Brokoliyi ve Yoğurdu Beraber Yedi Midesi Hemen Harekete Geçti

Brokoli ve yoğurdu beraber yemek bağırsak kanserini önlüyor hatta rehabilitasyon ediyor. Brokoli, kanserle gayret eden sülforan maddesini kapsıyor. Yoğurt ise kapsadığı probiyotikler ile mide ve bağırsaktaki bakterileri önlemeye takviyeci oluyor.

Araştırmalara göre, brokoli ve yoğurdu beraber harcamak kanseri önlemede ve urların cerrahi olarak çıkarılmasından sonra kalan hücrelerden kurtulmak için kullanılabilecek en iyi rehabilitasyon yöntemidir.

Uluslararası Singapur Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, düşük maliyetli bu gıdalar ile hasarlı bakterilerden kurtulmak olası. Yoğurt bağırsak kanseri hücrelerinin yüzeyine yapışarak probiyotik hale kazanç. Brokolide bulunan anti kanser maddelerini hücrelere enzim olarak salgılar. Netice olarak yoğurt ve brokoli kombinasyonu urların %75’ini tutarak kanseri rehabilitasyon eder.

Brokoli ve yoğurt karışımı göğüs ve mide kanseri gibi öbür kanser cinslerinden kaynaklanan hücreleri de yok eder.

Uzmanlara göre bağırsak hastalıklarının genellikle yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük gıdalar harcanmasından kaynaklı olduğunu söylüyor.

Obezite, kırmızı et, içki, tütün kullanımı ve fiziksel egzersiz beceriksizliği de sütun kanseri tehlikesinde çoğalış gösterir. Bağırsaklardaki bakterilerden kurtulmak için günde minik bir porsiyon brokoli ve yoğurt tüketebilirsiniz.

Neden Özellikle Brokoli? Brokolinin Sıhhate Verimleri Nelerdir?

İrin sökücüdür: Brokolide kaempferol diye adlandırılan flavonlar bulunduğundan irin sökücü özelliği vardır. Artrit ve gut hastalığına iyi kazanç.

Alerjiye iyi kazanç: Brokoli cerahatli gidişatlara iyi geldiği için alerjiyi önceliyici özelliği vardır. Kaempferol maddesi zengin besinler yemek zorundaysanız brokolinin yanısıra lahana, üzüm, çilek ve domates de yeyin.

Lif kaynağıdır: Brokoli perhiz yapan insanların arkadaşıdır. Tok meblağ ve çok uzun müddet açlık hissetmezsiniz.

D vitamin açısından çok zengindir: D vitamini noksanlığı sürükleyen bir şahıs kesinlikle brokoli yemelidir. Brokoli D vitamininin emilimine takviyeci olan A ve K vitamini deposudur.

Gözlerinize yararlıdır: Lutein ve zeaxanthin isimli karotenler açısından zengin olduğu için brokoli gözler için çok yararlıdır.

Harika bir cilde sahip olursunuz: Brokolinin verimlerinden bir değişiği de brokolideki glucoraphanin isimli kimyevinin sindirim sırasında başka kimyevilere dönüşebildiği için cildinizi gençleştirme özelliğine sahip olmasıdır.

Kalp hastalıklarına tutulmanızı maniler: Brokolideki lutein maddesi gözlerinize iyi geldiği gibi damarları sarih tutarak kan akışını kumpaslar ve kalbinize de iyi kazanç. ,

Protein açısından zengindir: Neden brokoli yemeliyiz sualine verilebilecek bir öbür hoş yanıt da yağsız proteinler açısından zengin bir yiyecek olmasıdır. Bir tabak brokoli yemeği yerseniz 3 gram protein ve 0 gram yağ alırsınız.

Kas sızılarına iyi kazanç: Sabahları koşmadan evvel her sabah bir muz yiyiyordunuz değil mi. Küçük bir servis tabağıyla brokoli yeseniz potasyum balansınızı sağlarsınız ve bu da koştuktan sonra oluşacak adale sızılarını giderir.

Kemikleriniz için iyidir: Kemiklerinizi kalsiyum açısından kuvvetlendirdiği için özellikle biz bayanlar için çok yararlıdır.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın