Bitterin 7 Verimi

Kakao nebatı antioksidan kapasitesi oldukça yüksek ve tohumları çikolata üretiminde kullanılan bir nebattır. Kakao ağacının tohumları evvel mayalandırılır ve sonra kurutulur. Bu sayede acı lezzeti kırılarak güzel bir koku esansı elde edilir. Yağı alınmış kakao tohumlarından ise çikolata yapılır. Kakao oranı yüksek bitter çikolatanın ise bu verimli nebattan kaynaklanan bir hayli verimi mevcut.

-Polifenolik bileşiklerden zengin olduğundan kan akışını süratlendirerek zekâsal faaliyetlere destekledir. Kahvatıdan 1.5-2 saat sonra yapılan kahve ve çikolatadan oluşan bir ara öğün; gün boyu konsantrasyon kabiliyetini geliştirmeye ve belleğe destekledimeye dayanakçı olur.

-Bitter çikolatanın, çikolatanın öteki cinslerine göre magnezyumdan zengin olması adalelerin daha faydalı çalışmasına desteklediyerek gün boyu dinamik kalmayı ve fiziksel olarak daha faal olmayı yardımlar.

-İçeriğindeki antioksidan bileşenler ve magnezyum kalp sıhhatini desteklemeye de destekçidir. İçeriğindeki antioksidan bileşenlerden biri olarak öğrenilen epikateşin kan tazyikini düşürmeye destekçidir. Yapılan bir çalışmaya göre; haftada 60 gr günde 20 gr dan haftada 3 defa bitter çikolata harcamak felç tehlikesini %20 oranında eksiltiyor. Bununla beraber yapılan başka bir çalışmaya göre ise; iki senelik zaman içinde haftada yalnızca iki defa çikolata yemenin, kalp krizinden doğan vefat tehlikesini eksilttiği söyleniyor.

-Kakao oranı yüksek bitter çikolatalarda bulunan teobramin isimli bileşen bedendeki mitokandriyal harekâtları başka bir deyişle enerji metabolizmasını süratlendirerek gün boyu dinçlik ve canlılık sezmeye dayanakçı oluyor. Bununla beraber kahve ve çayda olduğu gibi %70 oranında kafein kapsaması ile beraber ise bu özelliğini kuvvetlendiriyor.

-Sütlü bir çikolata ile karşılaştırıldığında %15 daha az enerji kapsıyor ve içeriğinde oleik asit olarak adlanrılan tekli doymamış yağ asitlerini barındırdığndan doymuş yağdan zengin öteki yiyeceklerden değişik olarak hakimiyetli harcandığı ve porsiyon ölçüyü doğru ayarlandığı takdirde kilo çoğalışını tetiklemiyor.

-Kakao yağı içerğinde bulunan resveratrol, endorfin ve seratonin hormon salgısını tetikleyerek bedende gevşeme ve mutluluk hissinin yayılımını yardımlar. Bununla beraber bedende yeniden aynı tesire sahip anandamid ismi verilen ve keyif kimyeviyi olarak da öğrenilen bileşenin salgısını tetikler.

-Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir takım tarafından yürütülen bir çalışmaya göre; haftada en az bir veya üç porsiyon çikolata mahsulü harcayan hamile bayanlarda yüksek tansiyon büyüme tehlikesinin en az yarı yarıya düştüğü tespit edilmiş. Araştırmada hamileliğin ilk üç ve son üç ayında kumpaslı çikolata harcamayan şahıslarda yüksek tansiyon tehlikesinin çoğalış gösterdiği gözlenmiş.
Tüm bu bereketlerine ek olarak şeker kapsadığı da unutulmadan kakao oranı %70-80 çikolatalardan günlük 20 gr. ı geçmeyecek biçimde tüketimi sıhhat çerçevesinde pozitif olarak değerlendirilebilir.

Milliyet

Bir cevap yazın