Bu Usuli Çok Az Hekim Öğreniyor, Bitten Kurtulmanın En Süratli, Ucuz Ve Basit Yolu

Ufakken saçına bit bulaşmış olanlar bitten kurtulmanın ne kadar güç ve uğraş gerektiren bir şey olduğunu öğrenirler. Anne ve babaların en büyük fobilerinden biri çocuklarına mektepte bit bulaşmasıdır.

Bit bulaşması yalnızca bir çocukla başlıyor. Ardından tam sınıfa ve hatta mektebe dağılabiliyor. Elbette çocuğunuzdan size de geçebiliyor.

Bit bulaşması

Bitler genelde çocuklardan çevreye bulaşıyor. Care Guidebook’tan aktarılanlara göre bit en çok yaz tatilinde bulaşıyormuş. Mektepler açılınca da çocuklardan birbirine bit geçiyormuş.

Bitlerin zıplayamadığını ve uçamadığını sizlere anımsatalım. Genelde saçların dibinde dolaşarak arınılmayı olanaksız hale getiriyorlar.

Bir değişik yanlış öğrenilen şey de bitlerin şapkalar veya taraklar aracılığıyla bulaştığı. Care Guide’tan aktarılanlara göre bunun olma ihtimali oldukça düşükmüş.

Bit nasıl tespit edilir?

Kaşınmaya ve rahatsızlığa neden olan bit bulaşması elbette ölümcül değil. Care Guide’tan aktarılanlara göre bir bit saçınıza bulaştıktan 4-6 hafta içinde saçınızı sarmaya başlıyormuş.

Bit tespit etmek için kafa tenini iyi gözlemlemek gerekir. Bir ile üç milimetreye varan uzunluklarıyla bitler gri, kahverengi, siyah ve kırmızı renkte görülebilirler. Bitleri tespit etkenin en iyi yolu bit tarağıyla saçınızı arkadan öne doğru taramaktır.

Bit yumurtalarının tespiti

Bit yumurtaları, bitlerden daha basit tespit edilir. Bitler yumurtalarını kafa tenine bırakırlar.

Care Guide’tan aktarılanlara göre ehemmiyetli olan bit yumurtalarını çatlamadan evvel tespit etmekmiş.

Peki bitlerden nasıl kurtulabilirsiniz? Sizlere kimyevi kapsamayan ve ucuz olan birkaç usul öneriyoruz.

Bit temizliği

Bit şampuanları destekçi olsa da bitlerden tamamen kurtulmanızı sağlayamayabilir. Yeniden yumurtalardan kurtulmak için saçınızı her gün taramanız gerekebilir.

Healthy Life Center’da bitlerden kurtulmak için bir teklif var. Bu usulle kimyevilere de maruz kalmıyorsunuz.

Malzemeler:

  • Bit tarağı
  • Ağız çalkalama suyu
  • Beyaz sirke
  • Duş bonesi
  • Havlu

Ne yapmalı?

  1. Bitler ağız çalkalama suyunun kokusundan nefret ederler. Saçınızı ağız çalkalama suyuyla nemlenin ve kafanıza hemen duş bonesi geçirip bir saat bekleyin.
  2. Bir saatin ardından saçınızı arının. Bu sefer de beyaz sirke ile nemlendirin. Sirke yumurtalardan kurtulmanızı sağlıyor. Yeniden bir saat bekleyin.
  3. Şimdi saçınızı bayağı bir şampuanla yıkayın. Ardından bit tarağı ile saçınızı tarayın.
  4. Çocuğunuza bit bulaşmaması için mektebe yollamadan evvel içinde ağız çalkalama suyu bulunan sprey şişesiyle saçına hafifçe püskürtün.

Değişik çocuklara da bit bulaşmasını istemiyor musunuz?

Usuli herkesle paylaşmayı unutmayın. Ortada bit olmazsa sizin çocuğunuza da geçemez.

Bir cevap yazın