Bu nebatlar karbondioksiti hüp diye içine sürüklüyor!

Bulunduğu civardaki havayı arınan nebat türleri

Nebat beslemeyi şüphesiz hepimiz hoşlanırız. Hem gözümüzü gönlümüzü açıyor hem de emek verdiğimiz bir şeyin gelişmesini gözlemlemek olabildiğince zevkli bir gidişat. Kıymetli bilgi hekimi okurlarımız için yaşadığınız civardaki havayı arınan nebatları inceleyerek hazırladık.

Aloe vera

Kısa köklü ve etli yapraklı olan aloe vera çiçeği, suratlarca yıldır seçenek tıpçılar tarafından kullanılmaktadır. Aloe vera jelinin iyi gelmediği problem hemen hemen yok denecek kadar azdır. Özellikle hafif yanıklar ve yaralara iyi geldiği belirtiliyor. Tek verimi de bu değil. Aloe vera bulunduğu yerdeki atmosferi – havayı arınıyor. Çok az ölçüdeki su ile bakabileceğiniz aloe verayı büroda ya da evinizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Sarmaşık

Sarmaşığı genellikle bahçelerde ya da binaların haricinde görmeye alışkınız. Fakat kapalı mekanlarda da yetiştirmek muhtemel. Devamlı yeşil kalan sarmaşık bulunduğu civarın havasını arınan bir nebat türüdür.

Yelken çiçeği

Yelken çiçekleri çok fazla ışık ile su istemeyen beslemesi olabildiğince kolay çiçeklerdir. NASA tarafından reelleştirilen bir araştırmaya göre yelken çiçekleri bulunduğu yerdeki benzen, formaldehit ve amonyağı temizlemektedir.

Patos sarmaşık

Devamlı yeşil kalan bir öteki nebat olan patos sarmaşık benzen, formaldehit ile ksilen gibi kimyevi bileşikleri arınıyor.

Kurdele çiçeği

Kurdele çiçekleri pek fazla bakım istemeyen nebat çeşitlerindendir. NASA’ya göre yaşadıkları mekanı tolüen, formaldehit ile ksilen gibi kimyevi bileşiklerden temizleten bu nebatı hem konutlarınızda hem de iş yerinizde rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Paşa Kılıcı Çiçeği

Yatak odası nebatıdır. Gece süresince oksijen üretir. Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA tarafından konuttaki havayı arınan 3 nebattan biri olarak seçilmiştir.

Bir cevap yazın