Bir Çok Hastalığın Devası Limondaymış

Limonlar rakamsız verimlerine karşın yeterince alaka görmüyorlar. Limon C vitamini, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir kapsamakla kalmıyor. Aynı zamanda hem antioksidan özelliğine sahip hem de lif dolu. Ama insanlar daha çok soda içerken sodaya limon ilave ettiriyor. Ama reelinde soda ile değil su ile içseniz çok daha bereketli.

Eğer sabahlarınıza limonlu su içerek başlarsanız, her şeyden evvel güne kendinize taze sezerek başlayacaksınız. Bedeninizi makûs maddelerden arıtacak ve sindirim sistemine destekçi olacak.

Bu bir bardak limonlu suyu içmeyi, günlük bir alışkanlık haline getirdiğinizde, sıhhatinizi nasıl pozitif etkileyeceğini sanırım kavramışsınızdır. Zati siz de limon suyunun bereketlerini bildikten sonra hemen her gün limon suyu içmek isteyeceksiniz.

Limon ne kadar bereketli?

Daha evvel limonlu cheesecake yemişsinizdir. Salataya tat vermesinin yanında limon tatlılara da yakışır. Üstelik hem tadı güzel hem de bereketli olan nadide şeylerdendir.

Limonda ne var?

Limonda potasyum, C vitamini, lif, protein, karbonhidrat ve muhtelif mineraller bulunur. Limondaki C vitamini ve biyoflavonoid adındaki madde özellikle damar duvarlarına çok iyi kazanç.

1- Kalori yakımı

Fitness uzmanı Jackie Warner, günde bir defa limonlu su içmenin ekstra 100 kalori yakmanızı sağladığını söylüyor. Üstelik limondaki pektin lifi tok sezmenizi sağlayarak uzun vadede kilo vermenizi sağlar.

2- Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler

Limon, potasyum açısından zengindir. Potasyumun kalbe ve adalelere olan katkısı herkesçe öğrenilir. Üstelik tansiyonu dengeler.

İskandinav beslenme uzmanı Magus Nylander, limonda bulunan antioksidanların, kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçtiğini savunuyor.

3- Asap sistemini güçlendirir

Limon, soğuk algınlığına tutulma tehlikenizi düşürür. Limonlu ılık suyun üşütmeye iyi geldiği öğrenilir. Limonun antiseptik özelliği burun ve boğazdaki şişmeyi engeller.

4- Yağ yakımını hızlandırır

Araştırmalar su içmenin yağ yakımını süratlendirdiğini kanıtlıyor.

Hekim Shilpi Agarwal, yağ yakımını daha fazla süratlendirmek isteyenlere limonlu su içmeyi öneriyor.

5- Böbrek taşı yaradılışını engeller

Böbreklerinizde tuz konsantrasyonu çoğalınca zamanla böbrek taşı sınan şeyler oluşur. İdrar ölçüsünü ve pH kıymetini çoğaldıran sitrik asit böbrek taşı yaradılışının önüne geçer.

Yapılan araştırmalar, daha evvel böbrek taşı düşüren bireylerin günde 100 ml limonlu su içmesi halinde, bedenlerinde bir daha böbrek taşı oluşmayacağını öneriyor.

6- Demir beceriksizliğini önler

Yediğiniz gıdalarda yeterince demir bulunmuyorsa, zamanla demir yetersizliği ortaya çıkar. Limonda demir bulunur. Öte yandan limon, besinlerdeki demir emilimini arttırır.

7- Kanser tehlikesini azaltır

Yapılan bir araştırmada meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin bazı kanser cinslerini yasakladığı görüldü. Henüz ispatlanmasa da araştırmalar narenciyenin kanserin önüne geçtiğini öneriyor.

8- Makûs nefes

Nefesiniz kokuyorsa mesele etmeyin. Limon ile bundan kurtulabilirsiniz. Hekim Harold Katz, limonlu su ile gargara yapmanın makûs ağız kokusunu geçirdiğini söylüyor.

Buna katkı sağlayan şey ise sitrik asit.

9- Sindirimi güçlendirir

Limonların 10’da 1’ini karbonhidratlar oluşturur Limonda en çok bulunan fiber pektindir. Basitlikle çözünebilen bu lif sıhhatinize iyi kazanç ve sindirimi düzenler.

Limondaki liflerden yararlanabilmek için kabuğunu da harcamanız gerekiyor. En iyi usulse limonu ikiye parçaladıktan sonra suda kaynatmak ve ılık halde o suyu içmek.

10- Kolesterolü düşürür

Yapılan araştırmalarda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin adlı maddelerin kolesterolü düşürdüğü görüldü.

11- Cerahati önler

Limondaki askorbik asit cerahati önler. Limonlu sıcak su içmek soğuk algınlığının önüne geçmekte bire birdir.

12- Buruşuklarla savaşır

Limon, kollajenin korunmasını sağlar. İhtiyarladıkça düşen kollajen seviyesi buruşukluklara neden olur.

13- Dişinizi beyazlatır

Dişleriniz daha öncekisine göre daha mı az beyaz? Limon imdadınıza yetişiyor. Hekim Mehmet Öz, limonlu su ve karbonat karışımını dişinize sürmenizi öneriyor. Ancak dişinize hasar vermemek için bir dakika sonra ağzınızı çalkalamalısınız.

Peki bu kadar yararı olduğunu bildiğiniz halde neden her gün miktarlı bir biçimde limonlu su içmiyorsunuz?

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın