Böbrek Taşına İyi Gelen Mucize Meşrubat

Kırıkkale Üniversitesi KÜ Tıp Fakültesi Bevliye Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdal Yılmaz, taze bunalmış domates suyunun, böbrek taşı yaradılışını önleyen sitrat açısından zengin olduğunu söyledi.

Yılmaz, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, böbrekte taş oluşması neticeyi alana gelen rahatsızlık için medikal rehabilitasyonların ya da ilaçların çok tesirli olmadığını belirtti.

Tedavilerle taş yaradılışını tamamen yasaklayamadıklarını dile getiren Yılmaz, “Ancak kullanabildiğimiz destekçi rehabilitasyonlar, ilaçlar var. En kolay taş rehabilitasyonu beden dışından şok dalgalarıyla taşın kırılmasıdır. Endoskopik usullerle taşın böbrekten ve üreterlerden alınması ve son senelerde çok seçim etmediğimiz alternatifi de elimizde bulunuyor” dedi.

Böbrekteki taşların ailevi yatkınlık neticeyi oluşabildiğini ya da doğuşsal bazı meselelerle ortaya çıkabildiğini belirten Yılmaz, “İdrarda gözetici bazı maddeler vardır ki bunların en ehemmiyetlisi sitrattır. Sitratın azlığı, taş yaradılışına yol açabilir. Bazı besinlerde sitrat maddesinin daha yoğun olduğu ortaya konmuştur” diye konuştu.

Hastaya dışarıdan vererek, idrardaki sitrat ölçüsünü artırabildiklerini kaydolan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bununla alakalı yapılmış muhtelif bilimsel çalışmalar var. Bunlardan birisi özellikle narenciyenin taze bunalmış suları. Bu mevzuyla alakalı en fazla yapılan çalışma limonla alakalı.

Hastalarımıza limonu bir litrelik suya tamamen sıkmalarını ve çok hafif tatlandırarak içmelerini öneriyoruz. Zira idrardaki sitrat ölçüyü limonata ile çoğalabilir. Bununla alakalı bilimsel çalışmalar var. Limonun yanı sıra portakal suyuyla alakalı da laboratuvar çalışmaları bulunuyor. Hastaların taze bunalmış portakal ve greyfurt suyu içmesi de eş biçimde idrarda sitrat ölçüsünü artırarak, gözetici tesir yapacaktır.

“Domates suyundaki sitrat”

İdrardaki sitrat ölçüsünü artıran ilaçları bazı hastaların kullanamadığına işaret eden Yılmaz, “Özellikle mide hastası olanlar bu ilaçları içemeyebilir. Oysa limon, portakal ve greyfurt suyunun kullanımı basit ve ilaca eşdeğer sitrat ölçüyü sağlayabildiği için hastalarımıza önerilebilir.

Narenciyenin dışında da bazı sebzelerin de içeriğinde sitratın fazla olduğu tanımlandı. Muayenehanemizde yapılan bir laboratuvar çalışmasında taze bunalmış domates suyunun da idrardaki sitrat ölçüsünü limon kadar artırabildiği ortaya kondu. Çeri olarak bildiğimiz cins ile bahçe domatesi ya da sera domatesi arasında sitrat açısından fark olmadığını tespit ettik” diye konuştu.

Türkiye’de özellikle böbreklerinde taş olan pek çok hastanın gilaburu meyvesini harcadığını belirten Yılmaz, bu meyvenin de taş yaradılışında gözetici özelliğiyle alakalı araştırmalar bulunduğunu aktardı.

Prof. Dr. Erdal Yılmaz, gilaburu suyunda da limon, portakal, greyfurt ve domatesteki kadar sitrat olduğuna sözlerine ilave etti.

“Böbrek Taşına İyi Gelen Mucize Meşrubat” için bir yorum

  1. Ben 47 yaşındayım 18 yaşında kum dokmekle başladı 20 yaşınfan sonra her sene taş düşürmeye başladım 25/35 yaşları arası 8 ayda9ayda bi düşürmeye başladım 40 /45 yaşlarında 4/5 ayda bi düşürmeye başladim busırada gilaboru suyuda içiyordum sancım oldugu zaman her taşdüşürmede açile gidiyordum agrı kesiçi iğne ve hapını kullanıyordum 46 yaşında butaşım çogaldı gilaboru suyunu sunyerine içiyordum ama fayda etmedi taş mesenemi tıkadı işiyemedim igne uçügibikanla karısık çiş yapıyordum doktora gittim doktoe tomografi çekti sag böbrekte sol böbrekte ve mesanemde taş oldugunu söyledi ama mesanemdekini norkozla bayıltıp penistennhortumla cıkartacagız dedi ben2/3 gün sonra dedim çiş yaparken kan pıhtısı kan la karısık geliyordu internetten araştırdım 3 limonu ufak kare şeklinde dogradım 1su bardagı hakiki zeytin yagıyla limonları karıştırdım çamkavonozda sabaha kadar camın dışına bıraktım kavonozun agzını inçe bezle kapattım sabah aç karnıma yedim 2 günü çişimi yaparken tabiki bu çiş yaparken çok ama çok zorlandım sonunda taşı düşürdüm allah şükür 1yıldır bir şeyim yok ama busırada devamlı limon suyunu eksik etmiyorumbazençayla içiyorum bazen limonata yapıp içiyom bazen kabullarıyla yiyorum yani limonla birlikteyi taşın düşmanı limon limon 44yaşın da doktor bana taş yapmaması içi hap vermişti o hap yavaşlatmıştı ama çözüm olmamıştı limon limon

Bir cevap yazın