Bostan Otu – Şevketi Bostan Nebatının Bereketleri

Adı çok fazla dinlenmeyen şevketi bostan otu kapsadığı yüksek gıda bedellerinden dolayı oldukça ehemmiyetli bir nebattır. Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması nasihat edilen bu nebat böbrek taşı düşürmede de basitlik sağlamaktadır. Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Şevketi Bostan Otunun Bereketleri

* Gaz sancılarına karşı rehabilitasyon edicidir.
* Sindirim problemlerinden kaynaklanan karın sızılarını giderir.

* Bedendeki yaraların arınılmasını ve kısa vakitte iyileşmesini sağlar.
* İdrar söktürücüdür. Safra salgısını artırır.

* Her türlü alerjiye karşı nasihat edilmektedir.
* Vasıta yakalamasına karşı iyi gelmektedir.

* Toz ve otlardan kaynaklanan nezlemsi gidişata karşı rehabilitasyon edicidir.
* İştahsızlığa karşı nasihat edilmektedir.

* Mide, bağırsak hastalıklarına karşı rehabilitasyon edicidir.
* Romatizmal rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Şevketi Bostan Otu Nerede Satılır?

Bu otu basitlikle aktarlardan tedarik edebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgelerde yetiştiriliyorsa yaz aylarında çiçek vermektedir. Bu çiçekler bir araya gelip gölgede kurutulur. Şevket bostan otu güzde olgunlaşır bu aşamada olgunlaşan nebatın tohumları bir araya gelir ve kurutulan çiçeklerle karıştırılır.

Şevket Bostan Otu Nasıl Hazırlanır?

Yukarıyada tanımını verdiğimiz biçimde kurutulup hazırlanan şevket bostan otunu hazırlarken 1 bardak su için 1 tatlı kaşığı ot kullanılmaktadır. Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıyoruz, ocağın altını kapattıktan sonra  1 tatlı kaşığı otu içerisine atıyoruz ve 15 dakika süresince demlemeye vazgeçiyoruz. Tesirli neticeler almak için bir gün içinde 3 kere uygulanması gerekmektedir.

Alerji için ise kullanım biçimi daha değişiktir. 1 litre suyun içerisine 2-3 tutam şevket otu atılır ve bir gün bekletilir. Ardından 1 hafta süresince her gün 1 saat arayla 1 kaşık içilmelidir.

Şevket i Bostan Nebatının Yemeği Nasıl Yapılır?

Kapsadığı yüksek zengin bileşimlerden dolayı şevket-i bostan çok hoş yemeğe çevrilebilecek bir ottur. İşte Arda Türkmen’in oldukça lezzetli Şevket-i Bostan yemeği tanımı;

Malzemeler: Yarım kilo şevketi bostan, 1 tane iti kuru soğan, 2 diş sarımsak, 3 adet domates, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 avuç pirinç, Toz şeker 1 çorba kaşığı, Yarım limonun suyu, Yarım çubuk tarçın, 3 bardak su, Tuz

Şevketi Bostan Yemeğinin Hazırlanışı: Şevketi Bostan otu ayıklanması güç bir nebat olması nedeniyle pazarlarda ayıklanmış bir biçimde suyun içerisinde satılmaktadır. Suyun içerisinde olmasının nedeni sudan çıkınca renginin değişmesidir. Bu nedenle aldığınız şevket-i bostan otunu hemen pişirmeyecekseniz limonlu ve unlu bir suyun içerisinde muhafaza edilmelidir.

Öncelikle bu otu jülyen biçiminde doğrayın. Soğanları yemeklik bir biçimde doğrayın. Sarımsakları ince kıyın ve domatesleri küp küp yemeklik doğrayın. Bir tencerenin içerisinde zeytinyağını ilave edin ve azıcık kızdırın. Ardından ayıklanmış ve jülyen doğranmış şevket-i bostanı tenceremize koyalım azıcık karıştırdıktan sonra doğranmış soğanı ve sarımsağı ilave edin.

Soğanlar kavrulduktan sonra hazırlamış olduğunu domateslerin yarısını, şeker, tuz, limon suyu,su, ve kabuk tarçını ilave edin. Ardından takribî olarak 20 dakika kaynamaya vazgeçin. Kaynadıktan sonra kalan domatesleri ve pirincide ilave ederek kapağını kapatın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. Pirinçler yumuşadıktan sonra yemeğiniz hazır olacaktır ocağın altını kapatabilirsiniz.

Dilerseniz  şevketi bostan yemeğinizi yoğurt ile beraber ılık olarak servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın