Böbreklerinizin Doğru Çalışmadığını Gösteren İşaretler

Çoğu böbrek hastalığı, rastgele bir semptom göstermeden büyüyebilir ve bu da kronik bir hastalığın geç tanısına neden olur. Böbreklerle ilişkili farklı problemler erişkin popülasyonun takribî % 14’şanı tesirler ve kardiyovasküler sistem bozuklukları ve sık kemik kırıkları gibi ciddi karmaşıklıklara yol açar. Bu surattan bir hastalığı en erken düzeyde tanımak çok önemlidir.

1. Ciltte kaşıntı ve kuruluk

Böbrekleriniz devamlı çalışıyorlar – hasarlı elementlerden kurtuluyorlar, kan üretiminde yer alıyorlar ve bedenin mineral balansını destekliyorlar. Kuru veya kaşıntı cildi, hiperpigmentasyon, kızarıklık ve sarılık, böbreklerin gerektiği gibi çalışmadığını gösterebilir. Bu güzel olmayan semptomlar, bedeni terk etmeyen fazla ölçüde fosfor veya metabolizma mahsulleri sebebiyle zehirlenme sebebiyle ortaya çıkabilir.

2. Sıcaklık ne olursa olsun her zaman daha sıcak olmasını istemek

Titreme, bitkinlik, soluk almada güçlük, uykusuzluk ve halsizlik bir hayli insanın bilindik olduğu kansızlık bulgularıdır. Böbrek problemleri eritropoietin hormonunun yapımını yavaşlatabilir. Bu hormon, kemik iliğinde kırmızı kan hücrelerinin yapımını uyarır. Kronik kansızlık , böbreklerin muntazam çalışmadığının bir işareti olabilir. Kansızlığın böbrek problemleri ve eritropoietin beceriksizliği neden olduğu gidişatlarda, hekimler hormonları reçete.

3. Güzel olmayan soluk

Güzel olmayan soluk bir hayli farklı hastalıktan kaynaklanabilir, ancak bunlardan biri idrar yolu enfeksiyonu. Bir insanın böbrek problemleri olduğu zaman, metabolizma mahsulleri bedeni gerektiği kadar seri vazgeçmez, böylece mide bağırsak yoluna gidebilir ve ağızda metalik bir tada ve solgun bir amonyak kokusuna neden olabilirler.

4. Taşikardi

Hasta böbrekler potasyum Fazla ölçüde olamaz bedenin sisteminin çıkmak kardiyovasküler sistem üzerinde negatif bir tesiri olabilir. Bu, kalp süratinin gerçekten ciddi olabilen bir bozulmasına yol açar. Hiperkalemi yalnızca laboratuar testlerinin neticeleriyle tanınabilir zira semptomları bilinmezdir ve değişik hastalıklarla karıştırılması kolaydır.

5. Yüksek ateş ve sırt ağrıları

Yüksek ateş, sık idrara çıkma ve bazen kusma ile akut bir sırt sızısı, böbrek probleminiz olduğunu gösteren ciddi bulgulardır . Bayanlar, üriner sistemlerinin işleyiş biçimi sebebiyle bir enfeksiyona tutulma mevzusunda daha duyarlıdır . Şayet böyle bulgularınız varsa, hemen bir hekime görünmelisiniz. Bir hekim size muhtemelen sızı kesicilerle antibiyotik reçete edecektir .

6. Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyonun böbrekler üzerinde negatif bir tesiri vardır – böbrek yetmezliğine yol açabilen kan damarlarına hasar verir. Kan akışı çok eforlu olduğunda, damarlar gerilir ve bu da onları zayıflatır ve böbreklerin bedenden zehirli madde almasını güçleştirir. Fazla ölçüde akışkan meseleyi daha da makûslaştırır. NIDDK’ye göre , yüksek tansiyon, böbrek hastalıklarının ana sebeplerinden biridir.

7. Ten döküntüsü

Böbrek problemleri genellikle sistemde ekstra akışkanlara neden olur. Fazla ölçüde akışkanınız varsa, ten döküntüleri ile sonuçlanacaksınız zira böbrekler üremik zehirli maddeleri sisteminizden çıkaramazlar . Natürel ki, bu gidişatta, döküntüyü rehabilitasyon etmek hiç bir işe yaramıyor, böbreklerinizi araştırmak için bir hekime gitmeniz gerekiyor.

Risk altında olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Nefrologlar bizi böbrek hastalığına tutulma tehlikesini artırdığı için bu etmenlerin farkında olduklarını söylüyor :

  • Diyabetin var.
  • Kan tazyiki problemleriniz var.
  • Kalp problemleriniz var.
  • Akrabalarınızda böbrek problemleri var.
  • Sigara içiyorsunuz veya fazla kilolarınız var.
  • Sen yaşlı 60 den.

Bu ifadelerden bir veya daha aşırısı sizin hakkınızda doğruysa, bu yazıda daha evvel bahsedilen bulgulardan hiçbirini göz arkasını etmeyin. Bir hekime görünmek her zaman iyi bir fikirdir.

Bir cevap yazın