Bu 10 Adımı Yapan Uyku Meseleyi Sürüklemez

Uykunuzu alamıyor ve gün boyu halsiz mi seziyorsunuz? Uyku kumpasınızı bir oturtsanız her şey yoluna girecek gibi seziyorsunuz değil mi?

Gerçeğinde uykusuz geçirdiğiniz gecelerin gün içinde yaptığınız bazı hasarlı alışkanlıkların neticeyi olduğunu kabullenmeniz gerekiyor. Farkında olmadığınız için de değiştiremiyorsunuz ama artık değil!

Bilge Cafe sizlerin gece rahat bir uyku sürükleyebilmesi için 10 adımda harikulade neticeler elde edeceğiniz bir kılavuz hazırladı. Yaptığınız yanılgıları görün ve nasihatlerimizi uygulayın. Ardından bu gece deliksiz bir uykunun kollarına kendinizi bırakın.

Uykusuzluğun Başlıca Nedenleri

Aç uyuyorsunuz

Akşamları saat 6’dan sonra bir şey yememeye dikkat etkeniz gereken bir perhiz uyguluyor olabilir veya uykuya birkaç saat kala midenizi doldurmak istemiyor olabilirsiniz.

Tabi ki yatmadan evvel fazla yemek bir problemdir ancak yatarken de bedeniniz enerjiye gereksinim dinleyecektir ve aç yatmak sizi yoracak bir uyku oluşmasına neden olur.

Şayet aç yatarsanız düşünüzde yemek yediğinizi görürsünüz ve uyandığınızda klasikten fazla kalori harcarsınız. Bu nedenle yatmadan evvel minik bir atıştırmalık hem yatmanıza bereketli olur hem de sabah uyanır uyanmaz yemek yeme lüzumu duymazsınız.

Ayrıca bu minik atıştırmalığı 150 kaloriden az meblağsanız hafif tokluk hissinin salgılatacağı mutluluk hormonu daha basit uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Tavsiye ettiğimiz en hoş uyku evveli atıştırmalıkları arasında kuruyemiş, hindi ve tatlı olmayan meyveler en uygun gördüklerimiz.

Gün içinde kestiriyorsunuz

Sıhhatli bir erişkin gün içinde yatmaya gereksinim dinlemez ancak insanlar televizyon karşısında, otobüste veya bazen toplu taşımada ayakta uyukluyor. Şayet gün içinde kısa şekerlemeler yaparsanız gece uykunuzun niteliğini düşürmüş olursunuz.

Ayrıca özellikle hafta sonları her gün kalktığınızdan birkaç saat geç uyandığınızda akşamında geçime güçlüğü sürüklersiniz. Bu nedenle gerekli uyanma saatini ortadan kaldırmalı ve kendinize o gün işiniz olsun olmasın uyanmak için bir saat aralığı belirlemelisiniz.

Aksi halde pazartesi belirtiyi yaşayan insanlardan biri olursunuz.

Gün içinde uykulu seziyor ve küçük bir kestirme sizi kendinize getiriyor gibi seziyorsanız her uyku lüzumunuz geldiğinde bir bardak su için ve esneme hareketleri yapın. İnanın gece yatacağınız uyku için bu emek az dahi olacaktır.

Kahvaltıyı es geçiyorsunuz

Sabah kahvaltı faktörün gece uykusuyla bir ilgisi yok gibi duruyor ancak azıcık daha yakından baktığımızda kahvaltı sizin biyolojik saatinize gün başladı deme usulünüzdür. Hoş bir uyku sürükledikten sonra zinde sezersiniz ancak vasati bir saat içinde kahvaltı etmezseniz bitkinlik sinyalleri kendini gösterir.

Ayrıca kahvaltı metabolizmaya gün başladı süratlen deme yolunuzdur. Şayet çok uzun kahvaltılar eder veya yalnızca kahveyle geçiştirirseniz gün içinde hem daha fazla kalori harcar hem de daha fazla halsiz sezersiniz.

Açlık sürükleyen beyin yağ ambarlar ve kilo almanıza neden olur o nedenle her sabah yarım saat erken uyanarak hoş bir kahvaltıyı kendinize çok görmeyin.

Yatak odanızı yeterince sıklıkla temizlemiyorsunuz

Etrafınızdaki pislik sizin umurunuzda olamayabilir ancak beyniniz bu biçimde düşünmüyor. Dağınıklık bilinçaltınızı tesirler ve şayet çevre dağınıksa bilinçaltınız da dağınık olacaktır. Beyin etrafa geçim sağlamaya odaklıdır. Bu nedenle onu rahat ettirirseniz rahat bir uyku sürüklersiniz.

Ayrıca odanızın tozlu olması ve soluduğunuz havanın niteliğinin düşük olması da uykunuzu çok iyi etkilemeyecektir.

Daha nitelikli bir uyku yatmanız için daha evvel bir içerik daha yayınlamıştık şayet heves ederseniz o içeriğimizde de oldukça bereketli bilgiler bulabilirsiniz.

Yatak odanızda muhtemel olduğunca az eşya tutun ve iki günde bir derli toplu ve pak yakalamaya itina gösterin. Uyku niteliğiniz gayet süratli yükselecektir.

Odanızı fazla sıcak tutuyorsunuz

Sıcak bir yatak odası ve sıcak bir yatak hepimizin düşlerini ziynetler. Özellikle de soğuk kış günlerinde. Ancak sıcak bir odada uykuya dalmak soğuk bir odaya mukayeseyle daha güçtür. Ayrıca sıcak bir yatak odası uyku niteliğinizi düşürecektir. Yaz aylarında sırçanızı aralık vazgeçmeye itina gösterin ve kış aylarınızda kapınızı sarih tutun.

Odanızın hafif serin olması bir hayli şeyi basitleştirecektir. Şayet dereceyi 21-22 santigrat derece civarlarını yakalayabilirseniz harka bir uyku sürüklersiniz.

Karnınızın üzerine yatıyorsunuz

Her insanın en hoşlandığı uyku pozisyonu değişiktir. Psikologlar sıklıkla uyku pozisyonu ve şahsiyet gelişimi arasında iletişimler ortaya koyan araştırmalar yürütüyor.

Ancak iyi ve kötü uyku pozisyonları vardır. En hoş uyku pozisyonları sırt üstü ve bir yanınıza uyuyarak yattığınızdır. Bütün tersine, karnınızın üzerinde olduğunuz pozisyonlar ise en kötüler arasındadır.

Çünkü omuriliğinizi olmaması gereken bir pozisyona sokuyorsunuz, göğüs kafesiniz baskı altında kalıyor ve daha güç soluk alıyorsunuz.

Kalp damar veya akciğer meseleyi yaşıyorsanız özellikle bu pozisyonda uyumaktan kaçınmalısınız.

Özellikle sağ yanınıza uyursanız ne göğüs kafesiniz ne de omuriliğiniz zorlanacaktır. Alışmanız için kendinize müddet verin ve uyku niteliğinizin yükseldiğini hissedeceksiniz.

Evcil hayvanlarınızla birlikte uyuyorsunuz

Evcil hayvanların sizinle birlikte tüm gece yatması oldukça düşük bir olasılıktır. Özellikle kediler devamlı uyanacak ve sizi rahatsız edecektir. Ayrıca kafanızı ittirip yastığınızda kendine yer açan bir kedi gerçekten insanı gece gece çileden çıkartabilir. Bu nedenle birlikte yattığınız geceler sizin için kötü bir uyku anlamına gelir.

Yatak odasına ve hatta yatağınıza sahip olduğunu düşünen ve size yer vazgeçmeyen bir evcil hayvan insanın hudutlarını zorlayabilir.

Evcil hayvanlar işlerine geldiğinde oldukça zeki mahlukatlar olabilirler ve onlara odanızda bir köşe hazırlayıp bu köşeyi onlar için çekici hale getirmenin yaratıcı yollarını bulursanız herkes mutlu mesut uykusunu yatacak ve yastığa kim uyuyacak, kimin üzerinde daha fazla yorgan var münazarası son bulacaktır.

Yatmadan evvel tatlı yiyorsunuz

İlk maddemizi bildiniz ki yatmadan evvel bir şeyler atıştırmak iyi bir şey ancak bu atıştırmalık tatlı olmadığı sürece.

Şeker beynin esas yiyeceğidir ve yatmadan evvel şeker harcamanız beyninizi harekete geçirir. Bir anda kendinizi daha önceki ilişkilerinizi, dostlarınızla ettiğiniz son tartışmayı düşünürken veya gelecek tasarıları yaparken bulursunuz.

Beyniniz dinlenmesi gereken zamanda fazla mesai yapıyor hem de hemen yatmadan ağzınıza attığınız bir parça çikolata veya kurabiye yüzünden.

Fazla düşünerek uykuya dalmak kabus görmenize neden olur. Yatmadan evvel çikolata ve eşi kafein içerikli gıdalar harcamak bedeninizin kafein töleransı yüksek değilse uykusuzluğa neden olur.

Ayaklarınızın saklı yaşamı mevzusunda bilginiz yok

Sabahları bitkin seziyor olmanızın nedeni de sıkıntılı bacak belirtiyi ismi verilen bir rahatsızlık olabilir. Fazla olmadığı vakitçe fark etmesi güçtür ancak tüm gece bacağınızın seğirir gibi hareket etmesine neden olur. Ayrıca yarattığı titreşim kabuslara ve uyku dağılınmalarına neden olur.

Yaşlı insanlarda daha sık görülür ancak gençseniz bu rahatsızlığa sahip olmayacağınız anlamına gelmiyor. Bacaklarınızdaki esrarengiz bir his yatmanıza mani oluyor, sabah bacağınızda sızı hissi oluyor veya yatak çarşafı gece uyuduğunuz biçimde kalmamışsa hekiminizden buluşma almanın müddeti gelmiştir.

En basit rehabilitasyon usullerinden biri kafein içerikli yiyeceklerden uzak durmaktır. Seğirmeyi asgariye indirmek için hekiminiz değişik ilaçlara da müracaat etebilir. Ne kadar erken fark ederseniz ve çözüm bulmak için gayret sarf ederseniz o kadar tez rahat bir uyku sürüklersiniz.

Gürültülü bir etrafta uyuyorsunuz

Gürültülü bir etrafta yatmak sıhhatsizdir ve olumsuz neticeler doğurur. Gece uyanmasanız dahi devamlı sese maruz kalan beyniniz alarm vaziyetinde kalır ve rahatça uykuya dalamaz. Bu nedenle sabah uyandığınızda halsiz sezersiniz ve gün içinde kalp atışınız klasikten daha süratli olur.

Gürültünün ebadına göre tesiri değişecektir:

  • 30 desibel fısıltı veya saat sesi – etkisiz
  • 35 – 40 desibel bayağı konuşma sesi – uyku niteliğini düşürür ve sabah baş sızısına neden olur.
  • 45 – 50 desibel sıcaklıklı konuşma, gülme, horlama – klasikten daha asaplı bir ruh halinde olmanıza neden olur.
  • 50 desibel ve daha yüksek – felç tehlikeniz artar.

Ani yüksek sesler sıhhatinize hasarlıdır. Adrenalin hormonu salgılanmasına yol açar ve uyku halinden koparsınız ve geri dalmanız çok güç olur. Şayet konutunuz bir tren istasyonu, otoban veya havaalanı yakınlarındaysa kulak tıkacı edinmenizi veya en kısa vakitte taşınmanızı öneririz.

Bonus: Yatmadan evvel vişne suyu için

Vişne suyu natürel bir melatonin kaynağıdır ve uykuya dalmanızı basitleştirir. Hem lezzetli hem de sıhhatli minik bir atıştırmalık olarak şahane olacaklardır. Şayet mevsim değilse nitelikli vişne sularından satın alarak faydalanabilirsiniz.

Siz geceleri nasıl uykuya dalıyorsunuz? Kendinize özel usulleriniz var mı? Yorumlarda lütfen bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın