Bu Tavukları Sakın Almayın

Taze olarak satın almış olduğunuz yiyeceklerden daha sıhhatli ne olabilir ki? Sizlerin sıhhatini umursayarak, sofralarınıza taşımamanız gereken dondurulmuş besinlerin listesini çıkardık. İşte asla almamanız gereken dondurucu besinlerin listesi…

Dondurulmuş çoğu besinin sıhhat açısından bir hasarı bulunmamaktadır. Ancak her besini de dondurulmuş olarak satın almamak gerekir. Aksi takdirde sıhhat açısından ciddi meselelerin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bu sebepten dolayı sizlere satın alınmaması gereken dondurulmuş besinlerin listesini çıkardık. İşte satın almamanız gereken dondurulmuş o besinlerin listesi…

Dondurucu ve yanmış gıdalar

Dondurulmuş bir besin maddesinde rastgele dondurucu bir yanık görürseniz çöpe atmalısınız. Böyle bir yanık besinlerin muntazam depolanmadığının bir göstergesidir. Donma ve çözünme harekâtıyla besindeki nem kaçmış ve yüzeyde kristaller oluşmuştur. Bu vaziyet gıdanın lezzetini, gıda bedelini ve doku özelliğini ortadan kaldırır.

Sıfır kalorili besinler

Evlerimize daha sıhhatli besinler almak için glutensiz ve sıfır kalorili alternatiflere yöneliyoruz. Ancak bu tip besinler donmuş olduğunda içeriğinde muhtelif katkı maddeleri olabiliyor. Yüksek oranda tuz ve şekerden bahsetmezler dahi! Malzemede veya ambalajdaki fotoğrafta bulunan ‘şeker’ yazısını her zaman yazmazlar. Zira aynı zamanda şeker olan “maltodextrin” ve “dekstoz” olarak da listede yer alabilir.

Tavuk

Tüm et çeşitlerinin içinden tavuk en hasarsız olarak görünebilir ancak süpermarketlerde üreticiler kütlelerinin 5 katı kadar su ve katkı maddesi pompalayabilirler. Su, dondurulduğunda etin yapısını ayrılarak kristaller oluşturacaktır. Tavuk alacaksanız kasabınızdan en taze olanını seçim edin ve aldığınız gün harcamaya itina gösterin.

Balık çubukları

Seri üretilen balık çubukları; hurma yağı, bir hayli katkı maddesi, ilave tuz ve şeker kapsar. Başka Bir Deyişle bir dahaki sefere ev üretimi bir versiyona geçmek isteyebilirsininiz zira yediğiniz şey gerçekten balık değil.

Bir cevap yazın