Bir bardak suya konulan hurma şifa kaynağı!

Hurma, vitamin ve tatlılar gibi, emilmesi basit olan ehemmiyetli maddeler ihtiva eder. Bununla beraber hurma acıkmayı durdurmaya takviyeci olmakta ve oruçluya tokluk hissi vermektedir.

Yapılan araştırmalara göre, hurma, belleği geliştiriyor, kolesterolü düşürüyor, kanser önleyici antioksidanları ihtiva ediyor, bebeklerin beyin gelişimine ehemmiyetli katkı sağlıyor, ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor, sindirim sistemini düzenliyor.

Hurmanın ayrıca çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterol için verimli olduğu belirtiliyor. Ramazanlarda oruç açarken çok harcanan hurmanın gerçeğinde sene boyu harcanması gerekiyor.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, özellikle bayanlarda görülen ödem şikayetlerin giderilmesi için evde hazırlanabilecek ödem atıcı tasviri anlattı.

Ödem atıcı tanım: Gece uyumadan evvel 1 bardak suya ,1 adet kuru hurma koyup bekletin.Sabah hem suyu hem hurmayı tüketin.

Bağırsak hareketlerinin süratlenmesine ve ödemin atılmasını sağlar. 1 demet maydanoz, 2 salatalık ve 1 orta boy havuç suyunu karıştırıp için.

Dilerseniz 1 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil de ilave edebilirsiniz. Günde 2 kere aralarda harcamak ödem atmanın büyülü yönteminden biridir.”

İşte hurmanın olağanüstü faydaları.

İç hastalıkarı uzmanı Dr. Ayça Kaya, hurma yemek için bir hayli neden sıralıyor.

Midede tokluk hissi oluşturuyor

Hurma’nın lif oranı çok yüksektir. Lifi yüksek demek mide bağırsakta sünger tesiri gösteren demektir. Bu gidişatta hurma midede sünger gibi şişip yer kaplayacağı için aynı zamanda da tokluk hissini oluşturacaktır.

Kabızlıktan koruyor

Yüksek lif aynı zamanda bağırsakları çalıştıran, bireyi kabızlıktan kurtaran demektir.

Kan şekerini dengelemeye takviyeci oluyor

Sahurda yoğurtla beraber yenirse kan şekerini daha iyi hakimiyet altında tutar.

İyi bir ara öğün

Hurma iyi bir ara öğün alternatifidir gerçeğinde. İkindi ara öğününde yoğurtla beraber veya 5-6 tane ham bademle beraber harcanabilir. Böylece akşam yemeğinde kendinizi daha iyi hakimiyet edersiniz ve daha az acıkırsınız.

Hem asaplara hem gözlere verimli

Hurma kapsadığı A ve B gurubu vitaminleri sebebi ile hem asap sistemine hem de görmeye çok iyi gelir.

Anne sütünü artırır

Kapsadığı meyve şekeri olan fruktozun susama hissini çoğaldırarak daha çok su içmeye sevk ettiği öğreniliyor. Bu güzergahta süt veren anneler için de süt salgılanmasını çoğaldırdığını söyleyebiliriz.

Kan yapıcı

Hurmanın ihtiva ettiği demir, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin birleşimini hakimiyet eder ve bu da gebelikte aneminin yasaklanmasını ve bebeğin gelişimi için hayati önem taşıyan kandaki eritrositler kanda oksijen ve karbondioksiti taşıyarak hücrelerin canlılığını sürdürmesinde rol oynadığı belirtiliyor.

Çok fazla demir nedeniyle, bir insanın günde 15 hurma yiyerek bedeninin demir gereksinimini karşılayabildiği ifade ediliyor. Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor ise, iskelet yaradılışı ve bedenin kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir.

Hurma, ihtiva ettiği fosfor ve kalsiyum ile kemik cılızlığına karşı bünyeyi gözetip bu hastalıkların eksilmesine dayanak ettiği öğrenildi.

Böbrek harabiyetine mani oluyor

2008’de yapılan bir çalışmada, hurmaların meyvesi ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik gentamiçin neden olduğu böbrek zararını eksiltmedeki tesiri incelendi. Özün böbreklerin korunmasında tesirli olduğu ortaya çıktı. Bilim adamları, hurmalardaki antioksidan E vitamini, askorbik asit ve melatonin bileşiklerin bu gözetmeyi sağladığını öne sürdü.

Lohusa gıdası

Yapılan araştırmalar neticeyi, hurmanın antiseptik olduğu, lohusalık yaralarını acele iyileştiren bir ilaç olduğu, süt artırdığı, bebeği beslediği, içindeki potasyumun çocukların gelişmesini sağlayan ideal yiyecek olduğu kaydolunuyor. Hurmada potasyum ölçüyü bol olduğu için bebeğin büyümesini, gürbüzleşmesini, hastalanmamasını sağladığı ifade ediliyor. 2003’te yapılan bir çalışmada hurmaların glisemi kandaki şeker oranı endeksinin düşük olduğunun tesbit edildiği öğrenildi.

3 Taneden fazla tüketilmemeli

Her bir hurma vasati 20 kalori kapsar. Dolayısı ile porsiyon hakimiyeti yapmak çok ehemmiyetli. Bir kezde 3 adetten çok yememek gerekiyor. Daha yüksek ölçülerde yemek her gıdada olduğu gibi hurmada da kilo çoğalışına neden olabilir.

Bir cevap yazın