Bu gıdalar çok ivedi acıktırıyor

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın “Sıhhatli kilo vermek ve sıhhatli kilomuzda kalarak, zinde ve yaşam dolu ve devingen yaşamak istiyorsak, düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağlar harcanmalı.” dedi.

Glisemik indeks bir besinin bedene alındıktan sonraki kan şekerini yükseltme kapasitesidir. Glisemik indeksi yüksek besinlerin kan şekerini süratli yükselttiğini ve glisemik indeksi düşük besinlerin ise yavaş yükselttiğini ya da balansta yakaladığını belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın:

“Sıhhatli kilo vermek ve sıhhatli kilomuzda kalarak, zinde ve yaşam dolu ve devingen yaşamak istiyorsak, düşük glisemik indeksli karbonhidratları ve bozulmamış yağlar harcanmalı. Muayenehane çalışmalar neticeyi düşük glisemik indeksli besinlerle beslenmenin iştahı hakimiyeti ettiği, diyabet hastalarının şeker hakimiyetini basitleştirdiği ve kalp damar hastalıklarını önlediği gösteriliyor” söylemesinde bulundu.

Eşit ölçüde karbonhidrat ve kalori kapsasalar da değişik yiyeceklerin glisemik indekslerinin değişik olduğunu vurgulayan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın “Yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler süratle hazmedilir ve bağırsaktan süratle emilir, bu da kan şekeri seviyesinde büyük dalgalanmalara yol açar.

Düşük glisemik indeksli beslenmenin Tip 1 ve Tip 2 diyabeti olan hastalarda kan şekeri üzerine pozitif tesirleri var. İştahı hakimiyet altına alıp acıkma vaktini uzattıkları hakimiyeti de sağlarlar. Düşük glisemik indeksli beslenme insülin seviyelerini mukavemetini de eksiltir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada diyabet ve koroner kalp hastalığının günlük beslenmenin glisemik indeks içeriği ile yakından ilişkili olduğu gösteriliyor” dedi.

Meyveler olgunlaştıkça glisemik indeksi çoğalır

Bir yiyeceğin glisemik indeksi 55’deri minik ise düşük, 56-69 ise orta ve 70’deri büyük ise de yüksek glisemik indeksli kabul edildiğini vurgulayan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Yalın “Sıhhatli beslenme için önerilen düşük glisemik indeksli yiyeceklerdir. Arıtılmış şeker ve beyaz ekmek yüksek glisemik indeksi, sebze ve bütün hububat ise düşük glisemik indeksli gıdalara örnektir.

Doğada bulundukları haliyle harcanan yiyecekler düşük glisemik indeks kıymetlere sahipken, arıtılmış ve işlenmiş yiyecekler daha yüksek glisemik indeks kıymetlerine sahiptir. Yiyeceğin pişirilişi, işlenişi, kabuklu olup olmaması ve birlikte harcandığı öteki yiyecekler de glisemik indeksi tesirler. Birlikte harcanan yağ, lif ve asit yiyeceğin glisemik indeksini düşürür.

Makarna gibi nişasta kapsayan yiyeceklerin pişirme süresi uzadıkça glisemik indeksleri çoğalır. Meyveler olgunlaştıkça glisemik indeksleri çoğalır. İncir, muz, karpuz, kavun ve üzümün glisemik indeksi ötekilerine oranla daha yüksektir ve daha ivedi acıktırırlar. Elma, armut ve şeftali gibi meyveler ise glisemik indeksi düşük olanlarıdır. Glisemik indeksi yüksek olan meyvelerin tüketim ölçüyü iyi ayarlanmalı” söylemesinde bulundu.

Bir yiyeceğin glisemik indeksinin düşük olması sıhhatli olduğu anlamına gelmez

Bir yiyeceğin glisemik indeksinin düşük olmasının onun sıhhatli bir yiyecek olduğu veya devamlı olarak bol ölçüde harcanması anlamına gelmediğini vurgulayan Dr. Serap Yalın “Misalin, patates cipsi, yulaf ezmesi ve bezelyeye göre daha düşük glisemik indekse sahip olmasına karşın yulaf ezmesi ve bezelye patates cipsine göre çok daha besleyici ve sıhhatli.

Glisemik kıymetlerine göre yerfıstığı elmaya göre çok daha sıhhatli bir alternatif gibi görünmesine karşın kapsadıkları kalorilere bakılırsa vaziyet bütün tersi. Balanslı beslenme tasarısını oluşturan yağ içeriği düşük, işlenmiş yiyecek ölçüyü az bütün hububat, meyve, sebze ve yağsız süt mahsulleri besinlerin çoğu düşük glisemik indeks kıymetine sahip olduğundan kilo vermek için iyi alternatifler. Ancak sıhhatli beslenme yalnızca glisemik kıymetlere sabrettirilmemeli, öteki etkenlerden kalori, yağ, lif, vitamin, mineral vb de göz önüne alınmalı” dedi.

Bir cevap yazın