Bilim insanları görme manililer için sentetik ağ tabaka geliştirdi!

GÖRME MANİLİLER İÇİN YENİ BİR UMUT IŞIĞI

24 yaşındaki Vanessa Restrepo-Schild’in geliştirdiği ağ tabaka görme manililer için yeni bir umut ışığı olabilir.

Bilim insanları, ulus arasından gece âmâlığı veya tavuk karası olarak öğrenilen ‘retinitis pigmentosa’nın ve ağ tabaka yozlaşmasının neden olduğu öbür görme bozuklukları için uzun bir müddettir suni ağ tabaka geliştirmeye çalışıyordu. Tahlilcilerin bu çalışmada en çok zorlandığı nokta ise geliştirilen ağ tabakalar, katı ve sert maddelerden üretildiği için reel ağ tabakanın yerini yakalamamasıydı. Restrepo-Schild ise reel ağ tabakaya eş, biyolojik bileşenlerden yapılan ilk yumuşak dokulu, sentetik ağ tabakayı geliştirdi.

“GÖZ DOKUSUYLA DAHA İYİ GEÇİM SAĞLIYOR”

Hidrojel ve biyolojik hücre çeperi proteinleri denilen yumuşak su damlaları kullanan Vanessa Restrepo-Schild ve dostları; yumuşak dokulu sentetik bir ağ tabaka geliştirmeyi muvaffak oldu. Daha sonra bu ağ tabakanın işleyişini hakimiyet eden tahlilciler, oluşturdukları ağ tabaka hücrelerinin ışığı idrak etmek ve gri tonlama görüntüsü oluşturmak için piksel gibi hareket ettiğini ve natürel bir ağ tabaka gibi görüntüyü beyine aktardığını gözlemledi.

Biyolojik olarak dağılınabilir malzemeden başka hiçbir şey kapsamayan suni ağ tabaka, tahlilcilere göre ağ tabaka implantına mukayeseyle göz dokusuyla daha iyi bir geçim tutabilir. Üstelik tamamen natürel biyolojik maddelerden oluşturulan ağ tabakanın, bedene, mekanik bir işleyişe sahip olan ağ tabaka implantından, daha uygun olduğunu belirtiyor.

Vanessa Restrepo-Schild’in laboratuvar civarında yaptığı bu çalışma yalnızca bir başlangıç kalitesinde ancak Schild, canlı dokularla potansiyelini keşfetmek için araştırmaya devam etmeyi tasarlıyor. Daha ilerideki araştırmalar, hayvanlarda yapılan testleri ve ardından insanlarda yapılan bir dizi muayenehane araştırmayı kapsayacak biçimde genişleyecek.

Bir cevap yazın