Bilim Adamları, Kalp Krizi, Hipertansiyon, İnme Ve Kolestrol İçin En İyi Meyveyi Söyledi!

Amerika Birleşik Devletleri’nde felç, uzun vadeli manililiğin en önde gelen sebebidir. Her sene, takribî 795.000 şahıs felç geçiriyor. Bu rakamın takribî 600.000’i ilk kere felç geçirmiştir.

Bu surattan emel, bunun hiç olmaması için çalışmak ve yasaklamaktır. Daily Health Post’a göre hurma, inmeyi önlemeye takviyeci olabilecek bir numaralı besinlerden biridir , aynı biçimde yüksek tansiyon ve kolesterolü de önler.

Hurma Nedir?

İye ailesindeki çiçekli nebat cinsidir. Genel olarak, yüksek tansiyonu ve kolesterolü yasaklayabilecek bir numaralı besin olmak için özel bir şey kapsaması gerekli. Hurma, sıhhate oldukça yararlı kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko kapsar.

Damar Tıkanıklığını Önler

Daily Health Post ve İsrailli analistlere göre, günde en az bir kere yemek damar tıkanıklığının gelişimini önleyebilir. Damar tıkanıklığı size yabancı geldi ise, bu vaziyet plaklarınızın atardamarlarınızın içine yerleşmesidir. Zamanla, bu plak atardamarları daraltan ve kalp krizi ya da felce neden olabilecek biçimde sertleşir.

Tarım ve Yiyecek Kimyası Mecmuası’nde yayınlanan bir çalışmada, dört hafta süresince günde en az 100 gram yemenin trigliserit yağ seviyenizi %15 oranında eksiltebildiğini gösterdi. Ayrıca bedeninizdeki yağların oksidasyon ölçüsünü en az %33 oranında eksiltir, bu da kan kolesterolünüzü düşürür.

Kan Tazyikini Düşürür

Harvard Tıp Fakültesi araştırmalarına göre, hurma kan tazyikini düşürmeye takviyeci olabilecek en iyi besinlerden biridir. Araştırmanın tahlilcileri haftada 8 porsiyon takribî 226 gram harcanmasını önermektedir.

Felçi Önler

Daha evvel de belirttiğimiz gibi, hurmanın içinde bir sürü magnezyum vardır. Bununla beraber, Amerikan Journal of Clinical Nutrition mecmuasında, günde 100 mg magnezyum harcayarak inme tehlikesini %10 oranında eksiltebildiğini gösteren bir hayli çalışma yayınlanmıştır.

Sıhhate Öteki Faydaları

Journal of Ethnopharmacy’de 2005 tarihinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günlük olarak hurma harcamak sindirim sisteminizdeki irinli ülserleri yatıştırır. Analistlere göre bunun muhtemel olmasının sebebi, hurmaların sulu ve etanolik ekstrelerinin histamin ve gastrin konsantrasyonlarındaki çoğalmış olan etanolü azaltmasıdır.

Kanseri Önler

Önceden bahsettiğimiz gibi, hurma yüksek seviyelerde magnezyum kapsar. Kanser kapsayan bir hayli hastalığa bağlı bedendeki iltihaplanmayı yatıştırır. Bununla beraber, British Journal of Nutrition’da 2015 senesinde yayınlanan bir araştırmada, tüketim tarihinin, sütun kanseri büyüme ihtimalini eksiltmeye takviyeci olabileceğini göstermektedir.

Sıhhatli Gebelik ve Doğum

Çocuk sahibi olma mevzusunda, her bayan sıhhatli bir gebelik ve doğum ister. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki tahlilciler, işgücü maliyetlerinin işgücü parametrelerini ve doğum neticelerini nasıl etkilediğini keşfetmek istedi. Bir sene süresince 69 bayan bu vaziyet için çalıştı. Doğumdan dört hafta evvelinde hurma harcayan bayanların, indüksiyon ve işgücünün artırılması gereksinimini eksilttiğini gözlenlenmiştir.

Bir cevap yazın