Bu Baharatlar Beyni Kuvvetlendiriyor Şişliklerden Kurtarıyor

Her gün, yemeklerimizi renklendirmek için bir sürü baharat kullanıyoruz. Peki, bu baharatların sıhhatinizi de kuvvetlendireceğiniz öğreniyor muydunuz?

Misal verecek olursak, damat otu bütün bir bakteri düşmanıdır, zerdeçal astım hastalarınca kullanılır. Muhtelif baharatları ister yemeklerinize katarak, ister çayını yaparak, isterseniz de kapsül formunda kullanarak verimlerini görmeye başlayabilirsiniz.

Zencefil

Hamile bayanların sabah bulantısını geçirmek için zencefil çayı önerilir. Aynı zamanda kanser rehabilitasyonu gören hastalar da bulantı önleyici olarak zencefil kullanır.

Ada çayı

Ağrıyan ve kaşınan boğazınız için en hoş rehabilitasyon adaçayıdır. İster gargara yapın ister her gün çayını yaparak harcayın. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre Alzheimer hastalarında hafıza iyileştirici tesire sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

Sarımsak

Kalp damar sıhhatini kuvvetlendirmek için sarımsak gibisi yoktur. Damar tıkanıklığı ve sertleşmesini gideren, kolestrolü düşüren sarımsağı her öğün yemeklerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Damat otu

Bağırsak problemlerini giderip, daha önceki sıhhatinize kavuşmak için damat otu kullanabilirsiniz. Çok kullanırsanız, ağzınızı yakabilir bu nedenle fazla kullanmamaya itina gösterin. Damat otu yağı en rahat hazmedilen formdur ve günde 4 keze kadar kullanabilirsiniz .

Zerdeçal

Vücuttaki şişlikleri gidermek için en hoş usul zerdeçaldır. Ayrıca kalp damar sıhhatinizi iyileştirmek için de kullanılıyor. Yemeklerinize bir çimdik atarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Nane

Midenizi gevşetmek için en hoş usullerden biri de nanedir. Hem sindirim meselelerinizi hem de bağırsak problemlerinizi gidermek için sıklıkla kullanılır. Nane çayı veya nane kapsülleri rahatlıkla harcanıp bereketleri kısa zaman içerisini sezilecektir.

Bir cevap yazın