Bu Yeşillik Kanser Rehabilitasyonunda Kullanılıyor!

Baharla beraber gelen sıhhat, semizotu. Kendine has ekşimsi, tuzlumsu bir nebat olan bu ilkbahar sebzesinin orijini Orta Asya’ya direnmekle beraber, Avrupa’da ve Asya’da da yaygın olarak tüketiliyor.

Ülkemizde sıhhatli beslenme şuuruyla son senelerde sofralarımızda daha fazla yer bulan, sıcağından soğuğuna değişik lezzetlerde karşımıza çıkan semizotu bütün bir şifa deposu.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak, semizotunun 100 gramında 32 kalori bulunduğunu, bu güzergahıyla perhizlerde de güvenle yer alabileceğini belirtirken “Üstelik bu bahar sebzesi demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden oldukça zengindir.

Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır” diyor. Buna rağmen zengin bir potasyum kaynağı olduğu için kan sulandırıcı ilaçlarla beraber harcanmasının önerilmediğini söyleyen Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak, semizotunun 10 ehemmiyetli yararını anlattı.

KALBİ KORUYOR

Doymamış yağ asitlerinden; özellikle omega-3 yağ asitleri, a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit bakımından zengin olan semizotu, bu özelliklerinden dolayı kalp damar sıhhatini gözetici tesir gösteriyor.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine dayanakçı olduğu gibi, kan tazyikinin dengelenmesinde ehemmiyetli rol oynuyor.

HASTALIKLARDAN KORUYOR

Bakteri ve mantar üremesine karşı gözetici tesire sahip olduğundan bedeni hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı koruyor.

KANSERİN BESLENME REHABİLİTASYONUNDA ÖNERİLİYOR

Antioksidan ve antiinflamatuar tesirinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve kanser gibi muhtelif hastalıkların rehabilitasyonunda da kullanılıyor.

BÖBREKTE KUM VE TAŞI DÖKÜYOR

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak “İdrar söktürücü ve zehirli madde arınıcı özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü, dizanteri ve hemoroid problemlerinde pozitif tesir gösterdiği çalışmalar ile ispatlanmıştır” diyor.

KABIZLIĞI ÖNLÜYOR

Baharın şifalı yiyeceği, kapsadığı yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık sürükleyenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

YORGUNLUK, HALSİZLİK VE BUNALIMA İYİ GELİYOR

İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde, günümüzün önde gelen şikayetlerinden olan bitkinlik, halsizlik ve bunalıma da iyi geliyor. Öğrenişsel işlev ve sihrime, büyümeyi destekliyor.

FORMDA KALMAYA DAYANAKÇI OLUYOR

Düşük kalori ve düşük glisemik indeksi ile kan şekerinin dengelenmesini sağlayan semizotu, formda kalmaya da dayanakçı oluyor.

CİLDİ VE GÖZÜ KORUYOR

Ciltte kuruluk gibi meselelere fayda sağlayan semizotu, içeriğindeki A vitamini sayesinde göz problemlerine karşı da gözetici tesire sahip.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak “Semizotu; A, B1, B2,B6, C, E, niasin, nikotinik asit, beta karoten, riboflavin, folat gibi vitaminlerden ve özellikle K, Ca, Fe, Mg, Na, P, Cu, Zn ve Mn minerallerinden zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye fayda sağlıyor” diyor.

Bir cevap yazın