Bu nebat çayları yazın serinletecek

Prof. Dr. Ekrem Sezik, hem şifa veren hem de serinlik katan nebat çaylarının nasıl hazırlanacağına dair tekliflerini paylaştı.

Yaz mevsiminde, kış ve bahar aylarından daha çok akışkan alınması gerekiyor. Hem lüzum dinlenen akışkanı sıhhatli bir biçimde almak hem de nebatların bereketlerinden uzak kalmamak için uzmanlar nebat çaylarının yazın, soğuk olarak harcanmasını öneriyor. Nebat çaylarının soğuk harcandığında da bereketinin azalmadığını söyleyen Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Yapılan araştırmalar, poşet halindeki nebat çaylarının içeriğinin suya geçmesi için suyun 80 derece ortamında başka bir deyişle sıcak olmasının yeterli olduğunu gösteriyor. Kaynar su kullanılırsa, çaydaki uçucu yağda da kayıplar oluyor. Bu surattan artık nebat çaylarını hazırlarken kaynar su değil sıcak su kullanılmasını nasihat ediyoruz” diyerek, yaza özel nebat çayı tanımlarını paylaştı.

SOĞUK NEBAT ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Prof. Dr. Sezik’in tanımına göre; büyük bir kadeh veya kupa içine, kışın içmekten zevk aldığınız nebat çayından bir poşet koyun ve üzerine kadeh veya kupa bütün dolmayacak ölçüde sıcak su ilâve edin. 5 dakika kadar bekletip poşeti çıkarın. Bir vakit daha bekledikten sonra kadehin üzerini örtüp buzdolabına koyarak, soğumaya vazgeçin. İçine 1-2 parça buz ilave ederek de harcayabilirsiniz.

Farklı tatlarla ferahlayın

– 1 poşet yeşil çay üzerine sıcak su ilâve ettikten sonra 5 dakika kadar bekletip, poşeti çıkarın. Oda ısısına gelince buzdolabına koyup üzerini kapatın ve soğutun. İçine 1-2 parça buz, 1-2 dilim limon veya taze nane yaprağı koyup farklı bir lezzet verebilirsiniz.

– 1 poşet papatya çayı üzerine sıcak su ilâve edip, üzerini kapalı olarak 10 dakika bekletin. 1-2 parça buz ve taze nane yaprağı koyup içebilirsiniz.

– 1 poşet ıhlamur, 1-2 ufak parça tarçın ve 3-4 adet azıcık ezilmiş karanfilin üzerine sıcak su ilâve edip 5-10 dakika bekletin. Buzdolabında soğutun. 1-2 parça buz ilave ederek harcayabilirsiniz.

– 1 poşet kuşburnu üzerine ılık su ilâve edip, 5 dakika bekletin. Üzerini bir çay tabağı ile kapatıp buzdolabında bekletin. Soğuyunca 2-3 parça buz ilâve ederek içebilirsiniz.

Bal ilave edilebilir

Bu tasvirleri yazın gün süresince harcamak için büyük bir sırça veya porselen kap içinde daha fazla ölçüde hazırlanabileceğini belirten Prof. Dr. Erzik, içine konulacak nebat çayı poşetinin artırılmasını öneriyor. Nebat çaylarının gün boyu, gönül rahatlığıyla şekersiz olarak harcanabileceğini belirten Prof. Dr. Ekrem Sezik, azıcık tat lüzumu dinleyenlerin de nebat çayını bal ilavesiyle tatlandırmasını nasihat ediyor.

Bir cevap yazın