Böğürtlen Nedir, Yararları Nelerdir?

Böğürtlen Nedir?

Böğürtlen gülgiller familyasından vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin lezzetli ve sulu bir meyvedir. Evvel yeşil olan meyveleri olgunlaştıkça pembe ve mor olur. Çalılarda, bahçe çitlerinde ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişmektedir.

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan meyvesinin yanı sıra yaprakları ve kökleri de bir çok hastalığı rehabilitasyon edici özelliktedir.

Böğürtlenin Yararları – Böğürtlen Yaprağı Kullanımı

★ Böğürtlen ağızda oluşan yaralara karşı şifa kaynağıdır. Bademcik irini ve dil ve dişte oluşan iltihaplanmaları önler. Bu gibi rahatsızlıklarda 20 gram böğürtlen yaprağı 1 litre su ile haşlanır ve gargara yaparak uygulanır.

★ Böğürtlen yaprağının ciltte oluşan sızı ve yaraları iyileştirici tesiri vardır. Hafif yanıklar ve basur hastalığının rehabilitasyonunda da kullanılır. Bu gibi rahatsızlıkların varsa böğürtlenin körpe yapraklarını ezerek bir lapa hazırlayın ve problemli bölgenize bu lapayı sürün. Kumpaslı olarak bir zaman uygulayın.

★ Ayaklarda ki kabarıklığı indirir.

★ Böğürtlen en sıhhatli antioksidanlardan bir tanesidir. Bedene çok ölçüde vitamin, mineral, yağ asitleri ve karbonhidrat sağlar. Ayrıca kalorisinin az olması nedeniyle perhiz listelerinde de seçim edilen bir meyvedir.

★ Kan şekerini düşürmek ve mesane de ki kumları dökmek için böğürtlenin kökünden yararlanabilirsiniz. Kök kısmı kaynatılıp içildiğinde bu hastalıklara şifa olur.

★ Böğürtlen meyvesinin yüksek oranda demir kapsaması nedeniyle kan yapıcı özelliği vardır. Kansızlık hastalığına karşı öneri edilir.

★ Natürel ve eforlu bir antioksidan kaynağı olduğunu söylemiştik. Bu özelliği sayesinde böğürtlen kanser hücreleri ile savaşır. Özellikle mide kanserine karşı böğürtlenin rehabilitasyon edici olduğu ispatlanmıştır.

★ Kumpaslı harcandığında cildin nemli kalmasını sağlayarak, cildi güzelleştirir.

Böğürtlen Çayı Tarifi

Malzemeler

  • 1 çay kadehi taze böğürtlen veya aktarlarda satılan kurutulmuş böğürtlen
  • 1 buçuk su kadehi su

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

1 çay kadehi böğürtlen iyice yıkanır. Ardından bir cezvenin içerisine konur üzerine 1 buçuk su kadehi su ilave edilir. Bir kaç dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve 5 dakika demlenmeye vazgeçilir. Demlendikten sonra bu lezzetli ve sıhhatli çayı tüketebilirsiniz.

Ayrıca; Böğürtlenin kökü ile hazırlanan çayın varis rehabilitasyonunda kullanıldığı öğrenilir. Varis için kullanacaksanız böğürtlen kökü ile çay yaparak kumpaslı harcamanız gerekir.

Bir cevap yazın