Bin Senelik Soğanın Muhteşem Yararları

Soğan, ulus arasındaki inanışa göre herşeyi iyileştirir ve söylendiğine göre, ağlamamıza neden olan o tabakalar arasında neredeyse her çeşit hastalık veya enfeksiyonun ilacı saklıdır. Daha da ötesi, antik çağlarda sihirli olduğuna inanılırmış; soğanın şeytanca ruhları kovaladığı ve yastığın altına soğan koyulduğu takdirde gelecekten haberler veren düşler görüldüğü söylenirmiş.


Mitolojinin yanısıra, antik çağlardan beri soğanın özelliklerinin aşinayı bir reel, ama tıbbi ispatı ilk olarak 1919’da ABD’li bir hekimin o sene büyüyen bir grip pandemisi sebebiyle çok telaşlandığı bir sırada sıradışı bir şey farkettiğinde ortaya çıkmıştır: tamamen sıhhatli olan çiftçi bir aile vardır. Bu kalabalık ailenin hiçbir ferdi virüsle karşılaşmamıştır, ama neden? Anne, Avrupalı atalarının veba ve kolera epidemisinde uyguladığı ananeyi uygulamıştır: Pencere pervazlarına ve konutun çevresine soğan yerleştirmek. Hekim bu soğanları mikroskop altında araştırdığında, grip virüsünün soğanın tabakaları arasına yapıştığını görmüştür. Çok etkileyici degil mi?

Günümüzde soğanın pek çok tıbbi kullanımı vardır. Bunun ötesinde, bildiğimiz gibi, soğan en fazla bereketli özelliğe sahip olan nebat soğanı olup her cins yemeğe eşlik ederek lezzetlendirecek en nefis yiyeceklerden birisidir.

Soğanın Yararları

Dolaşımı çoğaldırır ve hipertansiyonu düzenler

Soğan, içindeki “Alliin” bileşeni sayesinde bedene antitrombotik özellik kazandırır. Kan pıhtılaşmasını önler, kolesterolü ve hipertansiyonu tertip ederek kan tazyikini normalize eder, koroner kazaları ve boğaz anjinini azaltir. Bütün bunları elde edebilmek için soğanı nasıl kullanmalıyız peki? Bir litre suda 300 gr. kıyılmış soğanı 15 saat süresince bekletmeniz yeterli! Günde 3 kadehe kadar içebilirsiniz.

Diüretiktir

Vücut akışkanlarının atımına takviyeci olur, bu da romatizma, gut, ödem gibi hastalıklar için mucizevi yararlıdır. Bunun için, bir bardak şarap ve üç bardak suda 50 gr.  kıyılmış soğanı bekletin. Günde 3 bardak içebilirsiniz.

İştahınızı açan çok rakamda vitamin kapsar

Soğan genelde sarımsak ve kırmızı biber ile kullanılır, bu pek çok ülkede kullanılan çok lezzetli bir çeşnidir. C vitamini bazlı içeriği demir emilimi sağlar ve muhtelif antikorların üretilmesine dayanak eder. Ayrıca C, E, B vitaminleri, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve yiyecek lifi kapsar.

Antibakteriyeldir

Soğan sülfür kapsar ve bildiğimiz üzere bu, soğanı kestiğimizde bizi yakan kokuya ve ağlamamıza neden olan maddedir. Biraz rahatsız edici olmasına karşın reelinde bu netlikle onun en iyi özelliklerinden birisidir, zira grip, faranjit, bronşit gibi hastalıklardan kurtulmaya ve hastalıkların bulaşıcı süreçlerini atlatmaya takviyeci olan bütün olarak da içinde bulunan sülfürdür. Bu kadar da değil, bağırsaktaki bakterilere karşı veya ishal olduğunuzda iyileşmeniz için birebirdir. Ne yapabilirsiniz? Basit bir soğan şurubu yapabilirsiniz: yarım litre suda iki soğanı pişirin. Bu suya beş çorba kaşığı bal ilave edin. Şurup haline gelene kadar iyice karıştırın ve günde üç bardak içmeye çalışın. Ayrıca su kaynarken suratınızı soğanın buğusuna tutarak soluk almak da oldukça etkilidir.

Soğanın sindirime yararları

Soğan sindirime takviyeci olur ve karaciğeri ve safra kesesini uyarır, bu da yemeklerde soğan kullanmak için şahane bir nedendir. Ama şayet mide asidi veya rastgele bir mide probleminden muzdaripseniz soğan öneri edilmez. Yeniden de, son çalışmalar soğan yemenin midede kanser hücresi yaradılışını önlediğinigöstermiştir. O sebeple, tüketimi her zaman olabildiğince balansta yakalamaya çalışın.

Sinek ısırıklarına karşı

Antibakteriyel özellikleri sayesinde soğan sinek ısırıkları için muhteşem bir dezenfektandır. Enfekte alanı taze bir soğanın suyuyla nemlendirmeniz yeterli.

Belki merak ediyorsunuzdur…

Soğan yedikten sonra soluğunuzda oluşan kötü ve sevimsiz kokuyu önlemede tesirli bir ilaç vardır. Kaliforniyalı bir bilimadamı olan John Graham’a göre soğan yedikten hemen sonra bir bardak su için. Koku tesiri hemen geçecektir ve kötü soluk kokusunun yapıtı olmadan birisiyle görüşebilir hatta öpebilirsiniz dahi.

Bir cevap yazın