Boyunuz ne kadar uzun ise ömrünüz o kadar kısalıyor! Uzun boy mu, kısa boy mu avantajlı?

193 cm boyuyla Amerika Birleşik Devletlerinin daha önceki başkanı Abraham Lincoln bugünkü başkan Barack Obama’dan da uzundu, ki Obama vasati bir Amerikalıdan 8 cm daha uzundur. Yakın bir zamanda yapılan bir araştırma, uzun boylu adayların tercihlerde daha fazla rey aldığını gösteriyor.

David Robson’ın BBC Future’de yayımlanan araştırma haberinde; uzun boylu bayan ve erkeklerin daha egemen, sıhhatli ve zeki olduğu ve rekabet gerektiren işlere seçilme ihtimallerinin daha fazla olduğu düşünülüyor. Bu insanlar daha fazla para kazanıyor. Bunun sebebi, liderlik için iki ehemmiyetli özellik olarak görülen “büyüklük” ve “baskınlık” özelliklerinin uzun boy ile ilişkilendiriliyor olmasıdır.

Fakat boy aynı zamanda çocuklukta ne biçimde beslendiğinin de bir göstergesidir. Başka Bir Deyişle belki de genel olarak yetiştirilme stilini yansıtır, ki bu da eğitimi ve daha sonraki zaferleri etkileyecektir.

Bütün zaferli insanlar uzun boyludur sınamaz elbette. Winston Churchill ve Martin Luther King kısa boylu olmalarına karşın karizmatiktiler. Fakat ilk izlenim açısından uzun boylular daha avantajlı durumdadır.

Kısaca söylersek, uzun boyluların üstün gelmesi daha kolaydır.

Çekicilik

Uzun boylu erkekler daha albenili bulunur. Bir Hayli araştırma uzun boylu erkeklerin ve bayanların genel olarak daha çekici görüldüğünü göstermiştir. İnsanların boyu suratlarına bakarak da anlaşılır. Başka Bir Deyişle çöpçatan sitelerine konan portre resimleri genel yapınıza gizleyemeyecektir. Uzun boyları sebebiyle moda dünyasında süpermodel olarak adlandırılsalar da bu sitelerde uzun boylu bayanlar aynı avantajlardan faydalanmaz; genellikle vasati boy seçim edilir.

Erkekler için dahi cılız ve uzun boylu olmak her zaman avantaj olmayabiliyor. Bayanlar uzun boylu erkekleri değerlendirirken daha fazla temenniyle hareket edebiliyor.

Spor ve atletizm

Sporun bir hayli dalı için uzun bacaklı olmak daha fazla yol almayı sağladığı için avantajlıdır. Uzun boylular rakiplerinin üzerinden daha ileriyi gördükleri için doğru yere top yollama kaderleri daha yüksektir.

Fakat bazen de daha ufak bir beden avantaj sağlayabilir. Misalin kısa uzuvlardan asap sinyallerinin beyne erişmesi ve tepki süresi daha süratlidir. Bazı kavga et sporlarında da çevikliği basitleştirir. Aynı biçimde jimnastik, kayak, buz pateni ve dalgıçlık gibi sporlarda da ufak yapılı insanlar daha süratli hareket edebildiği için daha zaferli olur.

Hantallık

Vücudu araba gibi düşünelim: mekanik açıdan, çarpmayı önlemek için vasıta ne kadar büyükse onu yavaşlatmak da o kadar güçtür. Ayrıca ivmenin büyüklüğü çarpmanın tesirini de artırır. Kısa boylular düşerken daha az mesafeden düşecektir. Bir varsayıma göre, yüzde 20 daha uzun boylu olan biri, düşme sırasında iki kat daha fazla kinetik enerji biriktirecektir.

Uzun boylu bayanların düşme anında kalça kemiğini çatlatması olasılığı daha yüksektir. Başka Bir Deyişle genel olarak kısa boylular kazalara daha az eğilimlidir.

Sıhhat ve uzun ömür

Yüz yaşını aşan popülasyon bakımından İtalya’nın Sardunya adasındaki Villagrande Strisaili bölgesi Avrupa’da ilk sırada geliyor. Akdeniz perhizi ve canlı bir sosyal yaşam gibi başka etmenler de ehemmiyetli görülmekle beraber, insanların azıcık kısaca olmalarının da bu gidişata katkısı olduğu sanılıyor. Burada yaşlı kuşak erkeklerde vasati boy 160 cm civarında.
Bu netice azıcık afallatıcı. Genel kanı sıhhatli çocukların boylarının da uzadığı ve boyun genel sıhhatin iyi bir göstergesi olduğu doğrultusundadır. Perhiz ve sıhhat hizmetleri gibi başka etmenler göz arkasını edildiğinde uzun boyluların ihtiyarladıkça daha fazla sıhhat meselesiyle karşılaştığı görülür. Misalin, vücudunuz ne kadar büyükse o kadar çok hücreye sahiptir ve bunların değişinime uğrayıp kansere yol açması olasılığı daha yüksektir. Daha büyük bir beden daha fazla enerji tüketir ve toksik maddelerin daha fazla birikmesine, bu ise bedende genel yıpranmaya neden olur.

1,3 milyon İspanyalı üzerinde yapılan bir araştırma, boydaki her ekstra santimetrenin ömrü 0,7 sene kısalttığı görüldü. Kısacası, kısa boy daha uzun ömür anlamına gelebilir.

Mutluluk

Uzun boy sıhhat açısından böyle küçük tehlikeler taşısa da bir hayli araştırma uzun boyluların mutluluk ve yaşamdan zevk alma bakımından daha kaderli olduğunu gösteriyor. Bunun artta uyuyan neden ise boyun kariyer imkânları ve kazanılan para üzerinde tesirli olmasına sabrettirilebilir. Başka Bir Deyişle uzun boylular yaşamda daha basit yol alıyor, daha mutlu oluyor.

Bütün bunlar yalnızca genel irtibatlar elbette. Bu genellemelerin dışına çıkan çok rakamda misal de var. Burada daha önceki bir deyişi anımsatmakta verim var: Mukadderatınızı tanımlayan vücudunuzun miktarı değil, sizin onu kullanma şeklinizdir.

Bir cevap yazın