Beyni Harcayan, Beyne Zarar Veren Yiyecekler

Daily Mail gazetesi beyni harcayan ve öldüren besinleri yayınladı.

Kızarmış yiyecekler

Bütün işlenmiş yiyecekler kimyeviler, katkı maddeleri, suni tatlandırıcılar ve gözeticiler kapsar. Bunlar hem çocuklarda hem erişkinlerde ciddi beyin zararlarına yol açar.

Kızarmış veya işlenmiş besinler beyin sinirlerini yaralar. Bazı yağlar ise değişiklerine göre daha hasarlıdır. Tabiattaki en toksik ve riskli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

Fast Food

Fast food ve sağlıklı besinler

Yakın zamanda Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food mahsullerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da bunalım ve anksiyete meselelerine yol açmaktadır.

Fast Food mahsullerinin içindeki katkı maddelerinin bilme bozukluğu, motivasyon noksanlığı ve hafıza cılızlığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

Şeker ve şeker ürünleri

Gazlı içecek şeker içeriği

Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere neden olur. Ayrıca belleği de zayıflattığı tespit edilmiştir.Bilme maharetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu nedenle şekerden uzak durmak gerekir.

İşlenmiş veya evvelden pişirilmiş besinler

Tıpkı kızarmış besinler gibi işlenmiş yiyecekler de merkezi asap sistemine hasar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

Suni tatlandırıcılar

İnsanlar zayıflamak için şeker yerine suni tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori kapsadığı doğru olsa da yararından çok hasarı vardır. Uzun kullanımlarda beyin zararına ve akılsal bozukluklara yol açar.

Bir cevap yazın