Bu yiyeceklerle bedeninizdeki cerahati atın

Uzman Diyetisyen Şebnem Aldatalı, gıdalardaki antioksidanların hücreleri özgür radikallere karşı gözettiğini belirterek bedende cerahatin eksiltilmesine takviyeci olduğunu kaydetti.

İltihap kapmak ne kadar basit! Bu yaralandığınız anda olabilir ya da kronik bir enfeksiyon ya da noksan perhiz kumpası suratından usulca oluşabilir; fakat, bazen bedeninizin bazı yerleri iltihaplanıp kızarır ve acır.Bugünün yazısında, cerahati evde süratli bir biçimde atmanın basit ve natürel yollarını paylaşacağız.

Pancar:

Kıpkırmızı rengi ile eforlu bir antioksidan ve anti inflamatuar yiyecektir. Enerjinizi çoğaldırıp, kan tazyikinizi düşürebilir. Hipertansiyon Mecmuası 2008 rakamında 500 ml’lik bir pancar suyunun kan tazyikini 10.4/8 mm düşürdüğü gösterilmiştir. Pancarlar nitrattan zengindir. Avrupa Uygulamalı Fizyoloji Mecmuası Aralık 2012’ de yayınlanan bir çalışmada bir porsiyon pancar suyu sportif performansı %1-3 arasında çoğaldırdığı tespit etilmiştir.

Yaban mersini:

Hayvanlar üzerinde yapılan çoğu çalışmada inflamasyonu eksilttiği gösterilmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda misalin Amerikan Bilim Degisi Ocak/Şubat 2011 rakamında beyin sıhhati için iyi bir yiyecek olduğu belirtilmiştir. Berrie grubu meyveleri ebatlarından dolayı yıkamak güç olduğundan organik harcanması nasihat edilmektedir.

Yeşil çay:

Çok rakamda anti inflamatuar flavonoid içerir. İmmünoloji Mecmuası 2002’deki bir çalışmada en bol kateşin bulunan yeşil çayın rehabilitasyon edici potansiyeli olan eforlu bir antiinflmatuar bileşik olduğu tespit etilmiştir. Antioksidan içeriği tesirli olan yeşil çay meme kanseri büyüme tehlikesinde %22 Karsinojenez temmuz 2006 , prostat kanseri büyüme tehlikesinde %48 Amerikan Epidemiyoloji mecmuası 2007 ve kolorektal kanser büyüme tehlikesinde % 57 Kanser epidemiyolojisi göstergeçler ve tedbire haziran 2007 eksilme kaydetmiştir.

Brokoli:

Detoksifiye edici antioksidanlar ile doludur. Kaempferol ve izotiyosiyanatlardan zengindir, her ikisi de anti inflamatuar fitonutrientler nebatsal yiyecek öğeleri dir. İnflamasyon Araştırma Mecmuası Kasım 2010’da yayınlanan çalışmada kaempferolün bedende alerji yaradılışına neden olan maddelerin tesirini eksilttiğini göstermiştir. Brokoli apaçık ölçüde iyi öğrenilen bir antiinflamatuar olan omega-3 yağ asidi de içermektedir.

Keten tohumu yağı:

Omega-3 ve omega- 6 yağ asidi dengesini kapsar. Omega-3 yağ asidi inflamasyonu eksiltir. Anti Kanser Araştırması 2001’de yayınlanan bir çalışmada lignanların prostat kanseri hücrelerinin gelişmesini yavaşlattığı gösterilmiştir. Lignanlar aynı zamanda meme kanseri tanısı alan binlerce bayan üzerinde yapılan çalışmalarda Göğüs kanseri araştırma ve rehabilitasyonu Temmuz 2010, Nisan 2012 ve Muayenehane Onkoloji Mecmuası Ekim 2011 meme kanserinden yaşamda kalmayı da çoğaldırmada ehemmiyetli bir rol üstlenmektedir.

Zerdeçal:

Anti inflamatuar özelliklere sahiptir ve anti inflamatuar ilaçlardan daha tesirli olduğu çalışmalarca gösterilmiştir. Kurkumin faal bileşeni moleküler seviyede inflamatuar yolda birden fazla adımda iyileştirici özelliğe sahiptir.”

Sarımsak:

İnflamasyonu eksiltmeye destekçidir. Washington State Üniversitesi Mayıs 2012’de yapılan bir çalışmada sarımsağın bağırsak hastalıklarının sebeplerinden olan Campylobacter bakterisi ile çaba eden iki antibiyotikten 100 kat daha tesirli olduğu bulunmuştur.

Soğan:

Kuersetin içerir, bedenin inflamasyonlarla çabasına takviyeci olabilecek eforlu bir antioksidandır. Solunum yollarını uyarır ve balgam söktürücüdür. Soğan ispatlanmış antioksidan kapsayan bir yiyecektir, özellikle sütun kanseriyle rehabilitasyonda takviyeci olduğu Kimya ve İlaç Araştırmaları Mecmuası 2010 tespit etilmiştir.

Zencefil:

İnflamasyonu eksiltir ve kan şekerini hakimiyet eder. Zencefil çayı bir perhize ilave edilebilecek büyük bir ektir. Artirit Mecmuası 2012’de yayınlanan bir çalışmada zencefil ve sızı kesiciler karşılaştırılmış ve zencefilin sızıyı eksiltmede çok daha tesirli olduğu bulunmuştur. Sızma Zeytinyağ: Cerahatle çabada takviyeci olur. Zeytinyağ kalp ve kan damarlarını gözeten polifenollerden oldukça zengindir.

Ispanak:

Yüksek yiyecek yoğunluğuna sahip gıdalardan biridir. Fitonutrientlerden nebatsal yiyecek öğeleri eşsiz bir karışım içerir, antioksidanlardan zengindir ve hücre zararına karşı gözeten anti inflamatuar bileşenler içerir.

Yosun:

Fukoidan adlı kompleks karbonhidratları içerir, inflamasyonu eksiltir. Deniz algları sütten ağırlık olarak 14 kat daha fazla kalsiyum içerir. Kelp, kombu, wakame, arame algın iyi kaynaklarıdır.

“Bu yiyeceklerle bedeninizdeki cerahati atın” üzerine 2 yorum.

  1. Slm benim migdem ve karnimda siskinlik oluyor helede mueyyen gunume yakin, normenden fazla ve Karin Bol geminde yaglanma var nasil bir yontemle gider?

  2. Demirhindi hurmasının şerbetini yap ve iç veya İbrahim Arif in yaptıgı demirhindi meyve suyunu al ve iç. İnternetten de araştır faydalarını gecmiş olsun

Bir cevap yazın