Böbrekleri Tamamlayan 7 Tutum

Prof. Dr. Murat Tuncer, günlük yaşamda yaptığımız ve yavaş yavaş böbrek sıhhatine ciddi hasarlar veren 7 tutumu açıkladı…

Fazla protein harcamak

Vejeteryan ve veganlar için protein Vejeteryan ve veganlar için protein

Bir Hayli böbrek hastalığında idrarda atılan protein ölçüyü çoğalır. İdrardaki bu çoğalmış protein zamanla böbrek yapısında geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir.

Bu gidişatta fazla protein harcamak, böbrek hastalığının süratlenmesine yol açar. Bir Hayli gencin beden geliştirme ismine hakimiyetsiz bir biçimde aldığı destek proteinler de akut böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Bilinçsiz ilaç kullanmak

Bilinçsiz bir biçimde antibiyotik ve sızı kesici kullanımı böbrek yetmezliğine yol açabilmektedir.

Doktor tarafından önerilmedikçe asla antibiyotik ve sızı kesici alınmamalıdır. Aksi vaziyet doktor tarafından önerilmedikçe sızı kesici olarak faktör maddesi parasetamol olan ilaçlar seçim edilmelidir.

Fazla tuz kullanımı

Sıhhatli bir insan için günde 4 gram yemek tuzu tüketimi yeterlidir; ancak dünya oranlarına bakıldığında Türkiye en fazla tuz harcayan ülkelerden biridir.

Fazla tuz kullanımının, kan tazyikini artırarak kalp ve damar hastalıkları ile beraber böbrek hastalıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Bunun için ilk adım olarak masadan tuz kaldırılmalıdır.

İdrarı yakalamak

Su içmek ne kadar rutin bir alışkanlıksa, idrar yapmak da hasarlı olan akışkan atıkların atılması için zorunlu bir eylemdir.

Ancak bir hayli şahıs hijyenik nedenler ya da bir ekip yanlış alışkanlıklar nedeniyle idrarını gün içerinde sıklıkla yakalamaktadır. İdrar yakalamak yineleyen idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen ciddi tablolara yol açabilmektedir.

Bir bireyin banal bir süreçte günde 4-6 kere idrarın yapılması gerekir.

Yeterince su içmemek

Su içmek, insan metabolizmasının sıhhatli işleyişi için ehemmiyetlidir. Beden susuz kalırsa, ilk olarak böbreklere tesir eder. Zira su içmemek kan tazyikini yavaşlatır.

Banal süreçte bir dakikada kalpten pompalanan kanın yüzde 20’si ise böbreklerden geçer. Böylece bedenin susuz kalması ile ilk olarak böbrekler alarm verir.

Sıhhatli bir insanın günde 1.5-2 litre su içmesi lüzumludur. Bedenin gereksinimi olan suyun alınmaması halsizliğin yanı sıra böbreklerde de taş yaradılışına yol açabilir.

Sigara içmek

Sigara kullanımı, kalp gibi tamamen damarlardan yapılı bir uzuv olan böbreklerimizde de damar tıkanıklıklarına yol açar. Dolaylı olarak da kan tazyikini artırarak böbreklere hasar verir.

Böbrek hastalarında sigara içimi vefat tehlikesini en az 4 kat artırmaktadır

Tansiyonu hakimiyet altında tutmamak

Kan tazyiki yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açmasının yanı sıra, böbrek yetmezliğine de neden olabilir.

Tansiyon hastalarının ilaçlarını kullanmaları, kan tazyikleri ideal seviyelerde olmadığı sürece bir anlam ifade etmez. Kan tazyiki kesinlikle büyük 130 ve minik 80 ve altında olmalıdır.

Bir cevap yazın