Bilim dünyasının sansasyonel bulgu

Dünyada jenerasyonu tükenen ‘sucul salyangoz’ cinsi Türkiye’de bulundu

Eskişehir’deki Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda su omurgasızlarının biyoçeşitliliğine müteveccih yürütülen araştırmada, literatüre “dünyada soyu tükenen canlı” olarak geçen “sucul salyangoz” cinsinin, Anadolu’da hali hazırda yaşadığı tanımlandı. Yrd. Doç. Dr. Odabaşı, “Bu araştırmanın en enteresan neticelerinden biri de dünyada yalnızca fosil olarak değerlendirilen bu sucul omurgasız canlının, jenerasyonunun Anadolu’da devam ettiğine müteveccih ispatlar olmasıdır. Bu canlının buzul çağının sonlarında, Romanya’dan Karadeniz’e dökülen Tuna Nehri yoluyla Anadolu’ya geldiğini ve hali hazırda burada hayatını sürdürdüğünü düşünüyoruz” diye konuştu.

Eskişehir’deki Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda yürütülen çalışmada, literatüre “dünyada soyu tükenmiş canlı” olarak geçen “sucul salyangoz” cinsi bulundu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Naime Arslan ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Azası Yrd. Doç. Dr. Deniz Anıl Odabaşı tarafından Sivrihisar ilçesindeki Ahiler Balıkdamı Sulak Alanı’nda bir müddet evvel su omurgasızlarının biyoçeşitliliğine müteveccih araştırma başlatıldı.

HEYECANLANDIRAN BULGU
Araştırmada elde edilen belirtileri araştıran bilim insanları, Türkiye‘de daha evvel kaydolunmamış olan ve literatürde “dünyada soyu tükenmiş canlı” olarak yer alan bir cinsin yaşadığını tespit etti.
Yrd. Doç. Dr. Odabaşı, “Theodoxus” türüne ait olduğu tanımlanan sucul canlının en yakın akrabasının 1879 senesinde Fransız paleontolog Andre Tournouer tarafından Romanya hudutları içinde keşfedildiğini söyledi.

Tournouer’in, “fosil” nitelemesinde bulunduğu bu misalleri, ilk bulan birey olarak canlının çok enteresan görünüşüne istinaden “üzerinde kibar plakları bulunan cins” anlamına gelen “Neritina Pilidei” biçiminde adlandırdığını aktaran Odabaşı, “O seneden sonra aynı canlı, yeniden fosil yapısında Alman malakolog Dr. W. Wenz tarafından Romanya’nın Köstence sahilinde kıyıya yakın bir bölgede tespit edilmiş. Bu sebeple de bu misal yalnızca fosil oyarak kayıtlarda yer almış ve dünyada soyu tükenmiş bir canlı olarak aşinayı bu çalışmada bildirilmiştir” dedi.

FOSİL FORMDA DEĞİL YAŞAYAN CANLI

 

Odabaşı, araştırmalarında bu canlının fosil formda değil, hali hazırda yaşayan bir canlı olduğunu gördüklerini ve ortaya koyduklarına dikkati sürükleyerek, şöyle konuştu:
“Bu araştırmanın en enteresan neticelerinden biri de dünyada yalnızca fosil olarak değerlendirilen bu sucul omurgasız canlının, jenerasyonunun Anadolu’da devam ettiğine müteveccih ispatlar olması. Bu cinsin Türkiye’de bulunması bizleri geçmişteki abuhavasal ve jeolojik tabiat hadiselerini de tahlile yöneltti. Tahliller neticesinde bundan takribî olarak 12 bin sene evvelinde son buzul çağının sona ermesi ve büyük buzulların erimeye başlamasıyla Karadeniz’de alana gelen su yükselmesi ve Tuna Nehri’nin bazı omurgasız formlarının Sakarya Nehri yoluyla Anadolu’nun içlerine kadar erişmesiyle ilgili eforlu delillere rastladık. Bu canlının buzul çağının sonlarında, Romanya’dan Karadeniz’e dökülen Tuna Nehri yoluyla Anadolu’ya geldiğini ve hali hazırda burada hayatını sürdürdüğünü düşünüyoruz.”

Böyle bir canlının yaşayan bir formunun bulunmasının, dünyanın pek çok bölgesindeki bilim insanlarının da dikkatini sürüklediğini ve bu vaziyetin enteresan bir “zoo-coğrafik” buluş olarak değerlendirildiğini anlatan Odabaşı, tüm istikametleriyle değişiklikler sergileyen bu cinsin, 2016’da basılması tasarlanan dünya genelindeki Neritidae Familyası hakkındaki en geniş kapsamlı literatürü kapsayan bir kitapta tanıtılmasının da gündeme alındığını kaydoldu.

Bir cevap yazın