Bu hastalık bunalıma yol açıyor

Türkiye’de bayan popülasyonunun neredeyse yarısı bu meseleyi yaşıyor. Uzmanlar idrar kaçırma meseleyi ile alakalı yeterli farkındalık olmadığı için, hastaların iyileşebileceklerine inanmadığını ve bu sebeple tıbbi çözümlere müracaat etmediğini belirtiyor. Peki idrar kaçırma meseleyi olanlar nasıl bir yol izlemeli ve nelere dikkat etmeli?

Kontinans Derneği ve Bakırköy Belediyesi’nin işbirliği ile Bakırköy Belediyesi Tarık Akan Kültür Merkezi’nde, “İdrar Kaçırma Problemi ve Rehabilitasyonları” mevzulu bir bilgilendirme konferansı tertip edildi. Konferansta hastalıkla alakalı ehemmiyetli bilgiler veren Kontinans Derneği Başkanı Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen ve Dernek İdare Heyeti Abonesi Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Zafer Aybek, idrar kaçırma tipleri, nedenleri ve rehabilitasyon usulleri üzerine ehemmiyetli ayrıntıları milletle paylaştılar.

AKIŞKAN HARCAMAKTAN KORKMAYIN!

Kontinans Derneği Başkanı Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen ve Dernek İdare Heyeti Abonesi Bevliye Uzmanı Prof. Dr. Zafer Aybek

Prof. Dr. Oktay Demirkesen, Türkiye’de bayanların idrar kaçırma oranının yüzde 42,7 olarak tespit etildiğini belirtirken 40 yaş ve üzeri her 4 bayandan 1’inde bu problemin yaşandığına dikkat çekti ve laflarına şöyle devam etti; “Dünyada 400 milyona yakın şahıs üriner inkontinans idrar kaçırma meselesiyle karşılaşırken özellikle bayanlar bu meseleyle daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor. Türkiye’de 40 yaş ve üzeri her 4 bayandan 1’i başka bir deyişle toplam olarak 2,7 milyon bayan idrar kaçırma meseleyi yaşıyor.

75 yaşından sonra ise her iki türde de görülme sıklığı eş olabiliyor. İdrar kaçırma hem erkek hem de bayanları etkileyen bir problemdir. Rehabilitasyonun, idrar kaçırmanın mesane ya da mesane çıkımından kaynaklanıp kaynaklanmadığının tanımlanmasıyla olası olduğunun öğrenilmesi gerekir.

Rehabilitasyon için kumpaslı akışkan harcanması ve mesanenin kumpaslı olarak boşaltılması gibi ihtiyatlara ek olarak spor yapılması veya odaklanmış terapilerle pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi ehemmiyetlidir. İlaç kullanımı ile rehabilitasyonun desteklenmesi de olasıdır. Bu mevzuda bir hayli yeni ilaç ülkemizde de bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu biçimde netice elde edilemiyorsa mesane kaynaklı idrar kaçırma rehabilitasyonunda botulinum nörotoksini botoks de uygulanabiliyor. Bu uygulama, mesane içine sistoskopi destekli ve özel geliştirilmiş iğnelerle yapılabiliyor.” dedi.

HASTALAR BİR ÇÖZÜMÜ OLDUĞUNU ÖĞRENMİYOR!

İdrar kaçırmak bir problemdir diyen Prof. Dr. Oktay Demirkesen, rehabilitasyon usullerinin ayrıntılarına değinirken Prof. Dr. Zafer Aybek ise idrar kaçırmanın bayanlarda ağır bunalımlara varan psikolojik gidişatlara yol açabileceğine söyledi ve laflarına şöyle devam etti: “Cemiyetimizde bu meseleye sahip olanlar, öncelikle bunun tıbbi müdahale gerektiren bir vaziyet olduğunun farkında değil. İdrar kaçırmanın kasvetlerini çok derin yaşayan hastaların cinsel, sosyal ve iş yaşamları ciddi bir biçimde etkileniyor.

Tuvalete gitme lüzumunun getirdiği kaygı sebebi ile sinema, tiyatro gibi toplu cümbüşlere gidememe, iş buluşmalarında uzun müddet duramama, iş motivasyonunun eksilmesi, uzun seyahatlere çıkamama gibi sosyalleşmeyi ve iş yaşamını etkileyen vaziyetler karşısında şahıslar ciddi bunalım yaşıyor. Devamlı yaşanan bu vaziyet bıkkınlık ve hayata karşı gönülsüzlük hissi yaratıyor. Cemiyetimizde hastalık mevzusunda yeterince bilinçlenme olmadığından şahıslar hastalık karşısındaki naçarlığı kabullenme tutumuna gidiyor.” dedi.

Bir cevap yazın