Boğaz Sızıdene Ne İyi Kazanç? Natürel Rehabilitasyon

Boğaz sızısına ne iyi kazanç ve uygulanabilecek natürel rehabilitasyon usulleri nelerdir? Boğaz sızısı kabarıklığı, fazla öksürmek gibi  rahatsızlıkların rehabilitasyonu bir hayli sebebi içinde barındırıyor olabilir. Madde madde boğaz sızısına neden olan sebepleri ele alarak rehabilitasyonlarının evde nasıl uygulanacağına bakalım.

Viral Enfeksiyon Sebebiyle Oluşan Boğaz Sızısı Rehabilitasyonu

Boğaz sızısı nasıl geçer? Şayet boğaz sızısının sebebi viral bir enfeksiyon ise boğaz sızısı genellikle 5 ile 7 gün devam et ve sonra şahıs kendiliğindene iyileşmektedir. Bu gidişatta tıbbi bir rehabilitasyona gereksinim dinlenmemektedir. Ancak, viral enfeksiyonların öbür bulguları olan ateş ve genel beden sızısını gevşetmek için sızı kesicilerden dayanak alınabilmektedir. Bu ilaçları olası olan en kısa müddette kullanmaya ve yan tesirlerden sakınmak için prospektüslerini okunmaya itina gösterin.

Boğaz sızısı yaşayan şahıs bebek veya çocuk ise bebekler ya da çocuklar için planlanmış olan sızı kesici ilaçları vermeye çalışın. Bu ilaçlar bulguları gevşetmek için takviyeci olabilmektedir.

Çocuklara veya gençlere aspirin verirken dikkatli olun. Suçiçeği veya gribe eş bulgulardan gösteren çocuklar ve gençler asla aspirin kullanmamalıdır. Bunun sebebi, aspirinin bu cins çocuklarda ender görülen, ancak potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir gidişat olan Reye belirtisini tetikleme olasılığı bulunmasıdır. 1

Bakteriyel Enfeksiyon Nedeniyle Oluşan Boğaz Ağrısı Tedavisi

Eğer boğaz ağrısının nedeni bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktorunuz antibiyotikleri reçete edecektir.

Belirtiler kaybolsa bile reçete edilen antibiyotiklerin tam olarak alınması oldukça önemlidir. İlacın tamamen bitirilmemesi, enfeksiyonun kötüleşmesine veya vücudun diğer bölgelerine yayılmasına neden olabilir.

Farenjit nedeniyle oluşan boğaz ağrısını tedavi etmek için uygulanan antibiyotik tedavisinin tamamlanmaması çocukta romatizmal ateş veya ciddi böbrek iltihabı riskini artırabilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrısını antibiyotikle tedavi ederken bir dozu unutursanız ne yapmanız gerektiğini doktorunuzla veya eczacınızla konuşmalısınız. 2

Boğaz ağrısı ameliyatı: Boğaz ağrınız sürekli tekrar ediyorsa nedenine bağlı olarak doktorunuz bademcikleri çıkarmak için Tonsillektomi ameliyat olmanız gerektiğini kararlaştırabilir. 3

Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir: Aile hekimleri, iç hastalıkları uzmanları, kulak burun boğaz uzmanları boğaz ağrısını teşhis ve gerekirse tedavi edebilmektedir. Boğaz ağrısının nedenine bağlı olarak ameliyat gerekiyorsa bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirilebilirsiniz. 4

Diğer Tedaviler

Boğaz ağrısı, viral veya bakteriyel bir enfeksiyon dışındaki herhangi bir durumun sonucu ise, tanıya bağlı olarak diğer muhtemel tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından önerilecektir.

Boğaz Ağrısına Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bazı alternatif tedavi yöntemleri boğaz ağrısı yatıştırmak için yaygın olarak kullanılsa da, bilimsel olarak hangilerinin kesin ve net sonuç verdiği bilinmemektedir. Bakteriyel bir enfeksiyon için antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, tek başına alternatif tedavilere güvenmeyin.

Her bitkisel ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın; çünkü reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilirler, çocuklar, hamile kadınlar ve belirli sağlık koşullarına sahip insanlar için güvenli olmayabilirler.

Boğaz ağrısı için kullanılan bitkisel veya alternatif ürünler genellikle çay, boğaz spreyi veya pastil olarak bilinmektedir. 5

Boğaz Ağrısına Evde Tedavi Yöntemleri

Boğaz ağrısını nedeninden bağımsız olarak bazı basit evde bakım yöntemleriyle hafifletmek mümkündür. Boğaz ağrısı için basit tedavi yöntemleri arasında şunları bulunmaktadır:

 • Evde istirahat ederek sesinizi ve boğazınızı dinlendirmeye çalışın.
 • Bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Bu sıvılar ağrıyan boğazı nemli tutmaya ve dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmaktadır. Kafein ve alkolden kaçın, bu sıvı kaybına neden olabilir.
 • Yiyecekler ve içeceklerin yararlarından faydalanmaya çalışın. Et suyu, kafeinsiz çay veya ballı ılık su gibi sıcak içecekler ya da buzlu hafif soğuk içecekler boğaz ağrısını hafifletebilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Kendiniz evde suyla ve tuzla rahatlıkla bu çözeltiyi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız gargarayı ağzınızda ve boğazınızda biraz çalkaladıktan sonra suyu tükürün.
 • Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirmeye çalışın. Boğaz ağrısını daha da tetikleyebilecek kuru havayı yok etmek için hava nemlendirici cihazları kullanabilir ya da buharından yararlanabileceğiniz banyolar yapabilirsiniz.
 • Pastil ya da boğazı rahatlatan şekerlemelerden faydalanın. Bunlar boğaz ağrısını yatıştırılabilmektedir, ancak boğulma riski nedeniyle 4 yaş ve altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • Tahriş edici maddelerden kaçının. Evinizi sigara dumanından ve boğazı tahriş edebilecek temizlik ürünlerinden arındırın. 6

Boğaz Ağrısından Korunma Yöntemleri

Boğaz ağrısını engelleyebilecek kesin ve net yöntemler bulunmamaktadır ancak boğaz ağrısı riskini azaltmak için bazı yöntemleri almak faydalı olabilmektedir.

 • Dehidrasyonu sıvı kaybı önlemek için yeterli miktarda sıvı tüketin.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın, özellikle hasta kişilerle temas halindeyseniz.
 • Boğaz ağrısını tetikleyen duman veya bağırma gibi tahriş edici maddeleri ve ya durumları tanımlayın ve bunlardan kaçının.
 • Sigara içmeyin veya diğer tütün ürünlerini kullanmayın.
 • Boğaz ağrısı olan insanlarla temastan kaçının.
 • Mononükleoz Öpücük Hastalığı hastalığınız varsa, virüsün başkalarına yayılmasını önlemek için yiyecek veya içecek aletlerini paylaşmayın. 7

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı normalde viral veya bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşan bir belirtidir. Soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıklardan sorumlu virüslerden kaynaklanabilmektedir. Antibiyotiklerle tedavi edilemeyen viral enfeksiyonların neden olabildiği boğaz ağrısı, bazen de strepococcus pyogenes isimli bakteriler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bakterilerin sebep olduğu boğaz ağrısında, kişi çok rahatsız olma eğiliminde ise enfeksiyon daha da kötüleşiyor anlamına gelebilmektedir.

Vücudunuz tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadan normalde bir hafta içinde enfeksiyonla mücadele edebilmektedir. Ancak boğaz ağrısı bakterilerden kaynaklanıyorsa, doktorunuzun da tavsiyesiyle antibiyotiklerden faydalanabilirsiniz. 8

Boğaz Ağrısı Belirtileri

Boğaz ağrısı başlangıcı, boğaz bölgesinin tahriş olması, şişmesi veya zorlanmasıyla beraber gelmektedir. Kişi yutkunduğunda genelde boğaz ağrısı daha da kötüleşmektedir. Boğaz ağrısı nasıl anlaşılır? Boğaz ağrısıyla beraber yaşanan diğer belirtiler şunlardır: 9

 • Boğuk ses
 • Boğaz kuruluğu
 • Yutma güçlüğü
 • Çenede veya boynunuzda şişme
 • Öksürme 10

Boğaz ağrısının nedenine bağlı olarak, boğaz ağrısına ek olarak aşağıdaki gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Boğazda ya da bademciklerde beyaz lekeler
 • Kırmızı ve şişmiş bademcikler
 • Karın ağrısı genellikle çocuklarda
 • Kusma genellikle çocuklarda 11

Boğaz Ağrısı Nedenleri

Boğaz ağrısı neden olur? Boğaz ağrısı birçok tıbbi bozukluğun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcı enfeksiyonlar boğaz ağrısının en başta gelen nedenleri olarak bilinmektedir. Boğaz ağrısına, grip, soğuk algınlığı, mononükleoz gibi enfeksiyon virüsleri viral enfeksiyonlar veya strep streptokok farenjit, mikoplazma, hemofil b tipi grip hastalığı gibi bakteriler bakteriyel enfeksiyonlar neden olabilmektedir. Bakterileri antibiyotik ile tedavi etmek mümkündür ancak bu durum virüsler için söz konusu değildir. Alerjiler, boğazın tahriş edilmesi, reflü ve tümörler ise bilinen diğer boğaz ağrısı nedenleri arasında gelmektedir. 12

Bir cevap yazın