Brezilya Cevizi yararları

Ceviz içerisindeki sıhhatli yağlar ve mineraller açısından sıhhatimize oldukça bereketli. Ancak brezilya cevizini daha evvel dinlemiş muydunuz? Brezilya cevizi içerisindeki bol vitamin ve minerallerden dolayı sıhhatimize oldukça fayda sağlayan yiyecekler arasında.

Brezilya cevizi, natürel selenyum kaynağı olması açısından, aynı zamanda da karbonhidrat seviyesinin çok az olması sebebiyle sıhhate oldukça faydalı yiyecekler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre kuruyemişler arasında en düşük karbonhidrat oranına sahip.

Brezilya cevizinin sıhhatimize olan yararları nelerdir?

Brezilya cevizi içerisinde 1917 mikrogram selenyum bulundurur. Aynı zamanda vitamin ve antioksidan bakımından oldukça zengindir.

Vücudun yeterli ölçüde selenyum alması için günlük olarak harcanan 4 adet brezilya cevizi bu gereksinimi ve beceriksizliği karşılayacaktır.

Selenyum bedende bazı proteinlerin yapısına girerek hücrelerin zarar görmesini önlüyorlar. Böylece kanser gibi bir hayli ölümcül hastalığın bedene girmesi engelleniyor.

Troit bezinin iyi bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda gebelikte selenyum yetersizliğinden kaynaklanan troit balanssızlığını da rehabilitasyon ediyor.

Gün içerisinde 4 tane harcandığında bayanlarda doğurganlığı erkeklerde ise sperm rakamını çoğaldırdığı uzmanlar tarafından söyleniyor.

Ayrıca, bir hayli ham kuruyemiş gibi, Brezilya cevizinin de, glutensiz olduğu unutulmamalı. Kendisini ayrıştıran özellikleri nedeniyle Brezilya cevizi, atıştırmalık olarak değil ‘süper besin’ kategorisinde. Yeniden Peru ve Bolivya’da yetişen, kinoa ve chia gibi mahsullerle birlikte değerlendiriliyor”.

Bir cevap yazın