Bu Yaz Bol Bol Çilek Yemeniz İçin 10 Harika Neden

Yaz yarıyılının en gözde meyvelerinden olan çileği lezzeti ve mis gibi kokusu ile her yaştan insan beğenerek harcıyor. Enerji ambarı olan çilek aynı zamanda sıhhate olan yararları ile de sıklıkla harcanması gereken meyvelerden biri olmaya aday. İşte yaz aylarında bolca çilek harcamak için nedenler…

Bütün bir vitamin ambarı

Çilek, kalsiyum, magnezyum, fosfor, B6, B12, selenyum, potasyum ve demir gibi vitaminler güzergahından oldukça besleyici. Çilek harcayarak bedeninize bereketi olan pek çok vitamine de sahip oluyorsunuz.

Kolesterol düşmanı

Yapılan araştırmalara göre sık çilek harcayanların kötü kolesterol oranlarının daha düşük olduğu tespit edilmiş. Kolesterol şikayeti olanların her gün bu kırmızı meyveden harcaması faydalı.

Antioksidan tesire sahip

Çilek yapısındaki antioksidan tesirli bileşenleri ile ihtiyarlamaya ve kötü hastalıklara savaş açıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Cildi yumuşatıyor

C vitamini zengini olan çilek cilde rakamsız fayda sağlıyor. Cildi yumuşatan ve ölü hücrelerden temizleten çileğin bu yararlarını kozmetik sektörü de çoktan keşfetmiş.

Kabızlığı önlüyor

Lifli meyvelere iyi bir misal olan çilek kabızlığı önleyerek sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına destekçi oluyor.

Kemik sıhhatini koruyor

Manganez zengini olan çilek, kalsiyum emilimini artırarak bedenin kemik sıhhatini koruma ismine ehemmiyetli vazifeler üstleniyor. Sıhhatli kemikler ve iskelet sistemi için günde bir avuç çilek tüketebilirsiniz.

Diyabeti önlüyor

Tokluk hissi veren çilek aynı zamanda kan şekerini dengeleme misyonunu da üstleniyor ve diyabete tutulma tehlikesini önlüyor.

Kalp sıhhatine destekçi

Haftada üç veya dört kâse çilek yiyenlerin kalp hastalıklarına daha az tutulduğu araştırmalarla ispatlanmış. Kardiyovasküler hastalıkları önleyen enzimlerle dolu olan çilek bütün bir kalp dostu.

Göz altı şişliklerinde tesirli

Çilek bünyesindeki faal maddelerle göz altlarındaki morarma ve şişlikleri rehabilitasyon etmede destekçi rol üstleniyor. Çilek dilimlerini 15 dakikalığına gözlerinizin altına koyarak farkı iki haftada görebilirsiniz.

Akne rehabilitasyonuna destekçi

Ciltteki bakteri ve sivilceleri arınan çilek sıhhatli bir cilt için ehemmiyetli bir meyve. Çilek maskeleri ile sivilcelerinizden kurtulabilir ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın