara neden olabildiğini söyledi. İşte beyin urunun bulguları…

BEYİN URLARI…

Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Usanmaz, “Şahıslarda tutum metamorfozları pek çok defa psikolojik ebatlı gibi idrak edilse de reelinde aniden büyüyen tutum metamorfozlarının altından ”beyin tömürü” çıkabiliyor. Beyin urları şahsiyette veya tavırda farklılıklara neden olabiliyor. Beyin, yumuşak, süngerimsi bir doku kütlesidir. Kafatası kemikleri ve menings olarak adlandırılan üç adet ince çeper tarafından korunmaktadır. Serebrospinal akışkan ismi verilen ve suya benzeyen bir akışkan, beyni sarar ve tampon vazifeyi görür. Beyin akışkanı, meningsler arasındaki boşluklar ile beyin içindeki karıncık denilen boşluklarda bulunur” dedi.

BEYNİMİZ AYNI ZAMANDA…

Beyin, yapmayı seçtiğimiz eylemleri yürümek ve konuşmak, gibi ve bedenin düşünmeden yaptığı eylemleri soluk almak, gibi idarediğini ifade eden Op.Dr. Usanmaz, “Beynimiz aynı zamanda duyularımızdan görme, duyma, değme, tat alma ve koklama, belleğimizden, duygularımız ve şahsiyetimizden de mesuldür. Beyin uru, beyindeki hücrelerin anormal veya hakimiyetsiz gelişmesi olarak belirlenir. Urlar, iyi mizaçlı kanser yapıcı olmayan veya kötü mizaçlı kanser yapıcı olabilirler. Beyinde yerleştiklerinden, iyi mizaçlı bir ur dahi riskli olabilir. Beyin, kafatası ile çevrilidir.

İLK BEYİN URU

Bu, urun gelişirken basmakalıp beyin dokularına tazyik uygulamaya başlaması demektir. Bu vaziyet de irine ve beyin şişmesine neden olabilir. Bu sebeple her iki tip urun da muhtemel olduğunca tez rehabilitasyon edilmesi çok ehemmiyetlidir. Bir ur, beynin kendisinden kaynaklanmışsa ilk beyin uru olarak adlandırılır. Bazen kanser beyne akciğer veya göğüs gibi başka alanlardan dağılabilir. O zaman bu tip urlar, ikincil veya metastatik beyin uru olarak adlandırılır. Öbür kanserlerle karşılaştırıldığında beyin urları oranla az görülmektedir; ancak meskenleri ve bazen dargın yapılarından dolayı riskli oldukları düşünülmektedir” diye konuştu.

SURAT FELCİ VE GÖZDE ANORMALLİKLER BEYİN URUNUN BELİRTİLERİDİR

Beyin urlarının sıklıkla basmakalıp beyin dokusuna atak ettiği veya baskı yaptıklarını kaydolan Op.Dr. Usanmaz, “Bulgular da o tazyik sebebiyle ortaya çıkar. Beyin urunun mesken yerine göre şahısta değişik tipte bulgular oluşabilir. Ancak, zekasal hastalıklar dâhil başka hastalıklar da bu bulgulara neden olmaktadır. Rastgele bir vaziyette bu bulgulardan birini veya daha aşırısını yaşarsanız, zaman kaybetmeden hekiminizi aramalısınız.

Baş sızısı özellikle: yakın zamanda başlayan yeni bir sızı, sürekli bir sızı,uyanınca daha kötü olan bir sızı, Kusma, özellikle sabahları daha şiddetliyse, Şahsiyette veya tavırda farklılıklar, Zekasal kabiliyetlerde düşüş hafıza kaybı, hesap yapma yeteneğinde bozulma, suçlamada bozulma gibi…,Yeni başlayan nöbetler, Nörolojik farklılıklar Görme problemleri ”çift görüş, eksilmiş görüş”, dinleme kaybı, bir beden alanında his eksilmesi veya eforsuzluk, konuşma güçlükleri, koordinasyonda eksilme, sarsaklık, Eforsuzluk, üşengeçlik/tembellik, cingözlüğün eksilmesi, Dil problemleri, yutma eforluğu, hıçkırıklar, Bozulmuş koku duyusu, Hakimiyetsiz veya işlev bozukluğu olan hareketler, el titremesi, Menopozdan evvel adet kanamalarının kesilmesi, Surat felci ve gözde anormallikler beyin urunun belirtileridir.

Beyin uru bulguları varsa, bireye bazı testler yapılmalıdır. Beyin içindeki anormalliklerin tipini ve meskenini tespit etmek için kullanılan gelişmiş birkaç diyagnostik harekât uygulanır. Uzman tarafından değerlendirip konulan tanı sonrası rehabilitasyona başlanır” söylemelerinde bulundu.

Bir cevap yazın