Brokolinin Sıhhate Fantastik Bereketleri

Brokoli yemenin rakamsız yararı vardır. Bunlardan biri ise, kapsadığı demir ve potasyum sayesinde brokolinin anemiye ve eklem sızılarına iyi gelmesidir.

Kimileri tarafından beğenilen, bazılarının ise nefret ettiği brokoli, lahananın da içinde bulunduğu turp ailesinden olan “ağaç” biçiminde bir sebzedir.

Bol ölçüde yetişen bu sebze koyu yeşil rengiyle oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda, büyük sapı yenilebilir değildir.

Bu yazıda sizlere sıhhate çok büyük bereketleri olan ve çok besleyici brokoli hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Brokolinin bereketleri nelerdir?

Brokoli serin abuhavalarda yetişen bir sebzedir, sıcak abuhavalarda ise uygun koşullar sağlandığında yetiştirilebilir. Çoğu insan ham yemeyi seçim etse de çoğunlukla buğuda pişirilerek hazırlanır. Üstelik tadı da karnabahara benzer.

Brokolinin ana üreticileri Çin, Hindistan, ABD, İspanya ve İtalyadır.

Lezzetli olduğu kadar besleyici olan brokolideki muhakkak başlı besleyici ögeler C vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyumdur.

Brokoli ehemmiyetli ölçüde lif, selenyum ve lutein kapsar. Ayrıca folik asit, demir ve A vitamini istikametinden zengin olduğu için bedeni pakler.

Brokoli: Sıhhatli bir yiyecek

Birçok meyve ve sebzenin onarıcı ve besleyici tesirleri sayesinde günlük yaşamımızda evde ilaç olarak kullanıldığını zati biliyoruz.

Brokolinin çok besleyici ve bereketli oluşu ve yerken bize zevk vermesi de onu öteki meyve ve sebzelerin arasında öne çıkarıyor.

Fitokimyasal maddeleri sayesinde brokolinin şu özelliklere sahip olduğunu doğrulayabiliriz:

Kanseri Önler

Glikozinolatlar kanser hücrelerini yakalamakla misyonludur. Sinigrin ise brokolide bulunan ve kanser hücrelerini öldüren bir öteki maddedir. Sinigrin karın ve bağırsaktaki kansere dönüşebilecek ur hücrelerini yok eder.

Glikozinolatlar ayrıca alttaki kanser türlerininin yaradılışını azaltır.

 • Gırtlak kanseri
 • Sigara içenlerde akciğer ve ağız kanseri
 • Kadınlarda meme kanseri
 • Erkeklerde prostat kanseri

Kalp Sıhhatini Güçlendirir

Brokolide bulunan folik asidin çok büyük bir ehemmiyeti vardır zira bedenin demiri doğru bir biçimde emmesini sağlar ve fetüslerin malformasyonunu önlemesinin yanı sıra kalp hastalıklarının önlemesinde de rol oynar.

Brokolide bulunan folik asit, homosistein seviyesini düşürerek damar tıkanıklarını, kalp ritmi bozukluklarını ve damar yağlanmasını önler. Bu sebze aynı zamanda yüksek tansiyonu olanlara da nasihat edilir.

Anemiyi Azaltır

Brokoli içinde en çok demir barındıran gıdalardan bir tanesidir ve bu sebeple de anemi problemi yaşayan bireyler için idealdir.

Brokoli anemiyi önler ve anemi problemi yaşayacağı öngörülen şahıslara da nasihat edilir. Buna alttaki bireyleri misal gösterebiliriz;

 • Hamile kadınlar
 • Adet yarıyılı uzun süren kadınlar
 • Burnu kesintisiz kanayan bireyler
 • Emziren anneler

Sindirime Yardımcıdır

Brokolide bulunan B vitamini kompleksi enzim salgılanmasına dayanakçı olur.Gıdaların sindirimine dayanakçı olan pepsin bu enzimlere bir misal olarak verilebilir.

Şayet gaz probleminiz varsa veya bağırsak floranızda bir mesele varsa bu besleyici doğrultudan zengin sebzeyi haftada en az bir defa yemenizi öneririz.

Sahip olduğu lifler sayesinde, bu sebze bağırsakların çalışmasına dayanakçı olur, kalan atıkları uzaklaştırarak bağırsaktaki zehirli maddeleri yok eder ve tokluk hissi verir.

Bu surattan brokoli, yediklerine dikkat edenler veya kilo vermek isteyenler için idealdir.

Depresyona ve Asaba İyi Gelir

Brokoli yemek yalnızca doygunluk hissi vermekle kalmıyor, aynı zamanda iyi bir ruh hali içinde olmamızı ve sıhhatli sezmemizi de sağlıyor. Bunun sebebi ise brokolinin dopamin imaline dayanakçı olmasıdır. Dopaminin ise asap, stres ve bunalımı eksiltici tesiri vardır.

Bu sebzedeki magnezyum ve kalsiyum sayesinde;

 • Uykunuzu kumpasa sokar ve insomniayı uykusuzluk hastalığı önler
 • Sinirleri ve adaleleri rahatlatır
 • Kalp atışını düzenler
 • Vücudunuzdaki enerjiyi arttırır

Brokoli yemek enerjiklik ve mutlulukla eş anlamlıdır.

Sıvıların Bedende Yakalanmasını Engeller

Brokoli kapsadığı potasyum sayesinde, fazla tuz tüketimi suratından bedende biriken sodyumu mağlubiyete uğratır. Şayet ödem, hipertansiyon veya obezite probleminiz varsa brokoliyi de kesinlikle yediğiniz besinlerin arasına ekleyin.

Eklem Sızılarını Azaltır

Kapsadığı glutatyon ve potasyum sayesinde, brokoli eklemlerde seröz birikimini ortadan kaldırabilir. Ayrıca brokoli kireçlenme ve eklem problemi olan bireyler için de idealdir.

Dış Görünüşümüzü Güzelleştirir

Turpgiller ailesindeki sebzelerin antioksidan özellikleri bedenlerimizde detoks tesiri yaratır, daha hoş ve genç görünmemizi sağlar.

Brokoli, karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlar ve kanınızı pakler; böylece cildiniz daha sıhhatli bir hal alır. Ayrıca, saç dökülmesini ve iltihaplı sivilce, kuruluk, kirler ve buruşukluk gibi cilt problemlerini de engeller.

Tiroid Bezlerinin Daha Kumpaslı Çalışmasını Sağlar

Brokolinin de aralarında bulunduğu turpgiller familyası tiroid hormonu imalini eksiltebilir. Bu sebeple de hipertiroidizmi olan hastalara nasihat edilir.

Hipotiroidi olan hastalar için henüz kesin bir bilgi verilmemiş olsa da, bu sebzelerin tiroid seviyelerini çok fazla düşürebileceği ve problemlere neden olabileceği öngörülüyor.

Brokolinin bereketlerinden yararlanmak için, 3-5 dakika buğuda pişirmeyi sınayabilirsiniz. Böylece hem kapsadığı fitokimyasalları ve besleyici maddeleri kaybetmemiş olursunuz hem de yüksek ısıda brokolinin can vermesini manilersiniz. Ardından, brokolinize zeytinyağı ve sarımsakla lezzet verebilirsiniz.

Bu sizler için çok lezzetli ve sıhhatli bir alternatif!

Bir cevap yazın