Böbreklerinizin Muntazam Çalışmadığına Ait 10 İşaret

Aklımız her gün tonlarca bilgiyi işler, vücutlarımız binlerce eylem hakikatleştirir. Bu yoğun tempo nedeniyle bedeninizin yolladığı bazı sinyalleri kaçırabiliriz. Ve bu sinyalleri dikkate almamanın neticeleri ciddi olabilir.

drsağlık, böbreklerinizin muntazam çalışmadığını gösteren işaretlerin bir listesini hazırladı. Bu sinyallerden kaçını vucudunuzda görüryorsunuz?

10. Uyku bozukluğu

Böbrekleriniz muntazam çalışmadığında, zehirli maddeler idrarla bedenden tamamen çıkmaz ve kanda kalır. Artan zehirli madde seviyesi uykuya dalmayı güçleştirir. Bu sebeple daha az uyku sürüklediğinizde, böbrek işlevlerinin eksilme olasılığı var demektir.

Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlar uyku apnesine daha sık maruz kalırlar. Uyku apnesi, yatarken soluğun bir veya daha fazla durmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duraklamalar birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Her duraklamadan sonra, sıradan soluk alma yüksek sesle geri döndürülürhorlama. Aralıksız ağır horlama yaşıyorsanız,Bu hekime görünme sürenizin geldiğini gösteriyor.

9. Baş sızısı, bitkinlik ve genel cılızlık

Sıhhatli ve muntazam işleyen böbrekler, bedenimizde bulunan D vitaminini, eforlu kemikleri gözetmek ve Eritropoietin EPO isimli bir hormonu üretmek için dönüştürürler. Bu hormon, kırmızı kan hücrelerinin imalinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Böbrekler muntazam çalışmadığında daha az EPO üretirler. Kırmızı kan hücrelerinin eksilmesi oksijen taşıyanlar, adalelerinizin ve beyninizin süratli bitkinliğine neden olur.

Uyarı: Kronik Böbrek Hastalığı olan insanlarda kansızlık görülür. Sıradan böbrek işlevlerinin % 20 ila % 50’sinde kansızlık büyümeye başlayabilir. Yeterince dinlenip uyuyorsanız, ancak buna karşın bitkinlik, düşük enerji seviyeleri ve genel cılızlık sezmeye devam ediliyorsa, gecikmeden hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

8. Kuru ve kaşıntılı tene sahip olmak

Sıhhatli böbrekler, kandaki atıkları ve ekstra akışkanları atarak, kırmızı kan hücrelerini üretmeye takviye eder ve bedeninizdeki uygun mineral ölçüsünü gözeterek muazzam işler yapar. Kaşıntılı ve kuru cilt, böbreklerin kemik ve böbrek hastalığına neden olabilecek mineral ve gıda maddelerinin doğru balansını sağlamaktaki galibiyetsizlik sinyalini verir.

Uyarı: Kuru ve kaşıntılı cildiniz varsa, daha fazla su içmeye itina gösterin. Unutmayın, kaşıntı için rastgele bir ilaç almadan evvel hekiminize müracaat etin. Bazı ilaçların potansiyel olarak böbrek işlevinize hasar verebilecek maddeler bulunur.

7. Makûs soluk ve metalik tecrübe

Atık kanda biriktiğinde, besin tadını değiştirir ve ağzınızda metalik bir tat vazgeçer. Makûs soluk kokusu, kan dolaşımında çok fazla zehirli madde ve kontaminasyona sahip olduğunun başka bir işaretidir. Dahası, et yemekten de bırakabilir ve iştahınızı genel olarak kaybedebilirsiniz; bu da sıhhatsiz kilo kaybına neden olabilir.

Uyarı: Besinlerin metalik bir tada cılız ağız sıhhatine karşı alerjilerden sahip olmasının muhtelif sebepleri vardır . Sıradan olarak, kabul edilen bir sebepten dolayı varsa ağızdaki metalik tat geçici olur. Metalik Tat hala devam ederse, hekiminize danışmalısınız.

6. Soluk darlığı

Böbrek hastalığı ile soluk darlığı arasındaki ilişki , özellikle minik hareketlerden sonra, iki etkende kaynaklanıyor. Bcerahatçisi, böbrekler muntazam çalışmadığında, bedendeki ekstra akışkan akciğerlere girer. İkincisi, kansızlık bedeninizi oksijenden yoksun vazgeçer ve bu soluk darlığı ile sonuçlanır.

Uyarı: Böbrek yetmezliği, astım ve akciğer kanseri veya kalp yetmezliği sebebiyle soluk darlığı yaşanabilir. Çok az gayret tükettikten sonra aralıksız soluk aldığınızı fark ederseniz hemen hekiminize danışmalısınız.

5. Ayakta, Ayak Bileğinde ve Ellerde Şişme

Muntazam çalışmayan böbrekler bedeni ekstra akışkanlarını dışarıya soymazlar. Bu akışkan, ayak bilekleri, ayaklarınız ve ellerinizde şişmeye neden olan sodyum retansiyonuna neden olur. Bedeninizin alt kısımlarının şişmesi kalp ve karaciğer hastalıkları veya bacak ven problemlerini de gösterebilir.

Uyarı: Bazen ilaç almak, tuzu eksiltmek ve bedeninizdeki fazla ölçüde akışkan almak şişmeyi önleyebilir. Şayet takviyeci olmazsa, ayrı bir rehabilitasyona lüzumunuz var demektir.

4. Sırt sızısı

Böbrek yetmezliği, genellikle göğüs kafesinin hemen altında bulunan sırt sızısına neden olabilir. Kasık veya kalça bölgesine önünü sezilebilir. Sırt ve bacak sızısı, böbrek kistleri, böbreklerde oluşan akışkan dolgulu keselerden dolayı alana gelebilir ve bu polikistik böbrek hastalığının bir sonucudur.

Uyarı: Böbrek yetmezliğinden kaynaklı sırt sızısı birliktesi, hastalık hissi, kusma, yüksek beden ısısı ve sık idrara çıkma varsa, sıradan sırt sızısı değil böbrek probleminden kaynaklı bir sızı mevzubahisidir, mahallî ve aniden olur. Sırt sızısı yaşıyorsanız ve sızı kesici haplar tesirsiz ise, hekiminizi görmeniz gerekmektedir.

3. Şiş gözler

Böbreklerinizin filtre sisteminin zarar gördüğüne ait erken bir işaret, göz etrafındaki şişliktir. İdrarda bulunan proteinin başlangıcıdır. Göz etrafındaki şişlik, böbreklerinizin idrar içine çok ölçüde protein sızdırması ve bedene dağıtılması ile açıklanabilir.

Uyarı: Bedeninizde yeterli ölçüde dinlenme ve protein alınması mevzusunda eminseniz, ancak buna karşın gözlerinizin çevresinde şişlik hissi devam ediyorsa, hekiminize buluşma almanızı öneri ederiz.

2. Yüksek tansiyon

Dolaşım sisteminiz ve böbrekleriniz birbirine bağlıdır. Böbreklerin atık ve ekstra sıvıları kandan filtreleyen minik nefronları vardır. Kan damarları zarar görürse kanınızı filtreleyen nefronlar yeterli oksijen ve besleyici madde alamaz. Bu sebeple yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğinin önde gelen ikinci nedenidir.

İpucu: Böbrek yetmezliğinizden sakınmak için yüksek tansiyonunuzu idaremeyi bilin. Kırmızı kan hücrelerinin imaline girdiği için folik asit açısından zengin gıdaları harcayın bu kansızlığı önlemeye takviyeci olabilir.

1. İdrar farklılıkları

Böbrekleriniz idrarın üretilmesinden ve atıkların atılmasından mesuldür. İdrar sıklığı, koku, renk ve görünümü farklılıkları dikkate alınmamalıdır. Genel farklılıklar şunları kapsar:

  • Özellikle gece süresince idrar yapma gereksinimi arkasıydı. Günde 4 ila 10 defa arasında olan rastgele bir yer sıradan kabul edilir.
  • İdrarda kan görmek. Sıhhatli böbrekler, idrar üretmek için kan dolaşımını filtrelemektedir, ancak filtre zarar gördüğünde kan hücreleri idrar içine “pırasa” atmaya başlayabilir.
  • Köpüklü idrar yaşıyor. İdrarın içindeki kabarcıklar, özellikle gittiklerine kadar birkaç defa yıkamayı gerektiren kabarcıklar, istenmeyen proteinin idrarda olduğunu gösterir.

Hiç böbrek probleminiz oldu mu? 

Bir cevap yazın