Boyuna Soğan Bağlamanın Olağanüstü Bereketleri

Soğan yemeklere lezzet katan oldukça verimli bir gıda. Ancak boynunuza soğan bağladığınızda bedeninizde olağanüstü pozitif metamorfozların oluşacağını öğreniyor muydunuz? İşte boynunuza soğan bağlamanın olağanüstü bereketleri…

Soğanın içerisinde bol ölçüde kükürt bulunmaktadır. Kükürt karaciğer için adtea bir detoks maddesidir ve karaciğerde oluşan mermi ve ağır metallerin uzaklaşmasına takviyeci olur.

Soğan, aynı sarımsak gibi, eforlu kokusu sebebiyle bazen yemekten sakındığımız besinler arasında yer alıyor ancak, yeniden sarımsak gibi sıhhate bereketleri sebebiyle uzmanlar tarafından sık sık harcanması öneriliyor. Soğan suyunun bereketleri arasında ilk olarak sayılanlar antiseptik olması, bakterilere karşı bedenin mukavemetini çoğaldırması, kan tazyikini dengelemesi ve bazı kanser cinslerine karşı koruma sağlaması bulunuyor.

Bir dilim olarak kesilmiş kuru soğanı boynunuza bağlayıp bir müddet beklettiğinizde bedeninizde şu metamorfozlar alana kazanç;

  1. Kan arınılır ve kolestereol düşürücü tesiri vardır.
  2. Kanda ki pıhtının ortadan kalkmasına astımla çaba etmenize takviyeci olur.
  3. Soğanı kesip bu biçimde bir gece yattığınızda ise bedeninizde eklem, baş sızısı, omuzdaki ve boyundaki yakalanmayı anında giderecektir.

Bunun Dışında Soğan Yemenin Bir Kaç Faydası

Tansiyon: Soğanda bulunan “quercetin” isimli bileşenin tansiyonu düşürdüğü ve hipertansiyon hastalarında tansiyon hakimiyetine takviyeci olduğu güzergahında araştırma neticeleri bulunmaktadır.

Kolesterol: HDL başka bir deyişle “iyi” kolesterolünüzü yükseltmek istiyorsanız uzmanların teklifi günde yarım ham soğan yemeniz güzergahında. Özellikle yüksek kolesterollü, yağlı et yemekleri sırasında soğan yiyerek kötü kolesterolün negatif tesirlerine karşı damalarınızı koruyabilirsiniz.

Mide krampları: Yapılan araştırmaya göre kırmızı soğan besin zehirlenmesine ve strese bağlı mide kramplarını rahatlatıyor.

Tüm soğan cinsleri emin oranlarda antioksidan kapsıyor. Ancak kırmızı soğanın ve beyaz soğana göre daha eforlu bir antioksidan olduğu belirtiliyor. Soğanın köke yakın kısmı kanserden korunma sağlayan bileşenler bakımından en zengin bölgesi.

Bir cevap yazın