Bir Çok Hastalığa İyi Geliyor, Kapış Kapış Satılıyor

Bir Hayli bölgede kendiliğinden yetişen Kergen nebatının kökünden elde edilen sakızın kg maliyeti 600 TL. Otundan salatası olan, kökünden de sakızı yapılan Kergen, bir hayli rahatsızlığa da iyi geliyor

Kergen nebatının kök kısmından elde edilen, her tasaya takat kenger sakızının kilosu 600 TL’den satılıyor.

Sivas’ta 15 yıldır kenger sakızı satışı yapan Sebahattin Doymuş, “Kenger sakızının imali yedinci ayın on beşi gibi, kenger nebatının kuruduğu zaman olur. Çok sıkıntılıdır. Bir Araya Gelirken; kengerin çevresine bir kanal eşilir. Daha sonra kengerin kökü çıkarılır. Çıkardıktan sonra o kökün başı kesilir ve sütü alınır. Sütü aktıktan sonra iki ila iki buçuk saat sonra süt bir araya gelir. O zati iki saat sonra katılaşır, sakız haline kazanç. Daha sonra elde yıkanır ve makine harekâtından geçirilerek çiğnenecek kıvama getirilir” dedi.

“KİLOSU 600 TL”

Sakızın maliyeti hakkında bilgi veren Doymuş “Kilosu 600 TL, bunu yevmiye ile toplatıyoruz. Bir personelin yevmiyesi 100 TL. Sabahtan akşama kadar yarım kilo dahi toplayamaz. Üç tanesini 5 TL’den satıyoruz” biçiminde konuştu.

HER TASAYA TAKAT

Sebahattin Doymuş, kenger sakızının bir hayli hastalığa iyi geldiğini belirtip, “Mide kanserine, mide reflüsüne, şeker hastalığına, orta kulak irinine, kalbin kuvvetlenmesine ve kolesterole iyi geliyor. Çiğnedikten üç gün sonra bozulur ama raftayken hiçbir bozulma olmaz. Yurt dışından gurbetçiler devamlı gelip alıyorlar, çok hoşlanıyorlar, Sivaslı’dan çok yurt dışından daha fazla gelip alıyorlar” ifadelerini kaydetti.

FAYDALARI

Patlayan kulak çeperinin düzelmesi, Safra kesesinden taş düşürme,

Kalp damarlarının rahatlaması, Dişetlerini güçlendirici, Orta kulak iltihaplanması,

Mide sızısı ve kabarıklığı, Aperatif / İştah açıcı Dişleri arınıcı, Çene rahatlaması,

Hazımsızlık, Tansiyon, Surat felci, Şeker hastalığı

Sabah

“Bir Çok Hastalığa İyi Geliyor, Kapış Kapış Satılıyor” üzerine 2 yorum.

    1. Kayseri den ben sana istediğin kadar göndereyim biz 50 yıldır satıyoruz Tunceli Ovacık Malatya Darende ve Sivas gürün tarafında yoğun olarak toplanır köylüler tarafından toptan alınır pazardan tane yada şişeler içerisinde satılır

Bir cevap yazın