Bu Yağlar Karaciğer Yağlanması Yapıyor!

İspanya’da yapılan araştırmada kumpaslı olarak kullandığımız ayçiçek yağı ve balık yağının karaciğer yağlanmasına neden olduğu ortaya çıktı.

Evlerimizde en sık kullandığımız yağlardan bir tanesi ayçiçek yağı. Ancak yeni yapılan bir araştırmada ayçiçek yağı ve balık yağları ile alakalı vahim bir risk ortaya çıktı.

İspanyol bilim insanlarının yaptığı araştırmada ayçiçek ve balık yağlarının karaciğer cerahatini tetiklediği ortaya çıktı. Analistler bu yağların her gün harcanmasının karaciğerde büyük zarara neden olduğunu ve içki dışı karaciğer yağlanmasını tetiklediğini keşfetti.

Suskun katil: İçki dışı karaciğer yağlanması

İçki dışı karaciğer yağlanması suskun katil olarak öğreniliyor. Ayçiçek yağı kullanımı karaciğer dokusunda kalınlaşma ve yaraya neden olarak sirozu tetikliyor ve siroz kanserle sonuçlanıyor. Balık yağı ise karaciğerin telomer uzunluğunu değiştiriyor. İki yağ da değişik biçimde içki dışı karaciğer yağlanmasına yol açıyor.

İçki dışı karaciğer yağlanmasının başlıca bulguları arasında kilo kaybı, hafif karın sızısı, halsizlik, akıl fluluğu yer alıyor.

En sıhhatlisi zeytinyağı

Ayçiçek yağı ve balık yağının hasarını ortaya koyan araştırmanın neticesinde, zeytinyağının yaşam süresince karaciğeri gözettiği belirtildi.

Bir cevap yazın