Bu gıdalar kabuklarıyla daha verimli!

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, meyve ve sebzeleri kabukları ile beraber harcamanın daha fazla vitamin alınmasını sağladığını belirterek, “Enerji seviyelerini arttırır ve kanserle gayrette tesirlidir.” dedi.

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, kanserle gayrette tesirli yiyecekleri şöyle sıraladı:

Kivi: Kivinin saçlı yüzeyi antioksidanlardan zengindir, anti kanser, anti-inflamatuar irin karşıtı ve anti alerjik özelliktedir. Kabuğu kendisinden 3 kat daha fazla antioksidan kapsar.

Staphylococcus ve E-coli gibi gıda zehirlenmelerine yol açan bakterilerle savaşır. Bayağı yeşil renkli kivi ekşi geliyorsa aynı sıhhat yararları olan altın kivi seçim edilebilir. Suyunu içiyorsanız blenderdan kabukları da geçirin.

Ananas: Ananasın dışındaki dikenli yüzey değil ama sert çekirdekli kısmı kullanılabilir. Lif ve C vitamini içeriğinin yanı sıra temel verimi bromelain isimli enzimden gelmektedir. Bu enzim yiyecekleri ve ölü dokuları sindirim sisteminde süratlice parçalar ve böylece mideyi korur.

Ananasın çekirdek kısmı meyvesinden iki kat daha fazla bromelain kapsar. Bastırın ve çekirdeği ezin, suyunu meşrubatlara ilave edin. Çiğnemesi güç olabilir ancak kalan çekirdek kısmı ekstra lif için çorbalara, güveçlere eklenebilir.

Brokoli: Pak, minik çiçekleri daha çekici görünsede saplarını yemek içinde çok neden vardır. Sapları çiçeklerine göre daha az lezzetli olsada kalsiyum ve C vitamininden daha zengindirler.

Saplar aynı zamanda çözünür lif kapsar, daha uzun zaman tokluk sağlar. Sapları ince şeritler halinde kesip buğuda ya da tavada pişirin.

Muz: Yapılan bir araştırmada muz kabuğu ekstresinin ruh halini dengeleyen bir kimyevi olan serotoninden zengin olduğu için bunalımı eksiltebildiği neticesine varılmıştır. Muz kabuğu lutein antioksidanını da kapsadığından göz hücrelerini ultraviyole ışığın hasarlı tesirlerine karşı korur.

Bu ışığa fazla maruziyet katarakt yaradılış riskini çoğaldırır. Araştırma takımı muz kabuğunu 10 dk kadar kaynatıp, soğutulmuş suyunu içmeyi önermektedir ya da meyve sıkacağından geçirilip suyu içilebilir.

Sarımsak: Yapılan bir çalışmaya göre sarımsağın kabuğu 6 değişik antioksidan bileşik kapsar. Sarımsağın dış yüzeyini atmak ihtiyarlama süreciyle çaba eden ve kalbi gözeten fenilpropanoid antioksidanların atıldığı anlamına gelmektedir.

Yarım veya tam bir sarımsağa zeytinyağ dolaştırıp fırında pişirilen yemeklere veya pişmiş sebzelere vb. eklenebilir.

Turunçgiller: Portakal ve mandalina kabuğu süper flavonoidler sınan eforlu antioksidanlardan zengindir. İyi kolesterol seviyelerini düşürmeden kötü kolesterolü eksiltmeye dayanakçıdırlar. Kabuğundan gelen antioksidanlar meyvenin suyunu içmekten 20 kat daha eforludur.

Beyaz kısımları da yüksek pektin içeriğine sahiptir. Pektin perhiz lifinin bileşenidir, kolesterolü düşürmeye dayanakçıdır ve bağırsaklarda arkadaş bakterilerin kolonize olmasını sağlar. Meyve sıkacağına kabukları ile beraber atılabilir ya da narenciye kabukları damak tadınıza göre yemeklere ya da keklere vs. konabilir.

Bal Kabağı: Tüm kabaklar çinkodan zengindir, sıhhatli ten ve tırnaklar için zorunludur. Kalp hastalığı ve kansere karşı gözetici bir antioksidan olan betakaroteni kapsarlar. Kabağın dış kabuğunu yemek tabiki oldukça güçtür, çekirdeğe erişmek için kabuğa yakın bir biçimde onu kazıdıkça daha fazla yiyecek öğesi kapsayan o turuncu kısma ulaşılacaktır.

Çekirdekleri de beyin sıhhati içine zorunlu olan müthiş bir Omega 6 ve öteki yağ asitleri kaynağıdır. Çekirdekleri ılık suda yıkayıp, 20 dk zeytinyağı ile çevirin. Salata ve çorbalara serpiştirin.

Patates:
Bir yumruk büyüklüğündeki patates kabuğu günlük nasihat edilen çözünür lif, potasyum, demir, fosfor, çinko ve C vitamini lüzumunun yarısını karşılar. Patatesleri kaynatıp, püre yada elma dilim biçiminde az zeytinyağ ile kabukları ile beraber değerlendirin.”

Bir cevap yazın