Bozuk Kıyma Ya da Et Nasıl Anlaşılır

Özellikle et gibi mahsulleri tazeyken harcamak oldukça ehemmiyetlidir. Bekletilen et bozulur ve fark edilmeden harcanır ise, zehirlenmelere neden olabilir. Peki bozuk et nasıl anlaşılır?

Etin rengine bakın

Etin bozuk olup olmadığını kavramanın en basit yolu renginin hakimiyet edilmesidir. Taze et, kırmızı ve parlak bir görünüme sahiptir. Şayet et bekletildikten sonra rengi mora dönmeye başlamış ise, bu etin bayatlamaya başladığı gösterir. Et üzerinde yeşil veya siyah noktalar var ise, bu gidişat etin tamamen bozulduğunun bir ifadesidir. Bu biçimde olan etler harcanmamalıdır.

Kokusuna dikkat edin

Etin bozulup bozulmadığını kavramanın bir öteki yolu da kokusuna dikkat etmektir. Bozulmaya başlayan et koku yaymaya başlayarak da kendini muhakkak edebilmektedir. Özellikle bozuk yumurta kokusu veya ekşi bir koku var ise et tamamen bozulmuştur.

Elde yapışık his vazgeçiyorsa

Sıhhatli ve parlak bir görünüme sahip olan taze et, elde yapışık bir his vazgeçiyorsa bozulmaya başlamış anlamına gelmektedir. Taze et parlak olur ve dokuduğunuzda elinize yapışmaz.

Piştikten sonra…

Taze et diri ve yumuşak olur, piştikten sonra ağızda basit parçalar, basit dilimlenir.

Oksijenle teması olmayan, vakumlu kolideki kırmızı etlerin ve kıymaların rengi bordo ya da morumsudur. Havayla temas sonrasında, miyoglobin ismi verilen hücreler oksijenle temas eder ve etin rengi kırmızı halini alır.

Buzdolabında saklanan kıyma takribî 2 günün sonunda renk değiştirmeye başlar. Bu başkalaşımın nedeni miyoglobin hücrelerinin kimyevi metamorfozlarıdır. Bekleyen kıymanın rengi kahverengiye döner. Ancak renk başkalaşımı tek başına bozulmanın işareti değildir. Kırmızı et, demir ve yağ ile beraber bir hayli bileşen kapsar. Operasyona maruz kalan etlerde yeşilimsi renkler de oluşabilir.

BOZUK KIYMANIN BULGULARI

  • – Rengi kahverengidir.
  • – Makûs kokuludur.
  • – Değildiğinde yapışık bir temasa sahiptir.

KIYMA ALIŞVERİŞİ YAPARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Ham etleri kesinlikle market alışverişinin sonunda yapın. Çok basit bir biçimde bozulabilen kırmızı et, bakterilerin ürememesi için soğuk yakalanmalıdır.

Marketten kazanç gelmez kıymayı buzdolabına koyun.

Buzdolabındaki etin maksimum 3 gün içerisinde harcanması gerekir.

Hemen kullanmayacağınız kıymayı, bekletmeden porsiyonlara ayırıp dondurucuya yerleştirin. Dondurulup çözülmüş kıymaları tekerrür dondurarak gizlemeyin.

Bir cevap yazın