BOŞ YERE ANTİBİYOTİK KULLANIMINA SON !!! Bu meyveyi harcayın..

Bedenimizin bağışıklık sisteminin eforlu olması bizi hastalıklara karşı gözetir. Turna yemişi en iyi bağışıklık kuvvetlendiren meyvelerin başında gelir.

Fransa’da, 5 Kasım 2015 tarihinde reelleştirilen Beynelmilel Polifenol ve sıhhat Konferansı’nda Gündem maddelerinden biri de turna yemişi tüketiminin antibiyotik kullanımını eksiltebileceğiydi. Yeni yapılan araştırmalar, Türkiye’de cranberry olarak da öğrenilen turna yemişinin bedende oluşan antibiyotik bağışıklığına ve oksidatif strese karşı verimli olabileceğini gösteriyor.

Dünyada en sık tesadüfülen ve neredeyse her iki bayandan birinin tutulduğu idrar yolu enfeksiyonlarını kaynak frenlemekte de tesirli olan turna yemişi, enfeksiyon tehlikesinin eksilmesiyle antibiyotik kullanımının ve bağışıklığının da eksilmesine destekçi oluyor.

Boston Sıhhat Sistemi Bulaşıcı Hastalıklar Müdürü Kalpana Gupta, araştırmayı şöyle açıkladı: “Uzun zamandır turna yemişinin idrar yollarına bereketlerini inceliyoruz ancak bu araştırma, verimlerin ne kadar geniş kapsamda olabileceğini ispatlıyor”

NASIL KULLANILIR?

Turna yemişinin suyunu hazırlayabilir ya da aktarlardan turna yemişi kurusu biçiminde satın alabilirsiniz.

Turna yemişi suyu hazırlamak için; Takribî yarım kilo turna yemişi tencereye alınır ve üzerine 2 su kadehi su ileva edilerek kaynatılmaya başlanır. Turna yemişleri ısının da tesiriyle rengini suya verir. Suyun rengi kırmızı olana kadar kaynatın. Daha sonra turna yemişi suyu süzülür ve turna yemişi suyu hazırdır. İçerken içerisinde şeker ya da bal ilave edebilirsiniz tatlandırmak için.

Bir cevap yazın