Bir fincanı 80 dolara hatta daha pahalıya satılan dünyanın en pahalı..

Kedi dışkısından yapılan ve bir fincanı 80 dolara hatta daha pahalıya satılan Kopi Luwak kahvesi başka bir deyişle dünyanın en pahalı kahvesi.

Kahve suratlarca yıldır insanların en hoşlandığı meşrubatlardan biri ve hemen hepimiz her gün kahve harcıyoruz. Ancak yazımızın mevzusu bir fincanı 80 dolara hatta daha pahalıya satılan kopi luwak kahvesi başka bir deyişle dünyanın en pahalı kahvesi.

En pahalı kahvenin bizimle ne alaka diye düşünmüş olabilirsiniz ki haklısınız da ancak gerçeğinde bu bizlerle başka bir deyişle hayvan severlerle çok alakalı bir mevzu zira kopi luwak Asya misk kedisinin dışkısından elde ediliyor ve kedi kakası kahvesi olarak da öğreniliyor.

Palmiye misk kedisi adı ile de anılan bu hoş hayvanlar misk kedisigiller familyasına aboneler ve kedimsigiller arasında yer alıyorlar, başka bir deyişle adlarında kedi olsa da kedi denilince usumuza gelen evcil kedilerden farklı bir cinsler.

En çok Endonezya’da üretiliyor

Kahve meyvesi misk kedilerinin beslenmesinde ehemmiyetli bir yer yakalıyor ve kahve meyvesini yiyen misk kedilerinin sindirim sisteminde bu meyvenin protein yapısını değiştiren enzimler bulunuyor, bu enzimler kahve çekirdeğinin asit ölçüsünü düşürüyor ve bu da misk kedisinin kakasındaki çekirdeklerden elde edilen kahvenin çok daha yumuşak içimli olmasını sağlıyor.

Kopi luwak başlarda misk kedilerinin korunmasını sağlamış

Misk kedilerinin Endonezya ve değişik hayat alanlarındaki meyve tarlalarına girip meyveleri yemesi nedeniyle mesele olarak görülmesi bu hayvanlar için bir risk oluştururken kopi luwak kahvesinin kıymetli oluşu çiftçilerin bu hayvanlara hasar vermesini yasaklamış.

Ancak tabi ki bu geçici bir gidişat, çünkü kopi luwak kahvesi dünya çapında şanlı olunca arzın çoğalması ile beraber misk kedileri için de kötü günler başlamış.

Misk kedileri kahve plantasyonlarında kafeslere tutuklanıyor

Daha Öncekinden natürel etraflarında yaşayan ve yedikleri kahve çekirdeklerinin bulunduğu dışkılar yerliler tarafından bir araya gelen palmiye misk kedileri arzın olağanüstü biçimde çoğalması nedeniyle tutulup kahve plantasyonlarındaki kafeslerde yaşamaya mahkum edilmeye başladılar.

Misk kedileri için yaşam gitgide kötüleşiyor

Gitgide daha fazla rakamda palmiye misk kedisi kahve plantasyonlarındaki ufacık kafeslerde esir bir hayat sürdürmek zorunda kalıyor. Bu kediler kahve yapımının yanı sıra dünyanın en pahalı kahvesinin yapımında rol oynayan canlıyı görmek isteyen meraklı turistlere sergilenmek için de esir ediliyor.

Uzmanlar misk kedileri için evhamlı

National Geographic’de yayınlanan yazıda yer alan şu ifadeler uzmanların esir palmiye misk kedileri ile alakalı evhamlarını sarihçe ortaya koyuyor;

“Oxford Üniversitesi’nin Yaban Yaşamı Koruma Araştırma Üniteyi ve Londra merkezli Dünya Hayvan Koruma Topluluğu, Bali’deki 16 kafeste alıkonan takribî 50 yaban miskkedisinin hayat koşullarını araştırdı. Geçtiğimiz haftalarda yayımlanan neticeler oldukça kötümser bir tablo çiziyordu.

Kafesleri ziyaret eden analistler, kafeslerin ebadından hayvanların tutumlarına esas standartların dahi karşılanamadığını görmüş.

“Bazı kafesler olağanüstü derecede ufaktı; onlara tavşan kafesi demek daha doğru olur. Hayvanların idrarları ve dışkılarıyla sırılsıklam olmuşlardı,” diyor tahlilcilerden Neil D’Cruze.”

Kahve bu hayvanların tek gıda maddesi değil

Palmiye misk kedileri tabiatta yalnızca kahve çekirdekleri ile beslenmiyor; bu hayvanların gıdalarının içinde başka meyveler ve haşere gibi minik canlılar da bulunuyor.

Oysaki kahve plantasyonlarında esir edilen misk kedileri yalnızca kahve ile besleniyor ve bu da sıhhatlerinin kötüleşmesine, zayıflamalarına, efordan düşmelerine neden oluyor.

Başka Bir Deyişle kahve plantasyonlarında tutuklanan misk kedileri hem esirler hem de doğru beslenemedikleri için sıhhatsiz gidişattalar, bir canlının birileri dünyanın en pahalı kahvesi ile damağını şenlendirecek birileri de bu işten milyarlarca dolar kazanacak diye sürükledikleri olağanüstü!

Kahve çekirdeği sertifikacıları kafesteki misk kedilerinin dışkısından çıkan çekirdeklerin kullanımını menetti

Bir kaç ehemmiyetli kahve çekirdeği sertifika kuruluşu kopi luwak yapımı için esir misk kedisi dışkısı kullanılmasını menetmiş olsa da bunun pek de tesirli olduğunu söylemek güç. Bazı sertifikacılarsa kopi luwak kahvesine sertifika vermeyi total olarak yalanlıyor ve bunun tehlikeli bir mevzu olduğunu, bu kahve çekirdeklerinin natürel yolla mı yoksa hayvanların esir edilerek mi elde edildiğini kavramanın olanaksız olduğunu belirtiyorlar.

Palmiye misk kedisinin geleceği bilinmeyen

Bir fincanı 80 dolara hatta daha pahalıya satılan kopi luwak kahvesi başka bir deyişle dünyanın en pahalı kahvesi arz görmeye devam ediyor ve bu da palmiye misk kedisinin geleceğinin bilinmeyen, hatta daha doğru bir ifade ile karanlık olduğunu gösteriyor.

Kedi kakası kahvesi için misk kedilerinin esir edildiği Endonezya’da hayvanlara karşı işlenen kabahatler bununla hudutlu değil ne yazık ki.

Kaynak

Bir cevap yazın