Bu Bulgular Sizde de Varsa, D Vitamini Noksanlığınız Var Demektir!

Öğreniyor muydunuz? 2000 senesinden evvel hekimler hastalarının D vitamini noksanlığı olabileceğine inanmıyordu. D vitamini yetersizliğini ölçmenin daha kullanışlı yolları bulunduğundan beri çok daha fazla çalışma yürütüldü. D vitamini araştırmaları liderlerinden Dr. Michael Holick, Amerika’daki erişkin ve çocukların %32’sinin D vitamini noksanlığı olduğunu söylüyor.

Oranın yüksekliğine dikkatinizi sürüklemek istiyoruz. Milyonlarca insan farkında dahi olmadan D vitaminini yeterli almamış biçimde yaşıyor. Sizde bu içeriğimizi okuyarak ve yakınlarınızla paylaşarak daha sıhhatli bir hayat sürmelerine destekçi olabilirsiniz.

Daha fazla araştırma yürütülmesiyle beraber Dr. Holick popülasyonun yarısında D vitamini noksanlığı olduğunu korunuyor. Bundan emin olmanın tek yolu bir kan testinden geçiyor ancak D vitamini noksanlığı olan hastaların gösterdiği muhakkak bulgularda hekimler tarafından ayırıcı tanı koyarken oldukça yararlı oluyor. Şayet bahsedeceğimiz bulguları kendinizde görüyorsanız hekiminizle görüşüp bir kan testi yaptırmanız yararlı olabilir.

Cilt Koyulaşması

Şayet cildinizde renk koyulaşması var ise bu cildinizin yeterli gün ışığı soğurabilmek için natürel bir mekanizma geliştirerek güneşten yararlanma çeşididir. Ancak ne kadar koyu bir cildiniz var ise beyaz derili bir insana göre daha fazla gün ışığına gereksiniminiz oluyor. Zira teninize rengini veren bu pigmentler çoğaldıkça natürel bir güneş gözetici krem vazifeyi görüyor.

Kötü Ruh Hali

Amerikan Yaşlı Psikiyatrisi Mecmuası’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, D vitamini noksanlığı insanı kötü bir ruh haline sokuyor. Bu kuramı ispatlamak için 80 yaşlı hasta ile yürütülen çalışmada D vitamini seviyeleri en düşük olanların depresif olmada 11 kat daha fazla tehlike altında olduğu görüldü.

En Azından 50 Yaşındaysanız

Uluslararası Muayenehane Yoğunluk Topluluğu yaşlı insanların %95’inin D vitamini noksanlığı olabileceğini öne sürdü. Bunun nedeni yalnızca zamanlarını kapalı civarda geçirmelerinden kaynaklı değil, aynı zamanda güneşe maruz kaldıklarında gençler kadar D vitamini üretememeleri. Aynı ölçüde gün ışığına maruz kalan genç bir insan yaşı 70’in üzerinde olan bir bireye göre %30 daha fazla D vitamini üretiyor.

Obezite, Fazla Kilo, veya Yüksek Adale Kütlesi

D vitamini yağdan emilir. Bu demektir ki D vitamini depolanabilir. Şayet fazla kilolu veya obezseniz, olağan bir insana göre çok daha fazla D vitaminine lüzum dinliyorsunuz demektir. Ayrıca adale kütleniz fazla fakat yağ kütleniz az ise, bu yeniden bir tehlike oluşturuyor. Bedeninizin muhakkak bir orana kadar yağ kütlesine de gereksinimi var.

Kemik Ağrıları

Kemik sızısı nedeniyle hekime giden hastaların bir haylisine ne yazık ki fibromiyalji veya kronik bitkinlik teşhisleri koyuluyor ancak bu hastaların tek gereksinimi olan şey D vitamini!

Hekiminize kemik sızılarınız nedeniyle gidecek olursanız kesinlikle bir kan testi isteyin ve D vitamini seviyenizi ölçtürün.

Kafa Bölgesinde Terleme

D vitamini noksanlığının ilk bulgularından biri hastanın terleyen başıdır. Genellikle hekimler yeni doğan bebeklerde kafa bölgesinde terleme olup olmadığını bu nedenle sık sık sorarlar.

Gut Problemleri

Daha evvel bahsettiğimiz gibi D vitamini yağda çözülür. Şayet sindirim sisteminizle ilgili problemler yaşıyorsanız ve bedeniniz yağ depolayamıyorsa, D vitamini emilimi öteki insanlara mukayeseyle daha az olabilir. Crohn hastalığı, glüten hassasiyeti, ltihabi bağırsak hastalığı gibi hastalıklar düşük D vitamini emilimine neden olabilir.

D Vitamini Kaynakları

Kanadalı diyetisyenlere göre en zengin D vitamini kaynakları: portakal suyu, yoğurt, şarküteri, dana ciğeri, somon, yumurta, meyve ve sebzelerdir. Şayet bahsettiğimiz bulguların birkaçını yaşarsanız kesinlikle hekiminizle görüşün.

Şayet bu içeriğimizi sevdiyseniz, daha fazla okumak için yalnızca sayfayı alt kaydırın ve yakınlarınızla paylaşmayı önemsememe etmeyin.

Bir cevap yazın