Bir Daha Mutfağınızın Eşiğinden Dahi Geçirmeyeceksiniz

Alüminyum folyo kullananlardan mısınız? Merak etmeyin herkes kullanıyor.

Bazıları yemek yaparken kimileri de yemekleri gizlerken kullanıyor.

Huffington Post’ta yayınlanan bir yazıdan sonra insanlar alüminyum folyoya şüpheli gözlerle yanaşmaya başladılar.

Alüminyum folyonun besinlerle teması, alüminyum besinlere bulaştığından zararlıymış.

Vücudumuz alüminyumla başa çıkabiliyor. Ancak mübalağalı oranlardaki alüminyumla başa çıkamıyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı’ne göre bir kiloda 40 miligram alüminyum bulunması basmakalıpmış. 60 kiloluk birisinde bu oran 2.400 miligrama denk geliyor.

Kulağa fazla gelebilir ama alüminyum yalnızca folyoda bulunmuyor. Tava, tencere, darı, peynir, tuz ve hatta çayda dahi alüminyum bulunuyor. Buna ek olarak hap, deodorant ve pak suda dahi alüminyuma tesadüfmek mümkün.

Araştırmacılar, gereğinden fazla alüminyum alımının hasarı hakkında araştırmalarına devam ediyorlar. Misalin Alzheimer hastalarının beyinlerinde yüksek ölçüde alüminyum bulunuyor.

Değişen hayat koşulları ve sanayileşmenin Alzheimer’a neden olduğu da tahlilcilerin iddiaları arasında.

Yine bazı araştırmalarda fazla alüminyum alımının kemik hastalıklarına sahip bireylere hasarlı olduğu saptandı. Ayrıca beyin hücrelerinin gelişmesini de engelliyormuş.

Mutfaklarımızda alüminyum kapsayan bolca eşya var. Bu sebeple yemek yaparken seçtiğimiz tava ve tencerelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Alüminyum tavalarda hasarlı metallerin yemeğe sızmasını yasaklayan bir katman var. Ancak bu katman tavalarınızı sık sık yıkamanız halinden yıpranabiliyor. Katmanın tesirini yitirmemesi için tavada sık sık su kaynatmanız gerekiyor.

Tavada sık sık su kaynamanız halinde ise pencere mat bir görünüm kazanabilir. Elbette tavalar parlayınca daha hoş görünürler. Ama unutmayın ki mat görünmeleri sıhhatli oldukları anlamına gelir.

Alüminyum folyo ise apayrı bir şey.

Folyoyla pişirmeyin

Alüminyum folyolar tek kullanımlık olduklarından üzerlerinde gözetici kaplama yoktur.

Bu sebeple pişmekte olan bir gıdanın üstünde folyo varsa, gıda alüminyumu emer. Ain Shams Üniversitesi’ndeki Ghada Bassioni adındaki bir profesör yaptığı deneylerde alüminyum folyo kullanılarak pişirilen besinlerde yüksek ölçüde alüminyum olduğunu saptadı.

Bundan sonra alüminyum folyo kullanarak bir şeyler pişirmeyi vazgeçin. Alüminyum folyoyu gıdalarınızı sağlamak için buzdolabında olması ve uzun zaman vazgeçilmemesi koşuluyla kullanabilirsiniz. Bir zaman sonra alüminyum dolapta da olsa besine sızacaktır.

Arkadaşlarınızı alüminyum folyonun kullanımı mevzusunda uyarın.

Bir cevap yazın