Bir ay süresince karnıbahar suyu kapsasanız ne olur?

Sıhhatli hayat için hareket faktörün ehemmiyetine vurgu yapan Prof. Dr. Müftüoğlu, yürüyüşün en hoş spor şekli olduğunu söyledi. Müftüoğlu, “Soğuk ve yağmurlu havalarda bile yürüyüşü aksatmamak gerekli. Alışveriş merkezleri, artık bir yürüyüş merkezi haline geldi. Biz, buna ‘AVM yürüyüşü’ diyoruz. En azından bunu yapabiliriz” dedi.

Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin

Sağlıkla alakalı ‘yanlış’ diye öğrenilen şeylerin çoğunun doğru, ‘doğru’ diye öğrenilen şeylerin çoğunun da yanlış olduğunu dile getiren Prof. Dr. Müftüoğlu, şunları söyledi:

“Mide hapını yutarsanız hapı yutmuş olursunuz. Mide pompası çalışmazsa asit üretemez. Bu gidişatta da mikrop oluşur. Proteini hazmedemezsiniz. Yiyebildiğiniz kadar karnabahar ve lahana yiyin.

Lahanayı sarma olarak değil, turşu olarak yiyin. Karnabaharı da ham yiyin. Bunlarda bol sülfür var. Sıhhatli ve uzun ömürlü olmak istiyorsanız karnabahar, lahana yiyin ama mide hapı yutmaktan bırakın.”

Sıhhatli beslenmek için ‘glutation’ kapsayan mahsullerin harcanması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, “‘Glutation’ benim gündeme sokmaya çalıştığım bir konu.

Bedenin natürel silahlarından biri. ‘Glutation’ bedenin orkestra şefi, paklik işleri müdürü gibidir. ‘Glutation’ için karnabahar, lahana, sarımsak, soğan, turp, baharatlar, zerdeçal, tarçın, zencefil yiyin, en ehemmiyetlisi egzersiz yapın” dedi.

İŞTE KARNABAHAR SUYUNUN FAYDALARI

– Bir ay süresince kumpaslı harcandığında sindirimi tertip ederek bedende hasarlı bakterilerin birikmesini önler.

– Asap sistemindeki deforme olmuş hücreleri yenileyerek stres ve bunalım tehlikesini eksiltir.

– Yüksek ölçüde kapsadığı A vitamini sayesinde katarak hastalığını önler. Özellikle bu besinin suyu ergenlik ve gebelik yarıyıllarında içilmesi uzmanlar tarafından önerilir.

– Karnabahar suyunun içerisinde yapraklarından da dolayı thaiamin maddesi oldukça yüksektir. Bu madde alzheimer hastalığına karşı beyin sağlığına gözetir.

– İdrar yolu enfeksiyonları ve regl yarıyılındaki sancılara karışı bu suyun kumpaslı harcanması gerekir.

– Ayrıca pürüzsüz ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak için karnabahar suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.

KARNABAHAR SUYU HAZIRLAMA

400 gram karnabaharı yaprakları ile birlikte kaynatınız. Sabah – akşam birer bardak olarak harcayabilirsiniz. Dilerseniz kadehin içerisine 3-4 damla limon sıkabilirsiniz. Bu vaziyet daha rahat içmenizi sağlar.

Bir cevap yazın