Bir Çok Hastalıktan Bu Karışımla Kurtulmak Muhtemel

Sarımsak bal mucizesi…

Pek çok hastalığın iyileşmesinde oldukça tesirli olan bu karışım sarımsak ve bal ile oluşturulmaktadır.

Soğuk algınlığından yüksek tansiyona, cerahat, astım, bitkinlik ve halsizliğe, infertilite ve hatta kansere kadar bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanılmaktadır.

Bunun yanı gizeme, makûs kolesterol seviyesini düşürmeye ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yaramaktadır. Yaşa bağlı olarak veya genetik ve etrafsal etkenlerle gözlerin görüş eforu düşüyor.

Görme bozuklukları arasında en çok miyop stili görme bozukluğu öne çıkıyor. Uzmanlarda bu meseleden natürel yollarla kurtulmanın muhtemel olduğunu belirterek şu tasviri veriyor:

MALZEMELER

3 diş sarımsak, 10 çorba kaşığı bal, 200 gr. keten tohumu yağı, 4 limon.

HAZIRLANIŞI

Sarımsağı ince ceddip öğütün ardından limonu ceddip doğrayın. Ardından sarımsak, bal ve keten tohumu yağını ilave edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Sırça kavanozla buzdolabında muhafaza edin. Yemek evveli 3 öğün 1 kaşık tüketin.

Pek çoğumuzun ilk kez dinlediği bal sirkesi öteki sirkelere oranla da daha yararlı ve daha şifalıdır.

BAL SİRKESİ BEDENİ TEMİZLİYOR

Bal sirkesinin, öteki sirkelere göre değişik özellikler kapsadığı, bedeni arındığı, beyin, asap ve sindirim sistemlerine iyi geldiği söylendi. Bal sirkesinin, öteki sirkelere göre değişik özellikler kapsadığı, bedeni arındığı, beyin, asap ve sindirim sistemlerine iyi geldiği bildirildi. Arılar üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, yaptığı söylemede, bal üzerine çalışmalar yaparken, sirkesini üretme fikrinin uslarına geldiğini belirtti.

DAMARLARDA PAKLİK YAPIYOR

Dülgeroğlu, bal sirkesinin en ehemmiyetli özelliğinin, bedeni arınması olduğunu belirterek, ‘Sirke bedene alındığı zaman, bedendeki sularla birleşir. Böylece alkali etraflar oluşur ve hücre duvarları arasındaki iletkenlik çoğalır. Dolayısıyla, beden içindeki tam dolaşım sistemleri, çok rahat bir dolaşıma tabi yakalanır. Böylece beden içinde atılamayan ve biriken maddeler, ter yolu ve idrar yollarıyla dışarı atılabilir. Başka Bir Deyişle diyebiliriz ki, damarların içinde paklik yapıyor’ ifadesini kullandı.

BAL SİRKESİNİN ÖTEKİ SİRKELERE GÖRE ÜSTÜN FARKLILIKLARI VAR

‘Arılar balı yaparken, tam çiçek ve ağaçlardan nektar topluyorlar. Dolayısıyla elma sirkesi yaparken elmadan istifade ediyorsunuz ama bal sirkesinde, tam meyvelerden bir araya gelen, değişik özellikleriyle toplanıp tamlık oluşturan baldan yapmış oluyorsunuz.

Dolayısıyla öteki tam sirkelere göre, bal sirkesinin üstün bir niteliği var. Bal sirkesini ağzınıza aldığınız zaman, tam içinize yaktığını seziyorsunuz. Ama daha sonra soluk vermek lüzumu dinlediğiniz zaman, tam ağzınızdan çıkan kokunun, bal olduğunu hissediyorsunuz. Dolayısıyla bu size gösteriyor ki, bal sirkesi öteki sirkelerden tamamen değişik.

Sirkenin, asap sistemleri üzerinde de çok tesirli olduğunu anlatan Dülgeroğlu, ‘Sirke, beyin için de çok bereketli. Bağırsakların ve mide duvarlarının arınılmasında da çok tesirli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz’ dedi.

Kokusu suratından herkes hoşlanmasa da verdiği sıhhat hiç kimse tarafından yadırganamayacak kadar çok.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞI

Sarımsağın kalp ve damar sıhhatine tesiri üzerine yapılan çalışmaların büyük çoğunluğunda sarımsak natürel biçiminde değil toz, yağ ya da özüt formunda kullanılmıştır. Fakat bu, sıradan sarımsağın kalp ve damarlar için yararlı olmadığı anlamına gelmez. Tüm bu çalışmalardan çıkan ortak netice sarımsağın trigliserid ve total kolesterolü düşürdüğü %7-%8 kadar yönündedir.

TANSİYON

Sarımsağa kokusunu veren ‘alliin’ isimli bileşen, damarların daralmasına ve dolayısıyla kan tazyikinin yükselmesine neden olan ‘anjyotensin 2’ isimli peptid hormonunu baskılar. Ayrıca kan inceltici özelliği ile kan dolaşımını basitleştirerek tansiyonun sıradan seviyelerde kalmasına dayanakçı olur.

NEZLE

Nezlenin yaygın olduğu kış aylarında sarımsak harcayarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilir ve üst solunum yolunu etkileyen bulaşıcı hastalıklara karşı bedenin direncini çoğaldırabilirsiniz. Ayrıca nezle olduğunuzda sarımsak yiyerek ilişme sürecini hızlandırabilirsiniz.

DEMİR

Sarımsağın yararları alanında yapılan bazı yeni çalışmalar, sarımsağın demirin beden tarafından metabolize edilmesine dayanakçı olduğu istikametinde neticelere sahip. Hücrelerde bulunan demirin, hücreden dağılıp tekerrür dolaşıma dönmesi için köprü işlevi gören ‘ferroportin’ isimli protein ölçüyü kumpaslı sarımsak harcanarak çoğaldırılabilir.

Bir cevap yazın