Bu Alışkanlıklar Metabolizma Süratini Yavaşlatıyor!

Kalori yakmaya müteveccih egzersizler ve özel beslenme kumpaslarına o kadar önemsiyoruz ki, bedenimizin kendi başına neleri muvaffak olabileceğini unutuyoruz. Gerçeğinde, şuurlu olarak azıcık dayanak ederseniz, bedeniniz kendiliğindene yetecektir.

Metabolizma süratiniz mevzubahisi olduğunda, bedeninizdeki her hücrenin oynadığı rol değişiktir. Unutmayın ne kadar süratli bir metabolizmaya sahip olursanız o kadar süratli ve sıhhatli kilo verirsiniz.

Bilge Cafe okuyucularının her daim sıhhatli ve mutlu olmasını ister. Bu nedenle metabolizma süratinizi düşürecek alışkanlıklardan sizi kurtarmak için bu içeriği hazırladık.

Rastgele Yeme Düzeni

Düzensiz yemek yediğiniz zaman kilo almanız gayet sıradan bir neticedir. Bedeniniz ne zaman yemek besin, ne zaman hafifleyecek öğrenemiyor. Bu nedenle de yağ depoluyor. Çözüm olarak her gün öğünleriniz için bir saat tanımlayıp öğünlerinizi bu saatte almaya dikkat edin. Çok kısa müddette farkı göreceksiniz.

Uyku Eksikliği

Yeterince yatmayan insanların bitkin sezmesi hiç de enteresan değil. Bunun anlamı gün içinde daha az kalori harcama lüzumları var demektir. Çözüm olarak; uyku için kumpaslı zaman bulamıyor olabilirsiniz ancak uyku kumpasınız olması metabolizmanız için çok önemlidir.

Cep telefonlarınıza uykunuza destekçi olacak uygulamalar yükleyebilir veya nebat çayları harcamayı sınayabilirsiniz. Yaşamınızı basitleştirecek nebat çayları için daha evvel bir içerik hazırlamıştık.

Yeterince Yememek

Şayet gereğinden az yerseniz, bedeniniz açlık sürüklediğini düşünür, ardından metabolizma süratini yavaşlatır ve depolayabildiği her şeyi depolamaya çalışır. Sıhhatli bir biçimde kilo vermenin yolu günlük sıradan aldığınız kalori ölçüsünden 200 kalori daha az almaktan geçiyor. Ancak yalnızca kalori alımını eksilterek kilo vermekten bahsedemeyiz. Yediklerinizin sıhhatli mahsuller olması gerekiyor.

Uzun zaman oturmak

Bütün gün masanızda oturarak geçiyorsa, uzun zaman oturmanın metabolizma süratinizi yavaşlatacağından haberdarsınızdır. Her otuz dakikada yalnızca 2 dakikanızı ayırarak esnemek veya kısa bir yürüyüş yapmak bu meselenizi çözecektir.

Jet Lag Değişik bir zaman dilimine uçtuğunuzda yaşadığınız bitkinlik

Bedenimizin biyolojik saati yaşadığı yere geçim sağlar. Ancak sık zaman dilimi değiştiren biriyseniz ve dinlenmek sizin için bir lüks haline geldiyse metabolizma süratiniz yavaşlayarak sizi kumpasa sokmaya çalışacaktır.

Yeterli Kalsiyum Almamak

Yeterli kalsiyum metabolizma süratinizin tanımlanmasında ehemmiyetli bir rol oynar. Süt ürünlerini beğenmiyor veya laktoz intoleransı hastası olabilirsiniz ve bu kalsiyum harcayamayacaksınız demek değildir. Kalsiyum içeriği yüksek besinler harcayabilir ve eczanelerde satılan kalsiyum takviye haplarından kullanabilirsiniz.

Susuz Kalma

Su yaşamınızı sürdürmek için en lüzumlu besindir. Şayet susuz kalırsanız bedeninizde meseleler çıkmaya başlayacaktır. Günlük 3 litreye yakın su harcadığınızda metabolizma süratinizi %30’a kadar çoğaldırmanız mümkün.

Protein Eksikliği

Bedeniniz yeterli ölçüde proteine lüzum dinler. Sıradan kilonuzda kalmak ve sıhhatli kilo vermek istiyorsanız kesinlikle protein harcamalısınız. Ayrıca, daha uzun zaman tok sezmek, adale gelişimi ve beyin etkinliğinin yavaşlamaması için protein harcamalısınız.

Spor Yapmamak

Dayanıklılığınızı çoğaldıracak sporlar yaptığınızda adale kütleniz ve yağsız beden kütleniz çoğalır. Bu kütlenin çoğalması demek daha süratli yağ yakacak bir metabolizma süratine sahip olmanız demektir. Ne kadar ufak ölçüde olursa olsun spor yapmaya ve bedeninizi zorlamaya çalışın.

Listeye başka neler ilave edebilirsiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Kaynak: Bilge Cafe

Bir cevap yazın