Böbrek İşlevlerine İyi Gelen Sebzeler

Soğanların vücutta yağ birikimini önlemenin yanı sıra kan dolaşımına da iyi geldiğini öğreniyor muydunuz? Ayrıca böbrek işlevlerini de tetikliyorlar.

Beslenme kumpasınız her zaman tabiatın sunduğu eforu yansıtmalı ve vücudunuza iyi gelmelidir. Böbrekleriniz, her şeyin en iyisini hak eden, hayat niteliği için çok ehemmiyetli uzuvlardır. Beslenme kumpasınızda, böbrek işlevlerine iyi gelecek yiyeceklere ve özellikle sebzelere yer vermelisiniz.

Böbrek sıhhatine iyi gelen sebzeler
Sıhhatli olmanın anahtarı sıhhatli ve balanslı beslenmedir. Yağlardan, işlenmiş gıdalardan, şeker ve tuz gibi maddelerden uzak durmak, böbreklerinize iyi bakmak için atabileceğiniz ilk adım.

Eğer sıhhatiniz üzerinde daha iyi bir tesiri olması için beslenme kumpasınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız; uzmanlar böbreklerinizi temizletip gözetecek ve performanslarını çoğaldıracak muhtelif gıdalara öncelik vermenizi öneriyorlar. Altta uzuvlarınızı tetikleyip en iyi biçimde çalışmalarını sağlayacak bu sebzelere bir kaç misal vereceğiz:

1- Kuşkonmaz

Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızın aldığı ağır koku, bu eforlu sebzenin tesirlerinden yalnızca birisidir. Bu eforlu kokuya kuşkonmazın içindeki, böbrekleri temizletmeye yarayan asparajin neden olur. Böbreklerinizi eforlu ve sıhhatli yakalamak için, beslenme kumpasınıza kuşkonmaz ilave etmek çok iyi bir fikir olabilir. Ayrıca kuşkonmazın içindeki diğer vitamin ve mineraller de sıhhatinize iyi gelecektir. Kuşkonmaz yağ kapsamaz ve nebat proteini açısından çok zengindir. Bol ölçüde C vitamini ve lif kapsayan kuşkonmaz, natürel bir antioksidandır. Hem kim bu kadar lezzetli bir sebzeye hayır diyebilir ki?

2- Kırmızı dolmalık biber

Canınız kırmızı dolmalık biber mi çekti? Kapsadığı potasyum sayesinde bu biberler böbrek arkadaşı birer sebzedir. Dahası kırmızı dolmalık biberler likopen, A, C ve B vitaminleri, folik asit ve lif içerir.

Böbrek arkadaşı bir yemek için azıcık ton balığı ve doğranmış kırmızı dolmalık bibere en beğendiğiniz salatayı veya sebze karışımını ekleyin.

3- Lahana

Bedenimizdeki özgür radikallerle savaşan lahana, brokoli gibi eforlu ve şifalı sebzelerden birisidir. Bu sebzeyi beslenme kumpasınıza ilave etmeniz hem böbreklerinize hem de karaciğerinize iyi gelecektir. Kapsadığı yüksek K, C ve B6 vitaminleri, lif oranı ve folik asit suratından bu sebzeyi netlikle gözardı etmemelisiniz.

4- Karnıbahar

Lahana ile aynı özelliklere sahip karnıbahar böbrek arkadaşı bir beslenme kumpası için çok uygundur. Karnıbaharı patates püresine ilave edebilir; ister ham ister pişmiş olarak salatalara ekleyebilir veya sirke ve zeytinyağı ile yiyebilirsiniz. Yüksek oranda C vitamini ve lif kapsayan bu sebze besleyici olduğu kadar da lezzetlidir. Tabağınızda, folik asit ve lif açısından zengin, böbreklerinizi arınıp kuvvetlendirecek, karaciğerinizin vücudunuzdaki zehirli maddeleri atmasına destekçi olacak şahane bir öğün olacak.

5- En iyi natürel ilaç: Sarımsak

En yaygın öğrenilen ve daha önceki natürel rehabilitasyonlardan birisi olan sarımsak, enflamasyonu eksiltir, enfeksiyonlarla savaşır, temizletir, kolesterolü düşürür ve natürel bir antibiyotiktir. Ayrıca sarımsak vücudunuzun lüzum dinlediği antioksidan ve pıhtılaşma önleyiciler de içerir.

Sarımsağı nasıl pişireceğiniz hakkında kaygılanmanıza gerek yok, kaynatıldığında dahi bu özelliklerini kaybetmez. Sarımsağı pilavdan soslara kadar pek çok değişik ve lezzetli yemek hazırlamakta kullanabilirsiniz. Hatta sarımsaksız bir yaşam düşünmek çok güçtür!

6- Kadim bir arkadaş: Soğan

Hem yemeklerinize lezzet katacak, hem de vücudunuzu temizletmeye yarayacak bir sebze mi arıyorsunuz? Hem vücudumuzda natürel olarak bulunan, hem de dışarıdan aldığımız yağ gibi kimyevileri ve zehirli maddeleri, vücudumuzdan atmaya destekçi kuersetin gibi flavonoidler açısından zengin soğan bütün aradığınız sebze! Soğan damarlarımızın yağ tarafından tıkanmasını önler, onları pakler ve kan dolaşımına iyi kazanç. Ayrıca anti enflamatuar özelliğinin yanı sıra böbreklerimizi gözeten ve uzuvlarımızın sıhhatli çalışmasına destekçi olan soğan böbreklerimiz için de çok faydalıdır.

Soğanı salatanıza ilave ederek rastgele bir yemeğin yanında yiyebilirsiniz. Soğanlar düşük potasyum kapsarlar ve bu da böbrek sıhhati için ehemmiyetlidir. Ayrıca metabolizmanızın protein ve karbonhidratları işlemesine de takviye ederler.

Böbrek sıhhatiniz için beslenme kumpasınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, genel sıhhatinize iyi gelecek bu sebzeleri lezzetli birer seçenekler olarak ister ham ister salata olarak, isterseniz de pişmiş olarak beslenme kumpasınıza ilave etmenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın