Bu Renkteki Peynirleri Sakın Yemeyin

Diyetisyen Cansu Arslan, kırmızı, siyah ve bej renkli küf barındıran peynirlerin insan sıhhatini negatif güzergahta etkileyebileceğini hatta kansere neden olabileceğini bu sebeple harcanmamaları gerektiğini belirtti

Diyetisyen Cansu Arslan, kırmızı, siyah ve bej renkli küf barındıran peynirlerin insan sıhhatini negatif güzergahta etkileyebileceğini, hatta mikotoksin/aflatoksin varlığıyla kansere neden olabileceğini bu sebeple harcanmamaları gerektiğini belirtti.

İHA’nın haberine göre; Arslan, “Üzerinde kırmızı, siyah ve bej renkli küfler barındıran peynirlerin netlikle harcanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Penisiline karşı alerjisi olanlar, tansiyon hastaları, böbrek hastaları, hamileler, migren hamleyi yarıyılında olan hastalarımız ve özellikle kemoterapi alan hastalarımız bu peyniri netlikle harcamamalıdır” dedi.

FAYDAYI OLDUĞU KADAR HASARI DA VAR

Küflü peynirlerin sıhhate faydayı olduğu kadar hasarı da bulunabileceğine dikkat sürükleyen Cansu Arslan, “Peynir kültürümüzde çok fazla yer edinmiş, protein-yağ kıymeti yüksek bir yiyecektir. Öteki ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok fazla çeşidi mevcuttur. Küflü peynirler bu noktada dikkatimize sürüklüyor zira biz kültür olarak güzün sonlarında başlayıp baharın başlangıcına kadar bu peyniri harcıyoruz.

Dünyada Fransızların şöhretli Rokfor Peyniri, İngilizlerin Blue Cheese peyniri, İtalyanların Gorgonzola peyniri, besleyici küflü peynirlerdir. Ülkemizde de özellikle Erzurum, Sivas, Kars, Ardahan, Erzincan ve Konya küflü peynir imalinin ve tüketiminin yapıldığı en yaygın yerlerdir. Küflü lor peynir çeşitleri, göğermiş civil peynir denilen peynirler besleyicilik özelliği yüksek olan, iyi şartlarda üretildiği sürece tüketiminde kasvet olmayan yiyeceklerimiz arasındadır.

Baktığımızda peynirlerin imalinde özellikle az yağlı ya da yağsız sütler seçim ediliyor. Bu bizim peynirlerimizdeki protein oranını artırıyor ve besleyicilik özelliğinin çoğalmasını sağlıyor. Kalsiyumdan zengin olan bu peynirlerimiz, kemik ve diş hastalıkları açısından gözeticidir. Bununla beraber kalp damar hastalıklarına gözetir ve özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesini yükselttiğine dair çalışmalar var. Ayrıca bu mukavemetini de artırıyor” dedi.

KÜF İÇERİSİNDE KIRMIZI, SİYAH, BEJ RENKLER VARSA DİKKAT!

Günlük beslenmede 30 gram kadar bir yumurta büyüklüğünde küflü peynir harcamada bir mahzur olmadığını ifade eden Arslan,”Bu peynirlerimizi yaparken en başta hijyenik sütler seçilmeli. Onun devamında ise olgunlaşma yarıyılında sıcaklık ve nem ayarının iyi yapılmasını istiyoruz. Olgunlaşma düzeyinde bu peynirlerimiz ya mahzenlerde ya mağaralarda ya da toprak küplere basılmış bir biçimde külde ya da toprakta bekletiliyor. Olgunlaşma yarıyılı en az 3 ay olan bu peynirlerde hoş bir göğermiş kısım görüyoruz. Küfünde mavimsi, yeşilimsi tonlar elde ediliyor. Burada penicillium türü içinde en faal olan penicilliun roquefortı ile doğru bir küflü peynir elde ediliyor. Şu noktaya dikkat etmemiz gerekiyor ki peynirlerde özellikle küf içerisinde kırmızı, siyah ve bej renkli küfler varsa bu peynirler netlikle harcanmamalı” diye konuştu.

ŞAYET BU HASTALIKLARINIZ VARSA…

Küflü peynirleri harcamaması gereken bir hasta grubu olduğunu aktaran Arslan, “Özellikle penisiline karşı alerjisi olanlar, tansiyon hastaları, böbrek hastaları, hamileler, migren hamleyi yarıyılında olan hastalar ve kemoterapi alan hastalarımız bu peyniri netlikle harcamamalıdır. Bir de millet arasında yaygın bir inanışımız var; küflü peynirlerin antibiyotik tesiri olduğu düşünülüyor. Her küflü peynir antibiyotik özellikli diyemeyiz, bunu unutmamak gerekir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın