Bilim Adamları Tarafından İspatlanmış Kahvenin 9 Verimli Özelliği

Son zamanlarda, beğenerek içtiğimiz sabah meşrubatımız hakkında bir hayli müzakereli rivayetler var. Ancak, muhtemelen bunun gibi ihtilafları çözmek için bilimsel bir yaklaşım özümsemekten daha iyi olduğu mevzusunda hemfikir olmak istersiniz.

Bilim adamları, kahve içmenin yalnızca hasarsız bir şey olmadığını, aynı zamanda sıhhatinizi pozitif güzergahta etkileyebileceğini belirtiyor. Misalin, kahve beğenirler genellikle akranlarından daha genç görünürler ve bazı kalp ve damar hastalıklarına daha az maruz kalırlar.

Kahveyi kumpaslı olarak içmekten yana olanlar için kahvenin yararlarını sizler için araştırdık.

1. Karaciğer Sirozu Tehlikesini Eksiltir

İtalya’daki Mario Negri Enstitüsü’nde bilim adamları, kahve tüketiminin karaciğer sirozunun büyüme tehlikesini %50 oranında eksilttiğini keşfetmişlerdir.

2. Alzheimer Ve Parkinson Hastalığının İlerleme İhtimalini Eksiltir

Tampa’da bulunan Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi’ndeki bilim adamları, kahve içmenin Alzheimer gelişimine tesiri üzerine bir çalışma yürütmüşlerdir. Araştırmanın belirtileri, günde üç tane kahve içmenin, hastalığa tutulma tehlikesini %65’e kadar eksiltebildiğini gösterdi.

Brezilya’nın Santa Catarina Federal Üniversitesi’nden analistler, kumpaslı olarak kahve içmenin Parkinson hastalığına karşı önleyici bir çözüm olabileceğine söyledi. Bu da hastalığın ilerleme tehlikesini %20 eksiltir.

3. Kanser Hastalığı Tehlikesini Eksiltir.

Geçmiş senelerde yapılan çok rakamda araştırmada, kahvenin sıhhatimiz üzerinde çoğunlukla negatif bir tesire sahip olduğunu ispatlanmıştır. Kanser hastalıklarının büyümesine de yol açabileceği belirtilmiştir. Bununla beraber, bu tahmin son senelerde doğru bir biçimde kanıtlanmamıştır.

Milan Üniversitesi Muayenehane Çalışmaları Kısmı ve Mario Negri Enstitüsü’nde Epidemiyoloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen araştırmada, reelinde kahvenin meme kanseri ve prostat kanserinin ilerleme tehlikesini eksilttiği ortaya çıkmıştır.

4. Kalp Ve Damar Sistemini Pozitif Güzergahta Etkiler.

Harvard Millet Sıhhati Mektebi, Singapur Milli Üniversitesi ve Brigham Kadın Sağlık Kurumu’nden bilim adamları tarafından yürütülen muhtelif çalışmalar, günde 5 fincan kahve harcayanların, öbür meşrubatları içenlere göre üç kat daha az kalp rahatsızlığı yaşadığı gözlemlenmiştir.

Bu çalışmada ayrıca kahvenin kalp ve damar sisteminin işleyişi üzerinde negatif bir tesire sahip olmadığı ortaya çıkmıştır.

5. Eklem Rahatsızlıkları Ve Safra Taşı Gelişimini Eksiltir

Gut hastalığı, cılız metabolik bir vaziyetten dolayı ortaya çıkar01 ve beden dokusunda muhtelif bileşenlerin birikmesine neden olur. Ancak kahvenin metabolizmayı geliştirmesi sebebiyle, kahve tüketimi reelinde gutu önleyebilir. Bu hakikat hem Harvard Tıp Mektebi’ndan hem de Brigham’ın Kadın Sağlık Kurumundan bilim adamları tarafından kanıtlandı.

Kahvede bulunan kafein gibi bazı maddeler, safra kesesi taşı büyüme tehlikesini eksiltebilir. Scott Gottlieb, bu hastalığı geliştirme tehlikesinin günde 4 bardak kahve kapsasanız %4 oranında ve 5 bardak kapsasanız %45 oranında eksiltilebileceğini bulmuştur.

6. Tip 2 Diyabet Rahatsızlığının İlerleme Tehlikesini Eksiltir

Aarhus Üniversitesi, Aarhus Üniversitesi Sağlık Kurumu ve Odense Üniversitesi Sağlık Kurumu’nden Danimarkalı bilim adamları kahve içmenin, Tip 2 diyabetin gelişimini etkilemediğini ispatladı. Kahvede bir madde olan Kafestol, reelinde glikozun tesirine maruz kalındığında pankreastaki insülin seviyesini artırır. Bu surattan kahve içmek sizi tip 2 diyabetten koruyabilir.

7. Bedendeki Her Hücreyi Gençleştirir

Kahvede bulunan antioksidanlar bedeninizin hücreleri üzerinde canlandırıcı bir tesire sahiptir. Seul’deki Ewha Women Üniversitesi’ndeki bilim adamları kahve özünün ufak buruşuklukları gidermenize destekçi olabileceğini ve bedeninizdeki akışkan kaybını ve kolajen kaybını önlediğini iddia ediyorlar. Konutta çözünebilir kahve kullanarak, şeker ve su ile bunu yapabilirsiniz. Bu sebeple kumpaslı olarak kahve içen insanlar, akranlarına göre daha genç görünmektedir.

8. Yaşlılarda Adale Eforunu Arttırır

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, yaşlılıkta kahve içmenin iyi bir fikir olduğunu ispatlayan bir hayli neden vardır. Ayrıca, Coventry Üniversitesi’nden bilim adamları, kafeinin yaşlılarda adale eforunu artırdığını keşfetti. Bu, kazaların eksilmesine ve yaralanmaların önlenmesine destekçi olabilir.

9. Daha Uzun Yaşamanıza Destekçi Olur

Marc J. Gunter ve Neil Murphy, kahvenin değişik sebeplerle vefat tehlikenizi eksiltebileceğini söylüyor. Çalışma değişik ülkelerde reelleştirilmiştir ve netice, kumpaslı olarak kahve içen insanlar arasında vefat oranının daha düşük olması bakımından eş olmuştur. Bilim adamları ayrıca sigara içenlerin dahi sigara içmemek için kahve içmekten fayda sağlayabileceğine dikkat çekti.

Sizler sık sık kahve kapsa misiniz? Kumpaslı olarak kahve içmeyi vazgeçtiğinizde rastgele bir farklılık farkettiniz mi? Deneyimlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşın.

Bir cevap yazın