Bu Küre Hekimlerin Ağzı Sarih Kalıyor

Allah her şeyin devasını bizlere tabiatta vermiş . Şayet biz verilen dermanları doğru olarak kullanabilirsek, her hastalığa derman bulabiliriz.

Bu yazımızda Bal ve Tarçın’ın verimlerinden, yarattığı mucizelerden bahsedeceğiz. O kadar çok ki… Bu surattan hekimler hastalarına verdiği şifadan dolayı afallamış bu sonuçlara…

Aslında hipotez etmek çok da güç olmasa gerek. Zira iki özel yiyecek toplanıp, çok daha tesirli ve eforlu bir reçete ortaya çıkartmış.

Natürel antibiyotik bal tarçın rehabilitasyonu: Bal ve tarçın o kombinasyonu geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir en eforlu natürel ilaçlardan biridir. Yunan ve hindistan tıbbında asırlarca kullanılmaktadır.

Tamamen natüreldir ve yan tesirlere neden olmaz. Diyabetikler tarafından az ölçülerde dahi kullanılabilir hekiminize danışarak lütfen ve irinli eklem sızılarına kronik meselelere kadar bir hayli sıhhat meselesinin rehabilitasyonunda kullanılabilir.

Tarçınlı bal tek kelime ile mucizevî natürel bir ilaç. Kanserden kilo vermeye, kalp hastalıklarından kolesterole, soğuk algınlığından cilt enfeksiyonlarına kadar iyileştiremediği hastalık yok gibi…

Hindistan’da bir ananesel tıbbi rehabilitasyon usulü ile balın yanık rehabilitasyonundaki tesirsin mukayese etildiğini ve 1 haftanın sonunda balla rehabilitasyon edilen yanıkların %91, öbür usulle rehabilitasyon edilenlerin %7 oranlarında enfeksiyon riskini korunduğunu öğreniyor muydunuz? İlaç işletmeleri bu bilgilerin dağılmasından beğenmeyecek, zira tarçınlı bal kumpaslı kullanıldığında pek çok ilaçtan daha sıhhatli ve daha tesirli bir ilaç.

Evvel karışımın nasıl yapıldığına bir bakalım.

İŞTE TASVİRLER ve KULLANIMLARI

Evvel bir bardak suyu kaynatıp, sıcak suya tarçın koyarak ve demlenmeye ve soğumaya vazgeçmek gerekiyor. Kaynar suya sakın bal koymayın.

Sıcak su baldaki enzimleri öldürüyor. Su oda sıcaklığına geldiğinde tarçının iki katı kadar bal ilave edin. Uyumadan kadehin yarısını için ve öbür yarısını sabaha bırakın.

Bu veya klasik bal-tarçın karışımının yararlarına gelince:

Bal ve tarçın karışımının pek çok hastalığı iyileştirdiği öğreniliyor. Bir yan tesirinin olmaması da gayreti. Şekerli olmasına karşın doğru ölçüde alındığında diyabet hastalarına bile hasar vermiyor. Batılı bilim insanlarının araştırmalarına göre:

Bal ile toz tarçını karıştırın ve kahvaltıda kızarmış ekmekle yemek en hoş beslenme biçimlerinden. Bu beslenme biçimi, kolesterolü düşürür ve muhtemelen kalp krizini önlermiş. Tarçınlı balın kumpaslı olarak harcanması kalp vuruşlarını kuvvetlendirirmiş. Bildiğiniz gibi ihtiyarladıkça atar damarlar ve toplardamarlar elastikliklerini kaybediyor ve tıkanıyor. Tarçınlı bal ise damarları yine canlandırıyor.

Arterit hastalar bir fincan sıcak suya iki yemekkaşığı bal ve bir çay kaçığı toz tarçın koyarak yararlı bir meşrubat hazırlayabilirler. Günlük olarak içilirse kronik arterit hastaları bile iyileşebilir.

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada 200 hastalarını kahvaltıdan evvel bir kaşık bala yarım çay kaşığı tarçın ile rehabilitasyon eden hekimler 73 hastanın tümüyle sızıdan kurtulduğunu, bir ay içerisinde sızı suratından hareket edemeyen hastaların hemen hepsinin sızı sürüklemeksizin yürümeye başladığını görülmüş.

İki yemek kaşığı toz tarçın ile bir yemek kaşığı balı ılık suya ilave ederek içmek, idrar yolundaki mikropları öldürüyormuş.

Kim öğrenebilirdi ki? İki yemek kaşığı bal ve üç yemek kaşığı toz tarçın 450 gram çay kolesterol hastasına verildiğinde iki saat içerisinde kandaki kolesterol oranının %10 eksileceğini! Günde üç defa alındığında kronik kolesterol bile rehabilitasyon edilebiliyormuş. Günlük olarak yenen bal ise kolesterol şikâyetlerini azaltıyormuş.

Sık ya da ağır soğuk algınlığı şikâyeti olanlar bir kaşık ılık bal, çeyrek kaşık toz tarçınla üç gün süresince birer defa alınırsa, çoğu kronik öksürüğü ve soğuk algınlığını rehabilitasyon edebilir, sinüsleri temizleyebilirmiş.

Tarçınlı balın boğaz sızısını iyileştirdiği ve boğaz ülserini kökünden kazıdığı da söyleniyor. Hindistan ve Japonya’da yapılan araştırmalar tarçınlı balın midede oluşan gazları önlediğini gösteriyor.

Tarçınlı balın günlük tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve bedeni bakteri ile virüs saldırılarına gözetiyor. Balın kumpaslı tüketimi lökositleri kuvvetlendirerek bakteriyel ve viritük hastalıklara karşı mukavemeti artırıyormuş.

İki yemek kaşığı bala serpilen toz tarçının yemek yemeden evvel alınması asitliliği önlüyor ve en ağır yemekler bile sindirilebiliyormuş.

İspanyol bir bilim insanı baldaki natürel bir bileşenin grip mikrobunu öldürdüğünü ve hastayı gripten kurtardığını kanıtladı.

Bal ve toz tarçın ile hazırlanan çay kumpaslı olarak içildiğinde ileri yaşın tesirlerini azaltıyormuş.

Çay yapmak için dört yemek kaşığı bal, bir çay kaşığı tarçın ve üç fincan kaynamış su kullanılıyor. Günde 3-4 defa 1/4 fincan içildiğinde, cildi taze ve yumuşak meblağ ve ihtiyarlamayı önlermiş. Boğaz ağrıdığında ya da gıdıklandığında bir kaşık bal yemek, boğazdaki rahatsızlık geçene dek 3 saatte bir yinelenince, sızı ve gıdıklanmanın geçtiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Üç yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz tarçını karıştırıp, uyumadan evvel sivilcelerin üzerine sürerek yatınız ve ertesi gün ılık suyla yıkayınız. İki hafta her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden sökermiş.

Bal ve toz tarçını etkilenen bölgelere denk ölçüde uygulamak egzama, mantar ve her türlü cilt enfeksiyonunu iyileştirirmiş.

Her gün sabahları kahvaltıdan yarım saat evvel, boş mideye ve geceleri uyumadan evvel bir bardak kaynamış suyun içine bal ve toz tarçın koyup kumpaslı içilince, obezite meseleyi yaşayanlarda dahi kilo verebiliyorlarmış.

Japonya ve Avustralya’da yapılan araştırmalar mide ve kemik kanserinin galibiyetle rehabilitasyon edilebildiğini gösteriyor. Bu kanser çeşitlerinden muzdarip hastalar günde bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını üç parçaya ufalayarak bir ay süresince almaları gerekiyormuş.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki baldaki şeker bedenin efor kazanmasına destekçi oluyor. Bal ve toz tarçın harcayan yaşlılar daha devingen ve elastik olduklarını ifade ediyor.

Her gün diş fırçaladıktan sonra ve öğleden sonra 15.00’te alındığında bir haftada beden mukavemeti çoğalıyor.

Güney Amerikalılar sabahları bir çay kaşığı bal ve tarçın konmuş suyla gargara yapıyor böylece solukları gün boyu hoş kokuyormuş.

Günlük olarak sabah ve akşamları bal-tarçın ikilisini almak dinleme kaybını giderebiliyormuş.

Gördüğünüz gibi her an elinizin altında bulunan bu besinleri almak ve verimlerinden faydalanmak herkesin elinde.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla bireyin yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

Bir cevap yazın